Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vyznejte se v nejznámějších značkách kvality

Co znamenají značky kvality potravin?
Co znamenají značky kvality potravin?
Zdroj: red

Komerční sdělení - Název výrobku, výživové údaje, datum použitelnosti nebo minimální trvanlivosti, alergeny - tohle všechno mimo jiné najdete na obalech potravin. Některé z nich se ale navíc mohou pyšnit tzv. značkami kvality. Logy, která symbolizují, že si výrobek zaslouží ocenění za svou kvalitu nebo výjimečnost.

Manuál značek kvality potravin:

 

Klasa

Nejznámější značku kvality uděluje ministr zemědělství mimořádně kvalitním potravinám a produktům na 3 roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti ji lze nalézt na obalech více než 1000 produktů od přibližně 200 českých a moravských výrobců. Kompletní seznam najdete na www.eklasa.cz

 

Regionální potravina

Oceňuje nejlepší výrobky, které mají vazbu k určitému kraji - ať už jde o receptury, suroviny, či způsob výroby. Značku bezplatně uděluje ministerstvo zemědělství, a to na 4 roky. Momentálně ji drží více než 400 produktů. Více naleznete na www.regionalnipotravina.cz

 

BIO Produkt ekologického zemědělství

Zeleno-bílý znak BIO, nazývaný díky proužkům „biozebra“, slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Jsou to produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a při jejichž pěstování nebo chovu se zohledňuje životní prostředí a potřeby chovaných zvířat.

 

Ekologická produkce

„Ekologická produkce“ je na rozdíl od „biozebry“ značením nadnárodním a povinným. Na obalu ji musí mít každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny. 

 

Chráněné označení zaručené tradiční speciality (ZTS)

Jedná se o označení zemědělských produktů či potravin, které mají zvláštní a specifickou povahu uznávanou EU. 

 

Chráněné označení původu (CHOP)

Některé zemědělské produkty mají dány své vlastnosti a kvalitu převážně prostředím, v němž jsou chovány nebo pěstovány. Zároveň jsou na tomto místě vyráběny, zpracovávány a připravovány.

 

Chráněné zeměpisné označení (CHZO)

Podobné označení jako CHOP, jen ne tak přísné, protože se daný výrobek na určitém území nemusí kompletně zpracovávat. Stačí tedy, aby se tam prováděla jen některá z fází výrobního procesu.

 

Na pultech tuzemských obchodů se můžete dále setkat také s následujícími značkami: 

Česká potravina

Potraviny označené českou vlajkou zaručují, že byl produkt v Česku nejen vyroben, ale pochází i z místních surovin. U jednosložkových a nezpracovaných produktů to musí být na 100 %. Vícesložkové musí být vyrobeny alespoň ze 75 % z českých surovin.

 

Česká cechovní norma

Je základní normou obsahující vyšší kvalitativní parametry potravin, než udávají současné komoditní vyhlášky. České cechovní normy obsahují povinné složky, přípustné a nepřípustné složky, technologický postup výroby, senzorické parametry a nadstandardní parametry dané potraviny. Jejich správcem je Potravinářská komora ČR.

 

TIP:

Záleží vám na tom, čím živíte nejen sebe, ale i své děti? Napadají vás otázky typu:

Je lepší chléb kváskový, nebo z droždí?

Jak mám správně skladovat chleba, aby se hned nevysušil a byl dobrý i druhý den?

Je lepší koupit eidam tučnější nebo nízkotučný?

Jak poznám náhražky sýrů?

Podle čeho vybrat kečup, kolik by v něm mělo být rajčat?

Jak se liší dětská šunka od té nedětské?“

Je nejvyšší čas, abyste se mrkli na web www.akademiekvality.cz, kde najdete odpovědi na vaše zapeklité otázky. Pokud je váš dotaz opravdu hodně konkrétní a individuální, stačí ho poslat na e-mail, který najdete na webu u „kontaktu“. 

Jestliže místo čtení raději sledujete videa, stačí jen kliknout na sekci „galerie“ a můžete se začít inspirovat. A co nesmí na stránkách chybět? Přece rychlé, chutné a nápadité recepty. Více tedy na www.akademiekvality.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky