Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vaše dítě si nevěří: Jak mu pomůžete?

Zdroj: Profimedia.cz

Stojí na kraji bazénu, polyká slzy, kouká na ostatní, jak dovádějí. Závidí jim, ale nevěří, že to také zvládne. Jak malému nešťastníkovi s nízkým sebevědomím pomoci?

Co dělat, když...

Pakliže se doma dlouhodobě potýkáte s malým (či větším) ze všeho ustrašeným dítkem, které má evidentně problémy s nízkým sebevědomím, pravděpodobně jste se již mnohokrát zamýšleli nad tím, jak mu v kritických situacích pomoci. Zkoušíte to po dobrém i po zlém, snažíte se jej pozitivně motivovat či naopak hrozit nejrůznějšími zákazy - jednoduše děláte vše, co vám přátelé či knihy poradili. Zajímavou a velmi jednoduchou možností, jak svým dítkům můžete pomoci, je vyprávět jim příběhy , a to ne ledajaké…..

Příběhy, které pomáhají

Dobrým pomocníkem v boji za získání vyššího sebevědomí jsou příběhy z vašeho dětství (nebo z dětských let vašich blízkých), kde figurujete coby malé dítko také přirozeně nezvládající spoustu situací, kterým se však nelze vyhnout a s nimiž se tedy musíte zákonitě poprat. Zapojte svou fantazii. Takové historky totiž dávají malým bázlivcům naději, že na své lodi nejsou, nebyli a nikdy nebudou sami. Mají šanci vidět, že problémy jsou řešitelné, že i vy, takřka ideální osoba, jste se musela s ledasčím prát a možná jste se dokonce obávala stejných věcí jako oni. Přesto se jich nyní nebojíte a bez větších problémů je zvládáte.

Zdroj: Profimedia.cz

Mám tě rád, i když máš »mouchy«

Dejte jim najevo, že je přijímáte i s jejich »mouchami«. Jedna z nejhorších variant je, propadnou-li beznaději a na svůj boj rezignují. V knize Jak nevychovat dítě s pocitem méněcennosti od P.H. Berneové a L.M. Savaryho její autoři (mimo jiné manželé) tvrdí, že: „Děti s nízkou sebedůvěrou často vidí svět a lidi kolem sebe zkresleně, takže z nich mají strach a myslí si, že nezvládnou to, co je čeká. Tehdy je třeba, abyste jim posloužili spolu s vašimi nejbližšími jako pojítko či prostředník pro získání realističtějšího pohledu na svět“. Pomozte tedy svým dětem ve všech situacích, se kterými si samy nevědí rady.

Tip Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Berneová Patricia H.; Savary Louis M.: Jak nevychovat dítě s pocitem méněcennosti (Vydavatelstvá Portál s.r.o.)

63 principů dokládaných řadou příkladů pomůže vychovat dítě k pocitu sebedůvěry. Sebeúcta a sebedůvěra jsou základním pozitivním lidským postojem vůči sobě samému a zároveň i nezastupitelným zdrojem životní energie. Rozvine-li člověk tento postoj, vnímá sebe sama jako někoho, kdo je schopný a kompetentní, jedinečný, hodný lásky i schopný milovat. Přehled principů, čtivých a dokládaných řadou příkladů, pomůže dospělým jednat tak, aby jejich děti vyrůstaly k pocitu sebeúcty a sebedůvěry.

Cena: 159 Kč

Bojujete s nízkou sebedůvěrou? Pomáhali vám vaši blízcí vyrovnávat se nějak se strachem?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU