Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vánoční věnec přivítá návštěvy

Zdroj: Profimedia.cz

Vánoce jsou těsně za dveřmi a s nimi i období návštěv a rodinných setkání. Máte už na dveřích vánoční věnec?

Víte, kam až sahá historie vánočních věnců? Do 8. století před naším letopočtem! Jejich počátky můžeme najít jak u Peršanů, tak ve starověkém Řecku. Ovšem ten pravý věnec, jaký dnes spojujeme s vánočními svátky, bychom našli až v 19. století, přesněji řečeno: roku 1839. Tehdy hamburský pedagog a kněz Johann Hinrich Wichern zavěsil v jídelně na stěnu kolo ozdobené 23 svíčkami – tolik dnů zbývalo tehdy do Vánoc. Z jeho nápadu, který se rychle ujal, vznikly známé adventní věnce zdobené čtyřmi svíčkami – podle počtu adventních nedělí.

Hit v USA

Adventní věnec již dohořel, a tak je na čase vyrobit si ten pravý vánoční. Velkou tradici má především ve Spojených státech, kde se bez něj na dveřích neobejde žádná rodina – vítá totiž hosty. Pokud máte volnou chvíli, můžete si jej vyrobit i sama a nejlépe s pomocí dětí, které tak alespoň zabavíte.

 

Tip Kafe.cz

Umělý věnec

Pokud se vám do výroby vánočního věnce nechce, pořiďte si umělý. K dostání je v tradiční variantě připomínající smrkové větve i jako věnec z ratanu. K němu navíc můžete mít i stejně nazdobenou dekoraci v květináči.

Cena: 279 Kč (www.quelle.cz)

Co bude potřeba

Co k tomu potřebujete? Podle toho, jak moc od základů chcete věnec vyrábět, kupte slaměný nebo polystyrénový kruh. Budete-li chtít věnec pouze sama ozdobit, pak si pořiďte hotový, ale holý věnec ze smrkových či jedlových větviček. U první varianty budete potřebovat: chvojí na omotání a tenký drátek na připevnění na věnec, nůžky, lepidlo nebo jiný materiál na připevnění dekorací na věnec. Čím ho ozdobíte, záleží jen na vás – velmi pěkně vypadají sušené plátky citronu nebo pomeranče, případně celé plody – citrony či jablka, z koření celá skořice nebo badyán. Dále se vám budou hodit malé šišky, červené mašle a věci určené na ozdobu věnců: zvonečky, dárečky, mašličky a vánočních ozdoby. Záleží jen na vaší fantazii.

Tip Kafe.cz: Video: Jak ozdobit vánoční věnec?

Vyhrajte si s barvami

Materiál si nakupte sladěný do příslušné barvy. Mezi ty nejtradičnější patří červená, která symbolizuje Kristovu krev. Další oblíbené varianty jsou zlatá, symbol života a vítězství, růžová, symbol naděje a fialová, která je spojena s adventem a je barvou pokání, pokory a rozjímání. Dejte prostor své fantazii a ozdobte věnec dle libosti. Hotový pak můžete pověsit na vstupní dveře, aby vítal vaše hosty. Pokud máte obavy, že by na nich nevydržel do druhého dne, pověste je na některé ze dveří ve vašem bytě či domě.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Voda zdražuje: Jak přestat plýtvat?

Ceny energií se stále zvyšují a tvoří významnou část našich výdajů. A od ledna voda opět podraží! Ač se to možná nezdá, správný způsob hospodaření s…

Akční letáky