Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velký plán vánočního pečení

Velký plán vánočního pečení + Perníčková fotosoutěž
Velký plán vánočního pečení + Perníčková fotosoutěž
Zdroj: Isisfa.com

Konečně letos zvládnete pečení cukroví bez zmatků. Stačí se přidržet zlatých pravidel.

Pečete cukroví ve zmatku a výsledkem jsou sáčky nevyužitých mandlí, rozinek nebo oříšků a špajzka zacpaná zbytečně nakoupenými moukami? Udělejte si Velký plán vánočního pečení!

Velký plán vánočního pečení

Pěkně po pořádku

Tím prvním, co byste si měla rozmyslet a rozhodnout, je kolik a jaké druhy cukroví letos připravíte. Jestli patříte mezi rekordmanky, které pečou třeba 30 druhů cukroví, tak nejspíš naše rady nepotřebujete, protože na takový počet už jistě máte detailně propracovaný plán příprav, který každoročně oprašujete. Pokud zabrousíte mezi různé diskuse na internetu, tak zjistíte, že ve většině rodin se peče průměrně 5 až 7 druhů cukroví, což úplně stačí na to, aby si mezi nimi každý z rodiny našel to své oblíbené. Jakmile budete mít seznam druhů, sepište si, jaké suroviny budete na jejich přípravu potřebovat a podle toho nakupte, co vám ještě chybí. Ideální je udělat si přehlednou tabulku, kterou můžete používat každý rok. Stačí vám na to obyčejný papír, ale v dnešní době plné moderní elektroniky už se dá taková tabulka celkem snadno vyrobit na počítači a podle potřeby ji pak můžete každý rok upravovat. Do levého sloupce napište druhy cukroví a do sloupců vedle pak už jen vyplňujte, kolik mouky, cukru, ořechů, mandlí a dalších přísad je ten který druh potřeba. Počítač vám pak už sám spočítá, kolik celkem všeho musíte mít.

Velký plán vánočního pečení Velký plán vánočního pečení Zdroj: Isisfa.com

Jde se na to

Každý druh cukroví chce své. Některé druhy potřebují několik týdnů na odležení, aby změkly, zkřehly a byly dostatečně chutné. Jiné naopak stačí připravit až těsně před Štědrým dnem. Tím úplně prvním, čím začnete už koncem listopadu nebo nejpozději začátkem prosince jsou medové perníčky, které potřebují alespoň 3 – 4 týdny na rozležení, abyste si na nich nevylámali zuby. (Pokud to nestihnete a přesto byste rádi měli perníčky mezi vánočním cukrovím, upečte perníčky, které jsou měkké hned po upečení. Na internetu koluje spousta receptů.) Pokud máte rádi tradiční máslovou vánoční štólu, tak i na ni je právě v tuhle dobu ten pravý čas. Hned po Mikuláši začněte připravovat trvanlivé druhy pečiva – vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky (pracny), cukroví z křehkých těst - lineckého, ořechového, kokosového nebo kakaového těsta. Pak přichází na řadu sněhové pečivo a těsně před svátky udělejte nepečené cukroví.

Šup s ním do krabic

S různými krémy na slepování počkejte a cukroví jimi slepte až těsně před Vánoci. Marmeládou ale upečené tvary můžete slepovat hned po upečení a vychladnutí. Upečené cukroví pak uskladněte na stinné a chladné místo (teplota by ale neměla klesnout pod bod mrazu). Druhy, které by měly zkřehnout (hlavně vanilkové rohlíčky a perníčky) k tomu potřebují trochu vlhkosti, takže ideální na jejich uložení jsou papírové krabice, do kterých můžete ještě vložit jablko (pomáhá to hlavně perníčkům). Naopak sněhové cukroví nebo nepečené druhy, které nemusí být v chladu, potřebují sucho. Ty uložte třeba do plastových, dobře uzavíratelných krabic.

Velký plán vánočního pečení Velký plán vánočního pečení Zdroj: Isisfa.com

Když už Vánoce klepou na dveře

Právě tahle chvíle je ideální na přípravu nepečeného cukroví, které musí být uložené v lednici. A také nejrůznějších sladkých krémů, kterými budete upečené cukroví plnit a slepovat. Zpravidla totiž obsahují máslo nebo jiný tuk, mléko či smetanu, někdy i žloutky, takže je musíte uchovávat v chladu. Tam musí být samozřejmě uložené i hotové, krémy naplněné cukroví, které pak vyndáte z lednice až těsně před podáváním, aby se nezkazilo. Těsně před Vánoci, nebo nejlépe na Štědrý den, je nutné upéct i cukroví z listového těsta, které sice není příliš obvyklé, zato je velmi rychlé a snadné. Z rozváleného těsta stačí vykrojit drobné tvary a po upečení je obalit v moučkovém cukru. Takové cukroví je nejlepší ještě týž den, později ztrácí svou křehkost a nadýchanost.
Na zdobení cukroví se většinou používají polevy (čokoládová, bílá cukrová apod.) a různé cukrové sypání. To všechno je trvanlivé, takže je celkem jedno, jestli cukroví nazdobíte už začátkem prosince nebo s tím počkáte a uděláte to pár dní před svátky.

