Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vy a těhotenství: Mýty, kterými se nenechte stresovat

Na trhu je úžasný Speciál MARIE CLAIRE ENFANTS, ze kterého vybíráme tentokrát článek, který by si měla přečíst každá nastávající maminka nebo žena, která teprve těhotentsví plánuje. Ušetříte si tak spoustu zbytečného stresu!

Zdroj: Thinkstock.com Mýtus č. 1: Nesmíte užívat žádné léky

"Za zvlášť citlivé období se považuje prvních dvanáct týdnů nitroděložního vývoje. V této době vzniká většina orgánů plodu a jejich vývoj je ukončen právě po třetím gestačním měsíci. Nastávající matka by se tedy během této doby měla pokud možno vyhnout jakýmkoli lékům," vysvětluje Petr Polák, vedoucí lékař olomouckého Cetra prenatální diagnostiky (www.usgpol.cz). Nicméně dodává, že i když se ve většině příbalových letáků uvádí "Neužívat v těhotenství", zase tak velké nebezpečí vám nehrozí.

Rozhodně byste měla zapomenout jen na léky omezujícící nádorové bujení, ovlivňující přirozenou imunitu, některé skupiny antibiotik nebo léky proti epilesii. Naopak tablety či sirupy snižující teplotu a bolest nebo tlumící kašel můžete ve druhém a třetím trimestru užívat celkem s klidným srdcem. "Pro mateřský organismus i plod v děloze je výhodnější jednorázově kompenzovat vysokou teplotu vhodným léčivem, než ignorovat příznaky, které mohou v důsledku nadělat více škody. Vždy ale platí, že byste se o jakémkoli léku měla poradit s gynekologem nebo specialistou v genetické poradně," dodává lékař.

 

 

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Kouzelný DEKOR - Zn.: Provence

Kouzelný DEKOR - Zn.: Provence

Francouzský styl zařizování interiérů typický pro Provence se "nastěhoval" do celé Evropy. Není divu. Je veselý, romantický a funkční zároveň.…

Akční letáky