Aby vám následující řádky k něčemu byly, musíte zahodit předsudky a na chvíli zapomenout na to, co jste si možná přečetly někde v internetovém fóru nebo zaslechly v kadeřnictví. Jde o robotické pomocníky v domácnosti. Neplatí, že jsou na nic, nejsou ani hloupí a už vůbec nemají problémy s funkčností. Tedy někteří. Česko má za sebou první velkou vlnu nákupů robotických vysavačů a dalších pomocníků, která oddělila zrno od plev. Stalo se to v mnoha oborech předtím a stane se to i v mnoha oborech potom. Tak to na trhu chodí.

Bohužel v rámci procesu dělení levných šuntů od kvalitních produktů vznikla hlasitá skupinka naštvaných, jež nedokáže přijít robotickému vysavači na jméno. Frustraci majitelů a majitelek nefunkčních levných robotů chápeme, nicméně stejně jako nedělá jaro jedna vlaštovka, není dobré odsoudit celou kategorii na základě negativní zkušenosti malé skupiny jedinců. Obor domácích robotických pomocníků se totiž velmi rychle vyvíjí a pomáhá ženám na celém světě šetřit jejich čas. V loňském roce přibylo na celém světě přes 1,5 milionu spokojených majitelek robotických vysavačů iRobot Roomba.

Místo hospodyně robot

Pro názornost se podívejme na konkrétní případ, jak robotičtí pomocníci dramaticky zkracují čas potřebný na úklid domácnosti a někdy dokonce zcela osvobodí ženy (a tu a tam i muže) od nepříjemných povinností.

V naší reálné modelové domácnosti žije čtyřčlenná rodina. Petr a Pavla pracují oba na vyšších postech ve středně velké firmě. V zaměstnání tráví spoustu času, a tak na údržbu domácnosti mnoho prostoru nezbývá. Jelikož splácí z minulosti několik půjček, cestu hospodyně rovnou zavrhli.

Starají se spolu o 1,5letou Kristýnku a 10letou Petru. Problém s trvalým nepořádkem na podlaze se nakonec rozhodli vyřešit pomocí robota. Před necelým rokem si pořídili iRobot Roomba 770 a nemohou si ho vynachválit. „Robota jsem naprogramoval na pravidelný úklid mezi 10. a 11. hodinou každý druhý den,“ vysvětluje Petr. „Jde o to, že přesně v tuto dobu jsme oba v práci, Petra je ve škole a malá Kristýnka v jeslích nebo s babičkou na procházce. Robot má proto dost času na úklid,“ dodává Petr.

Pavla přišla s nápadem, Petr vybral

S nápadem na robotický vysavač přišla Pavla. „O iRobotu mi vykládala moje kamarádka, takže první myšlenka vzešla ode mě. Ale Petr se toho moc rád ujal a dnes jsou s Roombou velcí kamarádi,“ dodává Pavla.
K provozu zatím nemají ani jeden výhrady. „Ano, jsme s Roombou moc spokojení, ale chápu to trochu jako odměnu za skutečnost, že jsem robotický vysavač vybíral celkem dlouho a pečlivě, načetl jsem spoustu nezávislých testů a recenzí a hlavně jsem nechtěl na takto složité věci šetřit. To se mi vyplatilo. iRobot má tradici, rozumí robotice a nedělá milion věcí najednou. Vždyť tahle firma spolupracuje s americkou armádou a NASA. To musí potom vědět, co dělá,“ říká Petr.

Petr má celkem nekompromisní názor na srovnání iRobotu Roomba a klasického vysavače. „Kdo staví tyhle dvě věci vedle sebe, není úplně v pořádku.“ Robotický vysavač kvůli menšímu výkonu motoru zatím není 100% náhradou za kvalitní a výkonný vysavač, na druhou stranu levné vysavače z elektra za 4 000 Kč mají celkově horší efektivitu než Roomba. Když totiž Roomba začne vysávat, neskončí, dokud každé místo neprojede 4x. A ruku na srdce, kolikrát máte čas a chuť vrátit se s ručním vysavačem na jedno místo 4x za sebou?

Nezávislé testy potvrzují 98% účinnost

Nezávislé testy přiznávají robotickým vysavačům iRobot Roomba až 98% účinnost. Z celkem 100 % nečistot a prachu na podlaze tedy v rámci jednoho uklízecího cyklu posbírá Roomba 98 %. Nejnovější série 700 vysavačů Roomba disponuje velmi účinnou adaptivní hlavou složenou ze dvou proti sobě rotujících kartáčů. V levných vysavačích kartáče nenajdete žádné. Cílem však není srovnávat nesrovnatelné. Kvalitní a výkonný ruční vysavač se vám bude stále hodit na hloubkový úklid.

Robotický vysavač iRobot Roomba od specialisty na robotiku však řeší každodenní starosti s úklidem. Díky chytré technologii navigace a pohybu v místnosti iAdapt, technologii detekce silně znečištěných míst Dirt Detect, ochraně proti zamotání do kabelů či třásní od koberce ANTITANGLE, 42 senzorům, speciálnímu nárazníku chránícímu váš nábytek a mnoha dalším vychytávkám můžete vysávání pustit z hlavy a místo toho se věnovat rodině, sportu nebo třeba zábavě. iRobot garantuje 100% funkčnost a originalitu svých výrobků a svůj závazek vůči klientům stvrzuje špičkovým zákaznickým servisem.

Podívejte se na následující video

Zdroj: Youtube