Velký plán vánočního pečení Velký plán vánočního pečení Zdroj: Isisfa.com

Co se osvědčilo – pár tipů Kafe.cz na závěr 

Do lineckého jen moučkový cukr
Do lineckého těsta nepoužívejte krupicový ani krystalový cukr, protože by v něm vytvořil nehezké hnědé body. Hotové těsto si můžete zmrazit do zásoby a pak ho jen nechat rozmrznout v chladničce. Nebo si zmrazte již upečené menší tvary (košíčky, lodičky apod.) a pak je pouze naplňte.

Do čokoládového jen kvalitní kakao
Do čokoládového těsta používejte jen nejkvalitnější holandské kakao. Levné a nekvalitní směsi by těsto zbarvily do šeda.

Sušte, ale nepřesušte
Při přípravě sněhového pečiva je velmi důležité neuspěchat sušení v troubě, jinak se cukroví bude lepit. Na sušení stačí teplota 60 - 80 °C. U běžných sporáků je dobré nechat dvířka trouby pootevřená, aby mohla unikat vlhkost.

Poleva jedna báseň
Chcete-li rozpustit čokoládu na polevu, nakrájejte ji ostrým nožem na malé kousky, asi dvě třetiny nasypte do kovové misky, kterou vložíte do hrnce naplněného z poloviny horkou vodou. Pomocí stěrky čokoládu míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Pak do ní přidejte zbylou čokoládu (tím se sníží její teplota), misku vyjměte z vodní lázně a čokoládu míchejte, dokud se vše dokonale nerozpustí. Čím vícekrát čokoládu necháte zatuhnout a opět rozpustit, tím bude čokoládová poleva lesklejší. Misku v žádném případě nezakrývejte pokličkou, protože by kapky vytvářející se na pokličce stékaly do čokolády a ta by ztratila svou soudržnost.

Aby šlo slepování od ruky
Každý, kdo někdy slepoval marmeládou nebo krémem několik krabic upečených tvarů vánočního cukroví ví, co to dá práce. Osvědčil se nůž s širokou čepelí (takový, jako se používá například na mazání másla na chleba) nebo zdobící sáček, do kterého marmeládu nebo krém naplníte. Pak nastříkáte trochu do středu spodního kolečka, hvězdičky nebo jiného upečeného tvaru, přiklopíte vrchním upečeným tvarem a lehce zatlačíte.

Velký plán vánočního pečení Velký plán vánočního pečení Zdroj: Isisfa.com

Kalendář vánočního pečení

Konec listopadu – upečte perníčky, nazdobte je a nechte rozležet v krabici, do které můžete ještě přidat jablko. Pokud pečete zázvorky, případně vánoční štólu, tak právě teď je také vhodná doba na jejich přípravu.
 

1. prosincový víkend – v sobotu si připravte křehká těsta (linecké, ořechové, čokoládové, na pracny, vanilkové rohlíčky,...), zabalte je do fólie a nechte přes noc odležet v chladu. V neděli z nich pak upečte cukroví, uložte ho do krabic a nechte rozležet. Těsta můžete v lednici nechat i déle, vydrží několik týdnů. Marmeládou můžete cukroví slepit už nyní, případně ho ozdobit polevami. S plněním krémy ještě počkejte.

2. prosincový víkend – Upečte kokosky a cukroví ze sněhového těsta a uložte je na suchém místě.

3. prosincový víkend – Udělejte nepečené cukroví, na které můžete zužitkovat i rozbité kousky z pečení, a uložte ho v chladu. V tuto dobu je vhodné péct i piškotové cukroví.

4 – 5 dní před Štědrým dnem – Připravte si krémy na plnění, upečené kousky jimi slepte nebo naplňte a nazdobte a uložte v chladu. Na stůl dávejte pak vždy jen tolik kousků cukroví plněného krémem, které se stačí ještě ten den sníst.

Maximálně 1 den před Štědrým dnem – Upečte vánočku, případně závin nebo cukroví z listového těsta.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky