Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vybíráme vysavač do domácnosti: Nač si dát pozor?

Jak vybrat vysavač
Jak vybrat vysavač
Zdroj: shutterstock.com

Komerční sdělení - Doby, kdy se uklízelo pouze tak, že se zametla podlaha, jsou již naštěstí dávno pryč! Úklidu v současné době vévodí moderní vysavače, jež si dokážou poradit i s těmi miniaturními kousky prachu nebo jakýmikoli jinými částicemi. Pokud se vám aktuálně pokazil stávající starý přístroj anebo vybavujete zcela novou domácnost spotřebiči, jste na správném místě. V následujících řádcích vám totiž podrobně popíšeme, podle jakých aspektů je zapotřebí nový vysavač vybírat. Společně se přesvědčíme o tom, že kritérií je opravdu hodně.

Jaký typ vybrat?

Máte vůbec představu o tom, jaké druhy vysavačů dnes na trhu existují? Rozhodně se nejedná pouze o ty klasické s kolečky. Ano, jsou základem nabídky mnohých prodejců, nicméně volit lze i jiné varianty. Právě jim se také věnují mnohé recenze vysavačů. Typické jsou kupříkladu centrální vysavače. Jejich pořízení je ovšem vcelku nákladné a musíte na ně myslet již při realizaci hrubé stavby. Jinak lze volit i robotické modely, které se po naprogramování o vše postarají samy. Upozornit bychom měli i na ruční vysavače, jež se nabíjejí v doku a využívají jako efektní alternativa smetáku. Jsou zkrátka rychle po ruce.

Bezsáčkový model je optimální

V dřívějších dobách se bylo možné setkat jenom se sáčkovými vysavači. I jim se dnes věnuje nejeden test vysavačů, nicméně jsou na ústupu. K dispozici jsou přitom jak modely s papírovými, tak i látkovými sáčky. Čištění tohoto provedení je ovšem značně nepraktické a vyplatí se dát nějakou tu korunu navíc za bezsáčkový vysavač. Ten je označován také jako cyklonový a vyznačuje se především plastovým zásobníkem, z něhož se nečistoty jednoduše vysypou, případně jej lze vypláchnout vodou. Jestliže je plocha pro vysávání do 50 m², stačí objem nádoby kolem 2 litrů.

Sací výkon a hlučnost přístroje

I tyto dva aspekty jsou nesmírně důležité. Sací výkon udáván bohužel často není a najdeme pouze příkon motoru zařízení. Sací výkon tvoří jeho polovinu či třetinu. Příkon přitom začíná na 1 500 W. Čím je vyšší, tím samozřejmě lépe. Na trhu jsou ale i modely o příkonu 1 250 W, jež poskytnou vysoký sací výkon pohybující se okolo 330 W. Nezapomeňte si také zjistit údaje týkající se hluku vydávaného při práci samotného vysavače.

Ostatní aspekty volby vysavače

Dbát se vyplatí třeba i na délku přívodního kabelu. Možná se to jeví jako maličkost, nicméně když vás šňůra omezuje, není to optimální. Dnes se vyrábí typy s kabelem dlouhým od 6 do 15 metrů. Myslete i na hmotnost přístroje. Čím je vyšší, tím se pochopitelně více nadřete s jeho přesunováním. Už máte představu o vašem novém vysavači? Podívejte se na Zboží.cz a jistě si vyberete.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky