Vdala jsem se za muslima a přijala jeho víru. Jsem šťastná...

Nelíbí se mi, když lidé z muslimských zemí někomu ubližují, ale to z mé zkušenosti nemá s opravdovým islámem nic společného. Vím, koho jsem si vzala, můj manžel i jeho kamarádi ze studií i z práce jsou mírumilovní lidé. Já jsem jeho víru neznala, pocházím z úplně obyčejné české rodiny ze severu Čech, byli jsme dvě dcery a jeden syn vychovávaní úplně běžně a naši rodiče nebyli a nejsou aktivní v žádném náboženství.

Nejspíš by se dalo říct, že je jim každé náboženství jedno, že jsme sice slavili doma křesťanské svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce, ale jenom proto, že slavení je hezká tradice. V životě jsme snad nebyli v kostele, ale vlastně ano, jednou kdysi dávno o Štědrém dnu na půlnoční mši, ovšem to se snad ani nepočítá, to je spíš kulturní zážitek. Islám je něco jiného, není v Česku obvyklý a lidé se ho bojí.

S Achmedem jsem se seznámila a provdala se za něj dávno před tím, než začaly velké nepokoje v arabském světě a celá záležitost s uprchlíky. Dneska bych však jednala stejně. Islám má pro nás historicky špatný zvuk a lidé ho neznají. Nevědí, kolik úžasných vědeckých objevů z arabských zemí pochází, jak skvělí to vždycky byli lékaři, chemici či astronomové nebo i básníci. Ani moje máma dodnes nechápe a nemůže skousnout, proč mám za manžela zrovna muže z muslimské země, proč jsem si nevzala někoho obyčejného, s kým by si víc rozuměla. Nezbývá jí nic jiného než to přijmout. S mužem se také hodně snažíme, abychom nijak nenarušovali rodinné zvyky a nerozbíjeli naše tradice. Takže třeba chodíme i s dětmi na návštěvu k babičce a dědovi právě na Vánoce, i když vlastně nemáme co slavit. Jenom jsme mámu poprosili, aby třeba na chlebíčcích nebyla šunka, protože vepřové nejíme, ale to přece není žádný problém.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Kolik vajec může sníst dítě?

Kolik vajec může sníst dítě?

Vejce. Je dostupné, levné a dobré. Ovšem jsou vhodné pro děti? O tom se vedou diskuse. Jak často a v jakém množství bychom ho měli dopřávat dětem, se…