Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Videohry pro prcky: Tyhle frčí!

Zdroj: Profimedia.cz

Kdo by neznal videohry – zábavu, u níž zapomene na čas nejen dítě, ale i dospělý. Prošly si od vzniku obrovským vývojem. Dnes mají herní možnosti a podoby, které se před lety zdály jako sci-fi.

Sedmdesátá léta přinesla videohry do domácností

Vznik videoher se pojí mimo jiné i se jménem Ralph Baer, protože díky němu vznikl první prototyp herní konzole připojitelné k televizi. Tehdy se na ní dalo zahrát několik jednoduchých her s míčkem. Od té doby se ale mnohé změnilo. Nebudeme se zde věnovat podrobné historii počítačových her a videoher, ale připomeňme si alespoň ty, které má v povědomí většina z nás.

Hry arkádového typu

Po jednoduchých principech hry se objevily propracovanější arkády. Arkády jsou hry, které se rozdělují na jednotlivá kola s postupně se navyšujícím stupněm obtížnosti. Existuje jich skutečně hodně a podle zaměření a obsahu se různě dělí – známe bojové hry, logické, sportovní atd.

Zdroj: Profimedia.cz

Legendární Tetris

Patří mezi ně dnes již legendární hra Tetris, kterou vyvinul v roce 1985 ruský počítačový inženýr Alexej Leonidovič Pažitnov. Hru, v níž má hráč za úkol skládat padající kostičky do zdi pokud možno bez mezer, si vyzkoušelo obrovské množství lidí. Stejně tak se mezi ně řadí i PacMan (foto) – žlutý obličej procházející bludiště nebo nestárnoucí Mario – panáček překonávající nástrahy na cestě za záchranou princezny.

Nové tisíciletí, nové možnosti

Nadšenci videoher mají podrobný vývoj této formy zábavy v malíku. Před dvaceti lety však nejspíš nikdo nepředpokládal, že budou existovat hry více interaktivní. Přední výrobci herních konzolí se předhánějí, kdo nabídne svým hráčům lepší služby a zajímavější způsob hry. Stále se vyvíjejí ovladače, které ke hře hráči potřebují. Dnes už nestačí obyčejné ovladače, joysticky a volanty, které před sebou hráč drží a ovládá jimi hru. Technologie postoupily a objevují se ovladače reagující na pohyb a zátěž.

Nejnovější »vychytávky«

Bezdrátový ovladač se zabudovanou kamerou je schopný zaznamenávat pohyb hráčovy ruky vůči televizi a tak při hře nemusí jen sedět a ovládat hru pomocí mačkání tlačítek nebo ovládáním joysticku. Pokud se třeba rozhodnete zahrát si tenis, zacházíte s ovladačem jako s tenisovou raketou a podle vašeho odpálení virtuálního míčku hra reaguje na váš pohyb. S tímto ovladačem se setkáte u herních konzolí tzv. sedmé generace, do které spadají Nintendo Wii nebo PlayStation 3. Patří sem i Xbox 360, který umožňuje i jiné využití kromě her (hudba, filmy, obrázky), ale bezdrátový ovladač nerozlišuje polohu vůči obrazovce.

Zdroj: Profimedia.cz

Už žádné vysedávání před obrazovkou?

Pokud se vám zamlouvá představa, že si můžete zahrát videohry a přitom nepociťovat výčitky nad »promarněným« časem, sáhněte hlouběji do kapsy. Stejně tak tehdy, nehodláte-li své malé hráče od jejich zábavy odstřihnout, ale chcete, aby se více hýbali. Pořízení herní konzole, která umožňuje aktivnější zapojení těla do hry, představuje investici několika tisíc. Nintendo Wii pořídíte přibližně za 8 tisíc a PlayStation 3 za cca 10 – 12 000 korun. K tomu je nutné připočítat i investice za jednotlivé hry, které si podle přání můžete dokupovat – zde se jedná o investice, které se mohou vyšplhat od několika stovek i ke dvěma tisícům korun za hru – podle typu a náročnosti.

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců Co na to odborník?

„Každá videohra s násilím je pro děti do 15 let nevhodná. Podněcuje v nich fantazii spojenou s agresivitou. Jsou děti, které nedokáží rozlišit, co je hra a co realita. Agresivní videohry jsou součástí působení na děti v negativním slova smyslu. Hry, které rozvíjejí fantazii, kreativitu a logiku jsou pro děti skvělé i jako podpůrný prostředek na školní prospěch.“
PhDr. Tamara Cenková, dětská psycholožka

Tipy Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Nintendo Wii

Herní konzole Nintendo Wii měla svůj prvotní pracovní název Nintendo Revolution. Revoluční je na této konzoli zejména zpětná kompatibilita, na konzoli Nintendo Wii bude možné hrát všechny tituly určené pro Nintendo GameCube

Cena od 7500 Kč

Zdroj: Profimedia.cz

PlayStation3

Je nová herní konzole sedmé generace od společnosti Sony, přímý následovník PlayStation 2 a původního PlayStationu. PlayStation 3 je přímou konkurencí pro Microsoft Xbox 360 a Nintendo Wii, tedy konzole »další generace« (Next-Gen).

Cena od 10.500 Kč

Zdroj: Profimedia.cz

Xbox 360

Xbox360 Arcade System je vše, co potřebujete, abyste mohli hrát. Díky bezdrátovému ovladači, 256MB paměťové jednotce a pěti arkádovým hrám je právě teď ten správný čas pořídit jej domů.

Cena: 5990 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky