Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velikonoční tipy pro maminky

Velikonoční tipy pro maminky
Velikonoční tipy pro maminky
Zdroj: Thinkstock

Chcete si letos Velikonoce užít i s dětmi? Spolu s dcerou připravit krásná velikonoční vajíčka nebo pomoci synovi s pomlázkou? Pak následujte naše rady a vše půjde jako po másle.

Holčičí vajíčka

Můžete zvolit hned dvě varianty přípravy vajíček. Zdobit můžete jak vajíčka vyfouknutá, tak ta natvrdo uvařená. Ta vyfouknutá navíc můžete schovat i na další rok a použít je při výzdobě bytu.

Mohlo by vás také zajímat: Vejce a VY: Všechno, co potřebujete před Velikonocemi vědět

Kafe.cz radí:

I při výběru vajíček a jejich uskladnění ještě před použitím platí pravidla. A to třeba:

 • Vajíčka zkontrolujte, aby nebyla popraskaná…jestli máte možnost, raději kupujte vajíčka přímo od chovatele slepic. Ta jsou často i nejchutnější.
 • Chcete si vyzkoušet, zda jsou vaše vajíčka čerstvá? Pak je vložte do osolené vody, stará budou plavat na povrchu, čerstvá klesnou ke dnu.
 • Vajíčka před vařením pečlivě omyjte.

Zdroj: Thinkstock

Barvíme vajíčka

Barvení vajíček probouzí dětskou kreativitu, fantazii a také podporuje jejich motoriku. Pokud máte holčiček více, vypněte pro jednou televizi nebo počítač a začněte společně zdobit. Vybrat si můžete z tradičních technik nebo nechat průchod dětské imaginaci.

Kafe.cz radí:

 • Chcete při barvení vajíček děti více zabavit? Vyhlaste soutěž o nejkrásnější vajíčko se sladkou odměnou nebo pozvěte své kamarádky s dětmi a zdobte spolu. Můžete si udělat dobrou kávu a děti si na internet nevzpomenou celé odpoledne.

Jednoduché barvy:

I jednoduše obarvená vajíčka mohou být krásná. K jejich barvení můžete použít umělé barvy, které se prodávají v obchodech, nebo se řídit babskými radami a tradicemi našich babiček, které dávaly přednost tomu, co najdou na zahrádce nebo ve spíži.

Tipy Kafe.cz:

 • Jak obarvit vajíčka přírodní cestou? Žluté dosáhnete odvarem z cibulových slupek a šafránu, červené zase odvarem ze slupek červené cibule a octa nebo odvarem z červeného zelí, pro dosažení světle zelené zase namočte vajíčka do lipového květu a zelené dosáhnete odvarem ze špenátu.

Zdroj: Thinkstock

Obtisky:

S dětmi se můžete vydat na procházku a nasbírat listy různých tvarů, které pak můžete obtisknout přímo na vajíčka. Lístky, jehličky nebo větvičky přiložte na vajíčko a celé ho zabalte do tenké látky. Vajíčka pak vařte cca deset minut v cibulovém odvaru.

Zdobení voskem:

I obyčejnými voskovkami můžete na vajíčku vytvořit divy. Roztavte voskovky (přitom určitě dávejte na dítě pozor, mohlo by dojít k popálení), připravte si obyčejnou tužku nebo jehlu a její špičku namáčejte do rozehřátého vosku.

Netradiční zdobení:

Na vajíčka můžete malovat vodovkami, také na něj lepit různé korálky či kousky látky, zdobit je můžete také barevnými nitkami či vlnou. Mezi oblíbené techniky také patří batikování vajíček. V papírnictvích také najdete nalepovací obtisky s různými motivy. Zkusit můžete také drátky.

Klučičí pomlázka

Tatínek vašeho dítka zrovna neholduje splétání pomlázky? Pak se do toho vložte vy. Protože věřte, že i nedokonalá domácí pomlázka je tak nějak cennější než ta dokonalá, ale kupovaná.

Zdroj: Thinkstock

Jak na pomlázku ze 4 proutků:

Pro začátek si můžeme vybrat jednoduchou pomlázku a budeme mít tak větší jistotu, že se nám povede.

 • Proutky namočte přes noc do vody - získají tak potřebnou vláčnost.
 • Proutky srovnáme a seřízneme do stejné délky.
 • Širší konce proutků k sobě pevně svážeme připraveným rozpůleným proutkem.
 • A teď už přímo na techniku pletení: krajní proutek vždy provlékněte přes dva další, tak aby na opačné straně zůstal vždy jen jeden proutek, který v následujícím kroku zapleteme stejným způsobem. A tak až do konce.
 • Konec upletené pomlázky svážeme provázkem a můžeme zdobit.

Kafe.cz říká:

 • Tuto pomlázku po ukázce zvládnou i malí kluci a sami. Jakmile zjistíte, že vám to jde, můžete se vrhnout na mnohem složitější pomlázky. Ty se mohou plést až ze 12 proutků.

 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Symboly Velikonoc

Symboly Velikonoc

Kromě tradiční pomlázky a velikonočních vajíček existuje ještě mnoho dalších symbolů, které charakterizují oslavy jara. Které to jsou, pro vás…

Akční letáky