Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Velikonoce: Volno z práce navíc?

Zdroj: Profimedia.cz

Vaše děti mají prázdniny, vy však musíte do práce. Dovolenou nedostanete a zařazení Velkého pátku mezi státní svátky, jak je pro většinu evropských zemí typické, jsme se zatím nedočkali. Proč?

Velká Británie, Německo, Nizozemí, Španělsko či Slovensko. Co mají (nejen) tyto země společného? Na Velikonoce o státní svátek víc. Zatímco u nás se stále poslanci nemohou shodnout, zda Velký pátek mezi svátky přidat, ve většině států Evropy mají jasno – zaměstnanci si mají užít svátků jara v klidu a pohodě se svou rodinou.

Češi jsou v nevýhodě

Čeští zaměstnanci jsou v rámci Evropské unie v nevýhodě – státních svátků během kalendářního roku mají méně, než je evropský průměr. Zatímco u nás se dočkáte 13 volných dnů za rok, ve Španělsku si svátků užijí 18 a v takovém Norsku dokonce 19. Co se Velikonoc týká, patří v některých zemích mezi dny pracovního klidu dokonce i Zelený čtvrtek.

Letošní návrh je již třetí

U nás bohužel poslanci nejsou dalším volným dnům příliš nakloněni, a tak když přijdou Velikonoce a vaše děti mají již od Zeleného čtvrtka prázdniny, vy musíte do práce. A i když si chcete vzít dovolenou, šéf vám ji často nedá. Místo toho, abyste si užívali klidu druhých nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce, řešíte hlídání po babičkách a příbuzných a otráveně jdete do zaměstnání…. Přesto se možná zařazení Velkého pátku mezi dny pracovního klidu jednou dočkáme. Poslanci letos předložili již třetí návrh, který v únoru senát schválil. Vše tedy záleží na vládě a poslancích. Podle statistik se za jeden sváteční den propadne HDP o 0,4 %, ovšem nezanedbatelná je úspora podnikatelů za vodu, energie či dopravu. Žádnou katastrofu tedy zavedení dalšího volného dne určitě nezpůsobí.

Tipy Kafe.cz

  • Musíte do práce ve státní svátek? Pak pamatujte, že za práci ve sváteční dny náleží podle českých zákonů zaměstnanci náhradní volno, anebo příplatek ve výši 100 % průměrného výdělku!
  • Pokud vám v důsledku svátku odpadne směna, tedy svátek připadne na váš obvyklý pracovní den, přísluší vám podle § 115 odst. 3 Zákoníku práce náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která vám v důsledku svátku ušla. V případě pevné měsíční mzdy (např. 40 hod. týdně) se mzda v důsledku svátku nekrátí.

Pro je většina veřejnosti

Podle exkluzivního průzkumu, který v loňském roce provedla agentura Median, je pro zařazení Velkého pátku mezi svátky téměř 62 % veřejnosti. Nejvíce nadšení jsou mladí lidé, největšími odpůrci naopak důchodci. Je to logické – ti většinou do práce nechodí, a tak jim přidání Velkého pátku mezi dny pracovního volna nic nepřinese…

Kafe.cz zjistilo:

  • Prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík a senátoři Jaromír Štětina a Soňa Paukrtová se stali signatáři petice Vraťme Velký pátek mezi státní svátky, kterou žádají jeho zařazení mezi dny pracovního klidu. Můžete si ji přečíst a připojit se na www.velkypatek.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Téma Vlasty: Když dítě zlobí…

Dupání nožičkami, pláč, křik, vzdor. Kdekoli a kdykoli. Scény v obchodě, na pískovišti nebo na návštěvě. Z vašeho rozmilého dítka se rázem stane…

Akční letáky