Adventní věnce jsou poměrně novodobým zvykem, pocházejícím z 19. století. K nám se znovu dostaly ve větší míře vlastně až po listopadové revoluci z Německa a Rakouska a rychle se staly nepostradatelnou součástí předvánoční výzdoby českých domácností. Věnce se dávají i na dveře bytů či domů, ale ten pravý adventní věnec by měl mít čtyři svíčky, a zatímco dříve se zavěšoval za stuhy na strop, dneska se většinou pokládá na stůl.

Adventní neděle jsou čtyři, nazývají se železná, bronzová, stříbrná a zlatá, každá symbolizuje jeden adventní týden. Zlatá neděle je nejblíže Štědrému dni, dokonce na něj může připadat. O první adventní neděli se zapálí jedna svíčka a nechá se chvíli hořet. Druhou neděli se zapálí znovu a k ní se přidá další a takto se postupuje až do čtvrté adventní neděle, kdy hoří všechny čtyři svíčky. Zapalujte je vždy proti směru hodinových ručiček.

První zapálená svíce se jmenuje Naděje nebo také svíce proroků, zapaluje se na železnou neděli a měla by mít podle římskokatolického zvyku fialovou barvu, která značí pokání. K ní se přidá o bronzové neděli svíce Mír neboli betlémská, také fialové barvy.

O stříbrné neděli se přidá svíce Přátelství neboli pastýřská. Ta jediná by měla mít růžovou barvu, vyjadřující naději upřenou k narození Ježíše Krista. A na zlatou neděli se přidá opět fialová Láska neboli svíce andělská. Čtyři hořící svíce charakterizují uzavření kruhu, tedy adventu, a příchod Vánoc. Ale pozor, na štědrovečerní stůl už adventní věnec jako dekorace nepatří.

Dneska už se ale mnoho domácností nedrží tak striktně náboženských tradic, a co se barevného provedení týče, dávají přednost svému vkusu, sladění věnce coby bytové dekorace se zbytkem zařízení a také módním trendům. Profesionální výrobci jim vycházejí vstříc v nepřeberné škále barev i provedení. A jak postupovat, pokud si chcete věnec vyrobit sami?

Budete potřebovat korpus (slaměný, polystyrenový, proutěný, dřevěný), který lze koupit v květinářstvích či hobbymarketech nebo spoustě e-shopů. Je možné rovnou koupit korpus chvojový či buxusový a pak si ho už jen dozdobit podle chuti. Pokud si ale chcete korpus obalit chvojím sami, přichystejte si vázací drát a maximálně 10 cm dlouhé větvičky. V každém případě budete potřebovat bodce na svíčky, čtyři svíčky a ozdoby podle vašeho vkusu. Na přichycení ozdob je nejlepší tavná lepicí pistole.

Na korpus pomocí vázacího drátu postupně upevněte větvičky, lepší jsou borovicové nebo jedlové, které tak rychle neopadají jako smrkové. Na čtyřech místech do korpusu upevněte bodce na svíčky. Dále můžete věnec ozdobit přírodninami, jako jsou například šišky, větvičky jeřabin s oranžovými plody, břečťan, cesmína, koření jako tyčinky skořice nebo hvězdičky badyánu, nebo sušené plátky citrusových plodů. Můžete ale použít i skleněné ozdoby, uvázané mašle, korálky a udělat věnec barevný a třpytivý. Vždycky je ale potřeba sladit svíčky s ozdobami a také je dobré mít na paměti, že méně je někdy více, a to i ve vánoční výzdobě.