Malí nevědí…

Do zájmových kroužků své děti asi nebudete muset nutit. Uvidí, že spolužák nebo sousedka někam docházejí a sami se rychle nadchnou pro myšlenku, že budou plavat, hrát fotbal nebo malovat. V takovém věku ovšem málokteré dítě skutečně ví, co ho zajímá natolik, že by se tomu věnoval dlouhodobě. Je potřeba vyzkoušet, pro co má dispozice.

Příběh: Ivanka

Rodiče malé Ivanky pozorovali u tříleté dcery nebývalý hudební sluch, zpívala čistě svému dědečkovi od rána do večera a on jí za to za odměnu houpal na houpačce. Ve školce pak její vlohy rozpoznala osvícená paní vychovatelka. Ivanka hrála na flétnu a v šesti letech byli rodiče vychovatelkou přesvědčeni, aby dítě dali na hodiny klavíru. Malá Ivanka už dnes není malá, má 26 let, vystudovala konzervatoř a bez klavíru a vztahu k hudbě si život už neumí představit. Hudba jí rozšířila obzory a pevně věří, že její děti budou mít k umění vztah také.

Nemusí být ale profík

Není nutné, aby se dítě věnovalo koníčku na profesionální úrovni, ale pokud u dítěte vy nebo učitelé vlohy spatříte, byla by škoda jich nevyužít. Je to jen pro jejich dobro a budou vám za to s největší pravděpodobností vděční.

Nejdříve víc a pak ubírejte

Je to velmi individuální, ale pokud dítě není zcela jednoznačně vyhraněno, horní hranice týdně absolvovaných kroužků je kolem tří. Možnou variantou pro rychle se nadchnuvší dítě je přihlásit ho do tří rozdílných kroužků a pak případně jeden ubrat. První investice bude sice náročnější, ale možná tak časem rozpoznáte, pro co se váš potomek hodí nejlépe.

Vybírejte, porovnávejte

Ceny samotných kroužků nejsou tak závratné, ale počítejte s tím, že nákladnější budou pomůcky, oblečení nebo nástroje, které musíte pořídit také. Samozřejmě existují takové kroužky, na které váš potomek nebude potřebovat nic, třeba počítače pro nejmenší nebo matematický kroužek. Pokud se ovšem vaše dítě rozhodne hrát na klavír, housle nebo působit v budoucnu v NBA, vybavení vám možná trochu nabourá rodinný rozpočet.

ZŠ, ZUŠ, DDM: jaký je rozdíl?

Další variantou, jak ušetřit, je porovnání cen. Sledujte nabídku. Porovnejte kroužky třeba v ZUŠ (Základní umělecké škole), DDM (Domě dětí a mládeže) a těch, které nabízejí jeho základní škola. Například výtvarný kroužek organizovaný přímo školou přijde na zhruba 500 Kč ročně, za totéž ale v ZUŠ zaplatíte 1500 až 4000 Kč za rok. Je nutné se informovat v konkrétních institucích, protože ceny se výrazně liší kraj od kraje. Obecně ale platí, že školní kroužky bývají nejlevnější.

Výběr je obrovský

A co vás na kolik přijde? Kam můžete dítko posílat? Nejlepší je se informovat přímo ve škole, navštívit nejbližší ZUŠ či sportovní klub, pobavit se se známými, jaké mají zkušenosti u svých dětí oni, sledovat vývěsky a nástěnky nebo navštívit internetové stránky té které instituce. V současné době se dostávají do povědomí kromě ZUŠ a DDM také různé kluby a zábavná centra pro děti. Je opravdu z čeho vybírat a buďte pečliví – je to investice do jejich budoucnosti. Zajímá vás, jaké jsou orientační náklady na zájmové kroužky? Dole přikládáme malou tabulku orientačních cen, kterou před časem uveřejnil deník MF Dnes.

KAFE.cz přináší VELKÝ PŘEHLED: Kde a za kolik

(ceny jsou uváděny za celý školní rok a jsou jen orientační)

Hudební zaměření

Kde: ZUŠ, DDM, kluby, ZŠ
Za kolik: ZUŠ (3000 až 4000 Kč), DDM (kolem 2000 Kč)

Literárně dramatické zaměření

Kde: Nejčastěji ZUŠ, DDM, méně často na ZŠ
Za kolik: ZUŠ (2000 až 3000Kč), DDM (1500 až 2000 Kč)

Výtvarné zaměření, keramika

Kde: ZUŠ, DDM, ZŠ
Za kolik: ZUŠ (1500 až 2000 Kč), DDM (kolem 2000 Kč)

Tanec

Kde: ZUŠ, DDM, ZŠ
Za kolik: V případě tance je uvádění cen poněkud zavádějící, protože něco zcela jiného je rytmická přípravka pro pětileté děti a něco jiného balet, krasobruslení, standardní a latinskoamerické tance nebo třeba folklórní kroužek či mažoretky. Ceny jsou skutečně velmi rozdílné.

Sport

Kde: Sportovní kluby v místě bydliště
Za kolik: Informace podávají zpravidla individuálně konkrétní sportovní kluby

Plastikové modelářství, programování počítače nebo kroužek elektrotechnický

Kde: DDM, ZŠ
Za kolik: Počítače jsou placeny často od lekce, jedna 90 minutová lekce vychází zhruba na 50 až 60 Kč, ostatní kroužky vycházejí zhruba na 1500 až 2000 Kč ročně.