Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výchova dítěte: Jak být důsledná?

Zdroj: profimedia.cz, portal.cz

Ani pádná ruka, ani stovky nastudovaných knih o výchově, ani vaše stále dětská duše a obrovská dávka empatie vám nepomůže ve výchově tolik, jako láska a důslednost. A že to dá pořádně zabrat!

Jaký je klíč k výchově? láska a prostředkem důslednost. Asi jednu z nejkrásnějších definic lásky nalezneme v Bibli: „Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne“. Když k takové lásce dokážeme přidat špetku důslednosti a kapku empatie, vystačíme si s tím ve výchově dětí na mnoho a mnoho let.

 Kniha Co, kdy a jak ve výchově dětí

Tip Kafe.cz

Co, kdy a jak ve výchově dětí

Nejen pro rodiče, ale i pro učitele a vychovatele je určená knížka, která vám poradí, co byste ve výchově neměli promeškal a na co je v které době vhodná chvíle. Dozvíte se, jak vést dítě k odpovědnosti, či jak zvítězit nad pocity méněcennosti či strachu a úzkosti.

Cena: 159 Kč

Buďte důsledná

Chcete-li své potomky naučit respektu a úctě k druhým, musíte se sama brát vážně a respektovat své osobní hranice a možnosti. Mnoho matek má sklony k bezbřehé oddanosti a naprostému obětování se svým dětem. Jejich potřeby jdou naprosto stranou, zanedbávají své já, vzdávají se sebe a stávají se tak nevědomky hračkou pro své děti. Většina malých nezbedů ale podvědomě touží po uchopitelných výchovných hranicích, svými někdy nepochopitelnými »výstupy« intuitivně volají po mantinelech a vaší důslednosti. A právě ta je mnohdy nedosažitelnou metou nejen na poli výchovném, ale i v boji, který svádíte sama se sebou. Nicméně – buďte důsledná, vašim dětem to dodá jistotu, že se na vaše slova a jednání mohou spolehnout, ba co víc, časem si možná daleko lépe rozmyslí, než nějakou lumpárnu, nebo »scénu« zase předvedou.

 Kniha Rodiče určují hranice

Tip Kafe.cz

Rodiče určují hranice

Kniha vám odpoví na spoustu zajímavých otázek. Například na to, jaké jsou rozdíly mezi důsledností a trestem, jak dítě ovlivňuje rozdílný rodičovský styl otce a matky, zda porozumí menší děti smyslu hranic či jak řešit situace, ve kterých jsou děti vystaveny hraničním prožitkům, které je ponižují. Autor uvádí také případy ze své praxe, komentuje je, rozebírá možné přístupy rodičů a nabízí východiska.

Cena: 235 Kč

Nerespektuješ dohodu? Jsi bez pohádky!

Není to vždy lehké, ale pokuste se na svém trvat – alespoň ze začátku. Jestliže i vaše opakovaná žádost o danou věc zůstane bez odezvy, připomeňte, co bude následovat – pravděpodobně jste se na tom již při předchozích neshodách dohodli. Pak seberte všechnu svou sílu (někdy i nechuť) a dohodu dodržte. Pravděpodobně budete souhlasit, že onou neblahou odměnou by neměl být tvrdý výprask, ale třeba zákaz pohádek, sladkostí, schování oblíbené stavebnice na několik dní do skříně apod. Hlavně nesmíte povolit, jinak si u dítěte respekt nevytvoříte.

Jste ve výchově důsledná?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Na co při grilování také myslet?

Grilování patří k létu stejně neoddělitelně jako dovolené, koupání a jiné, s teplým počasím spojené radovánky. V některých rodinách si ani nedokáží…

Akční letáky