Plný úvazek

Mezi základní pravidla, jak mít spokojený svazek, patří schopnost respektu, tolerance, podpory, naslouchání a upřímné kritiky.

V dnešní době dospěje k rozvodu každé druhé manželství a nejkritičtější bývá zpravidla první rok, kdy na manžele dopadne tíha závazku. Stále více se rojí partnerství bez nutnosti obřadu na radnici a hodně prostoru dostává i život single nebo vztahy o třech členech. Tradiční rodina a manželství jde bohužel stranou. Naši předci se ale nevzdávali tak snadno.

1 rok - bavlněná svatba

5 let - dřevěná svatba

10 let - cínová svatba

15 let - křišťálová svatba

20 let - porcelánová svatba

25 let - stříbrná svatba

30 let - perlová svatba

35 let - lněná svatba

40 let - rubínová svatba

45 let - safírová svatba

50 let - zlatá svatba

55 let - smaragdová svatba

60 let - diamantová svatba

65 let - kamenná svatba (minulý rok ji oslavil nedávno zesnulý herec Kirk Douglas se svou druhou ženou Anne Buydens)

70 let - platinová svatba (královna Alžběta II. je s princem Philipem neuvěřitelných 72 let)

75 let - korunovační svatba

Šestero spokojenosti

Naše prababičky měly svůj recept na životní štěstí po boku manžela. Šest pravidel, na která nedaly dopustit, vydal v roce 1903 časopis Česká hospodyně.

Kolize na domácí půdě držte pod pokličkou a vyvarujte se svěřování. Lidé se možná tváří jako přátelé, ale ve skrytu duše je neštěstí druhých potěší. Takovému přístupu nenahrávají sociální sítě ani otevřené vztahy.

Udržujte vyrovnaný rozpočet. Pokud to není nezbytně nutné, nepůjčujte si. Hádky o peníze patří mezi nejčastější partnerské spory, nevyvolávejte je neuváženým utrácením. Kdo nedává peníze a majetek na odiv, ten není oblíbený. Mýtus, nad který je třeba se povznést.

Chovejte se k sobě uctivě a zamilovaně jako ve svatební den, kdy jste byli skálopevně přesvědčení, že manželství je krok správným směrem. Pravidelně si připomínejte osudové rozhodnutí a neupadejte příliš rychle v pochyby.

Nespoléhejte se na sílu partnera. Každý z nás je křehký organismus, který zasluhuje péči, lásku a pozornost. Neberte muže po svém boku jako samozřejmost. Všichni občas potřebují pohladit a jen tak být po boku svých nejbližších.

Soustřeďte se na pohodu doma a přetvářku na veřejnosti nechte stranou. Časem by vás lidé stejně prokoukli a byli byste jen pro smích. Nad spokojený a upřímný domov není.

Partner je vždy na prvním místě. Prvnímu se mu svěřujte s radostí i smůlou, raďte se, podporujte se. Nezaslouží si, aby byl na druhé koleji a informace o vlastním manželství získával od cizích.