Vztah v práci: 7 bodů, jak to zvládnout

Jaké to je být v jednom zaměstnání společně s partnerem? Jsou páry, u nichž to funguje báječně, ale leckdy to může i pěkně zaskřípat. S jakými variantami se můžete setkat?

Milostný vztah

Situace, která vzniká na pracovištích poměrně běžně ve smíšených pracovních kolektivech, jsou sympatie mezi kolegy. Není od věci mít ovšem na mysli starou pravdu, která zní »co je v domě, není pro mě«. Pokud je nicméně vášeň silnější než rozum, můžete posléze čelit několika nepříjemným následkům. Pokud jde navíc o vztah pouze milenecký a je-li vaše nová známost ještě ke všemu šéfem organizace, můžete se časem rozkmotřit a problém je tu – váš pobyt na pracovišti se stane peklem a dříve či později si nejspíše budete hledat novou práci. 

Kolegové v práci

Pracujete ve firmě a váš partner shání práci. U vás se uvolní místo, na které ho doporučíte a on bude přijat. Radujete se, ale ještě netušíte, jak vám to za pár týdnů může zkomplikovat život. Protože spolu budete téměř nepřetržitě, už se na něj tolik nebudete těšit. O nepříjemné kolegyni, o níž jste se doma zmínila, vám řekne, že je vlastně moc fajn... Zavtipkuje s pokladní a na pivo začne chodit s vaším šéfem, o kterém víte, že se otočí za každou sukní. Zvažte proto v podobných »charitativních momentech své mysli«, jestli není lepší se sejít s partnerem po práci doma a navzájem si postěžovat na lidi, které osobně neznáte. 

Společné podnikání

Rozhodli jste se nicméně, že s partnerem rozjedete podnik? Dobrý nápad, ale chce to kuráž a vzít rozum do hrsti. Počítejte s tím, že oproti předešlému případu se možná budete vídat jen sporadicky. Budete muset oba vkládat mnoho energie nejen do podnikání, ale i do vztahu, který může společnou prací značně utrpět. Budete najednou dvojími partnery – pracovními i intimními. Lze to zvládnout? Lze, ale vězte, že cesta ke společné pohodě musí vézt přes vzájemnou symbiózu a toleranci, musíte od počátku hledat jasné hranice vaší i jeho pozice ve vašem společném podniku.

Kafe.cz radí: 7 bodů k pohodě osobní i pracovní

Stanovte si jednoznačně, kdo má ve vaší firmě jakou pozici.
Určete si role a dodržujte je.
Nepleťte do práce vaše případné osobní problémy, problémy s dětmi apod. Ty si nechte »na doma«.
Dobře se navzájem znáte, takže se snažte vytěžit maximum z vašich schopností, což může vézt k opravdu úspěšné synergii.
Navzájem si můžete radit, ale v konečném důsledku se držte v mezích kompetencí.
Dávejte si najevo podporu. Pochvalte partnera, když se mu něco podaří, ale buďte i kritičtí, když je toho zapotřebí.
Podporujte se, hovořte o práci, ale po opuštění pracoviště se věnujte vztahu. Neberte si práci domů ani na dovolenou, pokud to není nezbytně nutné. Snažte se zpříjemňovat si každou chvíli, kdy nemusíte pracovat a využijte ji k odpočinku. Mějte koníčky a neomezujte se v nich navzájem.

Slavné páry, kterým to vyšlo

Ingmar Bergman a Liv Ullmannová

  • Ingmar Bergman a Liv Ullmann
  • Robert Schumann a Clara Schumann
  • Juraj Jakubisko a Deana Horváthová
  • Jan Přeučil a Eva Hrušková

Slavné páry, kde to zaskřípalo

Václav »Noid« Bárta a Lucie Bílá

  • Václav »Noid« Bárta a Lucie Bílá
  • Daniel Hůlka a Libuška Hůlková
  • Pepa Vojtek a Libuška Hůlková

Názory lidí, kteří spolu pracují či podnikají

 

Rosťa (31) a Karolína (28)
„Partner má pro mě od té doby, co spolu i pracujeme, dvě podoby. Co se týče pracovních záležitostí, muž se nebojí být ke mě tvrdý a rozhodný, rozkazuje spíše on. V domácnosti je to ale naopak. Tou dominantnější jsem já.“
Karel (48) a Danuše (41)
„Hodně záleží na povaze obou lidí, musí si nějak rozdělit role a pravomoci. Každý musí vědět, co ve firmě znamená. U nás je to oficiálně tak, že muž je jednatel společnosti a ředitel. Dohodne nejdůležitější schůzky a transakce a já mám na starosti zaměstnance, mzdy, management a vnitřní, personální záležitosti a chod firmy. Někdy v legraci říkáme, že on je hlava a já srdce společnosti.“
Jaromír (35) a Zuzana (29)
„Manželka mi dělá účetnictví. Já jsem firmu založil a od samého počátku se ona stará o mzdy, administrativu a všechny věci, které se týkají řekněme praktičtějších otázek. Já se zase nebojím občas zariskovat. Ale vím, že je mi oporou. Mám ji pořád »za sebou a vedle sebe«. Ona není tolik vidět, ale bez ní by to také nešlo.“

Poznali jste se s partnerem na společném pracovišti? Za jakých okolností a jak to dopadlo?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek