Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velký rádce: Jak ošetřit drobná poranění

Ročně se doma zraní stovky tisíc Čechů
Ročně se doma zraní stovky tisíc Čechů
Zdroj: Dettol

Popáleniny, odřeniny, pohmožděniny… Ročně se doma zraní stovky tisíc Čechů. Nejčastější jsou úrazy (80 %) způsobené pádem.

Pád mívá za následek natržení šlach či vaziva a fraktury. Kdy si se zraněním můžete poradit sama a kdy je zapotřebí navštívit lékaře? A co by měla nezbytně obsahovat domácí lékárnička? Poradíme vám.

Natržené šlachy

Je třeba rychle jednat, aby byly následky co nejmenší. Postižené místo ihned zaledujte. Pokud v lednici zrovna nemáte led, použijte cokoliv z mrazáku. Nejméně na půl hodiny si sedněte a postiženou nohu podepřete tak, aby byla vysoko. Pokud ale zranění hodně nateklo či pokud neúnosně bolí, nechte se raději dopravit k lékaři.

Zadrhnutá tříska

Třísku opatrně odstraňte pinzetou. Tohle zranění sice nekrvácí, tříska se ale může dostat do krevního řečiště. Nechejte si udělat testy na tetanus.

Říznutí, rýpnutí

Krvácející zranění nejprve vydezinfikujte, a potom zalepte náplastí. Malé oděrky zafačujte obinadlem, nebo kompresní náplastí. Pokud je zranění hluboké a hodně krvácí, rychle pospíchejte k lékaři. Nechejte si udělat testy na tetanus.

Tip KAFE.cz

Zkuste Dettol 0,2 % antiseptický sprej.

Popálení

Ihned postižené místo ochlaďte studenou a čistou vodou, nechejte jej ve vodě alespoň 15 minut. Potom místo ovažte sterilním obvazem. Puchýře v žádném případě nepropichujte! Pokud je popálenina větší než dlaň, nebo pokud je postižen obličej či genitálie, navštivte lékaře. K lékaři určitě zajděte s popáleným dítětem!

Pohmožděniny, praskliny

Modřiny vznikají zpravidla nárazem těla na těžkou překážku. Postižené místo je nejlepší zchladit. Praskliny vydezinfikujte, a poté ovažte.

KAFE.cz zjistilo:

Co má obsahovat lékárnička
Nůžky na obvazy
Dva gázové obvazy (6 x 8 cm)
Obinadlo (malé, střední a velké)
Jedna role náplastí
Jedno balení nastříhaných náplastí
Jeden rychloobvaz na rány (6 x 8 cm)
Obvazová vata
Pinzeta na třísky
Třícípý šátek
Kompresní obvaz
Dezinfekce

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Výběr vhodného krmení

Jak správně nakrmit štěně

Na jaře velká část zvířat vyvádí zcela spontánně a přirozeně svá mláďata. Chovatelé psů by měli plánovat vrhy na jaro, protože jsou početnější a…

Akční letáky