Co je to mnemotechnická pomůcka?

Mnemotechnickou pomůckou se rozumí něco, díky čemuž si zapamatujeme informace, které se nám jinak do paměti vrýt nechtějí. Nejčastěji se objevují v mluvené řeči. Většinou se jedná o krátké říkanky či věty, které se naučíme, a tím si asociujeme informace, které ne a ne jinou cestou do paměti dostat.

Tip Kafe.cz: Zapamatujte si měsíce

Nemusí se jednat výhradně o věty či říkanky. Kdo by neznal pomůcku pro určování měsíců s 31 dny a měsíců, které mají dnů třicet a méně! Zatnuté pěsti a orientace podle prstních kloubů, přičemž klouby označují měsíce s vyšším počtem dní a mezery mezi nimi naopak měsíce kratší. Začíná se lednem od kloubu levého malíčku a končí se prosincem před malíčkem pravým.

Známe je už od antiky

Mnemotechnické pomůcky se využívaly při učení už v antice. Setkáme se s nimi takřka v jakékoliv vědní disciplíně či školním předmětu. Používáme je mnohdy v každodenním životě, pokud si potřebujeme cokoliv důležitého zapamatovat, aniž bychom si údaje napsali a pamatování se nám nedaří – tel. číslo, adresa, jméno někoho nového apod.

Tip Kafe.cz: Vitaminy v tucích

Víte, jaké vitaminy jsou rozpustné v tucích? Pak si stačí zapamatovat jedno slovo z A D E K. A rázem budete chytřejší.

Pes Se VeZe

S nejznámějšími a nejzažitějšími mnemotechnickými pomůckami jsme se nejspíše setkali na základních školách. Věty „BeFeLeMe Pes Se VeZe!“ a „Šetři se osle!“ zná kde kdo. První pomáhá vyjmenovat obojetné souhlásky, ke kterým se žáci učí vyjmenovaná slova a druhá připomíná údaj o 6 378 km, což je poloměr Země.

Chemie je jich plná

Hodně vynalézavých pomůcek naleznete například v chemii, kdy se vytvářejí na skupiny prvků v periodických tabulkách věty pro snadnější zapamatování. Pomůcky můžete buď přijmout za své, anebo si vytvořit vlastní. Pokud si je vytvoříte sami, budete si je lépe pamatovat, protože při jejich tvorbě využijete právě svoje asociace a nebudete si muset osvojovat cizí.

Tip Kafe.cz: Tabulka prvků

Potřebujete si zapamatovat Mendělejevovu tabulku prvků? Pak se podívejte na následující odkaz!

Představte si známé místo

Jak už bylo nastíněno, s mnemotechnickými pomůckami se setkáte zejména ve formě říkanek či vět, které mají asociovat nějaké pojmy či výčty údajů. Existují však i další metody. Například systém spojování výčtu pojmů ze seznamu do nějakého příběhu nebo metoda místa. Ta probíhá tak, že si představíte nějaké místo, které dobře znáte a v něm různé předměty, kterým připíšete jednotlivé údaje, jenž potřebujete znát. A potom si představujete, jak tím místem procházíte a postupně sbíráte předměty, které jste si představili a s nimi i údaje, které si potřebujete zapamatovat.

Tip Kafe.cz: Struny na kytaře

Nemůžete si zapamatovat, jaké jsou struny na kytaře? A přitom k tomu stačí jen jedna věta: Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny.

Jaké mnemotechnické pomůcky se vám osvědčily? Máte nějaké vlastní?