Vzácná vada jim ve štěstí nebrání: Kate si dokonce ani neuvědomuje, že je jiná

Kate
Prohlédněte si všechny fotografie (14)

Dokáže láska překonat nástrahy osudu? Dítě s postižením je velká zátěž pro psychiku, rodinné vztahy i rozpočet. Někdy ale stačí věřit a dítě se odvděčí nezdolným odhodláním dokázat, že se umí posunout dál.

Ne/štěstí

Den, kdy se narodí dítě, patří právem mezi ty nejkrásnější. Hysterickým pláčem dává najevo svou nespokojenost, že bylo násilím vytrženo z pohodlí matčina bříška, ale brzy podlehne lásce a vší pozornosti, která se na nový život upírá. Ne všechny začátky jsou tak pohodové. Příběh malé Kate je poznamenán vrozenou vadou, která se projevuje víc, než by si rodiče přáli. Netrpí jen výraznými vizuálními odlišnostmi, ale i velmi pomalým vývojem motoriky.

Dílčí cíle

Jak Kate za pět let svého života mnohokrát dokázala, je veselá a učenlivá. V nemocnici tráví spoustu času, kde se snaží její vývoj urychlit a dát do pohybu mozkové pochody, ale to je prozatím hodně vzdálená budoucnost. A tak se spolu s rodiči, kteří jí věnují všechnu energii a volný čas, snaží ze všech sil posunout se dál. Díky pravidelnému cvičení už ovládá prsty, dokáže hladit, mačkat, drtit a pevně uchopit. Stejně tak se krátce po svých pátých narozeninách konečně postavila bez pomoci chodítka.

Kate se učí pomalu chodit.

Čelem

Začátky ale nebyly vůbec jednoduché. Prognózy lékařů nedávaly Kate moc velké naděje. Málokdo čekal, že se na svět podívá jinak než z polohy ležmo, bude reagovat na zvuky nebo nabere v prstech takovou sílu a koordinaci, aby udržela různé předměty. Přes všechen pokrok zůstává odlišný vzhled důvodem, proč si na rodinku kolemjdoucí ukazují prstem. Kvůli svému postižení má Kate abnormálně velkou hlavu, problémy se sluchem a zdeformovaný obličej.

Rodiče museli odolávat tlaku, proč svolili k porodu tak postiženého dítěte a proč ho nedali do ústavní péče. Dnes už můžou s čistým svědomím říct pravý důvod. Věřili, že se jim podaří z malého uzlíčku vykřesat všechno odhodlání a lásku, kterou v sobě má. Možná i díky tomu, že se rozhodli pořídit Kate sourozence, jsou všichni šťastnější. Víra v lepší zítřky je pro tuhle rodinu mnohem důležitější než vzhled a první dojem.

Další články

Lu Gregorová

Trend: Fitko v obýváku

Nepotřebujete permanentku, nemusíte bojovat s rezervačním systémem v přeplněném fitku. Stačí vzít do ruky ručník nebo karimatku, lahev s vodou a…

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky