Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velikonoční dekorace by měly zdobit domácnost už začátkem jara

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (34)

Velikonoce jsou za dveřmi, a jelikož jde o druhý nejoblíbenější svátek roku, je potřeba přípravu na ně nepodcenit. Než se pustíte do pečení beránka a nádivky, vyzdobte si domov dekoracemi podle našich návodů. Nejde o nic těžkého a ještě ušetříte balík. A pomáhat vám klidně mohou i děti.

Velikonoce jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisí jen volně. Jedná se o pohyblivý svátek, datum se rok od roku mění, viz Výpočet data Velikonoc. V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben.

Velikonoční symboly

V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Už ve starověkém Egyptě či Persii se na svátky jara barvila červeně vajíčka (červená jako symbol dělohy). Zdobení skořápek vajec však může sahat až do pravěku. V souvislostí s lidovou tradicí se zvyk tato vejce malovat udržuje i nadále (označení „kraslice“ je pak odvozeno od červené barvy). 

Kočičky symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.

Zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara, avšak např. v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název Velikonoc. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky