Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vánoční úklid. Zn.: Rychle!

Vánoční úklid. Zn.: Rychle!
Vánoční úklid. Zn.: Rychle!
Zdroj: www.Thinkstock.cz

Každý rok to samé – toužíme naše obydlí pořádně připravit na vánoční svátky. S tím souvisí také předvánoční úklid. Vytírání, luxování, třídění, vyhazování, mytí a spousta dalších domácích prací. Jestliže máte znovu pocit, že se bez toho neobejdete, tak na to alespoň vyzrajte a vyzkoušejte tipy Kafe.cz.

Diskutujte: Uklízíte před Vánoci sama, nebo si na pomoc najímáte úklidovou firmu?

Také by vás mohlo zajímat: Nepomáhá s domácností! Co na něj platí? nebo Test: Otestujte se: Jste líná?

Letos máme pro vás hned několik rad, jak si úklid ulehčit a zpříjemnit. A i kdybyste to nakonec neměla stíhat, tak nevadí. Vánoce jsou přeci hlavně o rodinné pohodě a jejím členům rozhodně nebude vadit troška prachu na skříních nebo neumytá okna.

Extra tipy pro začátek:

  • uklízet začněte už na začátku prosince
  • nepřehánějte to s čisticími prostředky – nevěřte reklamám a věřte nám, že nepotřebujete na každou skříňku jiný prostředek
  • někdy si vystačíte s málem – třeba s octem nebo jarem
  • okna opravdu umývat nemusíte
  • vytvořte dobrou atmosféru – a třeba nebude ani potřeba uklízet

Vánoční úklid. Zn.: Rychle!

RADA č. 1: Vytvořte si plán

Taky se vám někdy stalo, že jste se potácela z ložnice do kuchyně, pak rychle umýt záchod, v koupelně hora špinavého prádla, do obýváku rychle vyluxovat, pak ještě umýt okna…no a stejně jste pak nakonec na polovinu úplně zapomněla. Tak letos už se vám to nestane. Stačí mít tužku, papír a místo, kde si v klidu sednete a sepíšete, co je důležité, co potřebujete udělat ihned, co počká a co je rozhodně jen zbytečná ztráta času.

Tipy Kafe.cz:

  • Při sestavování plánu se zaměřte na to, kolik času na úklid máte, jestli jste příznivcem jednorázového úklidu, nebo postupného likvidování. Také si vytvořte plán prací, ale nepřeceňujte se. Navíc ucítíte zadostiučinění, když stihnete něco navíc.

RADA č. 2: Zapojte celou rodinu

Chcete vytvořit čisté rodinné hnízdečko, ale rodina nejste jenom vy. Rozhodně do úklidu zapojte všechny členy domácnosti úměrně jejich věku. Malé děti budou z úklidu nadšené, těm větším můžete něco malého slíbit, partnerovi něco dobrého za odměnu uvaříte. Společné uklízení vám půjde rychleji od ruky. Úkoly rozepište do seznamu a ten vyvěste na viditelné místo…třeba na lednici. A nedejte šanci odmlouvání.

Kafe.cz radí:

  • Tím, že zapojíte děti do úklidu, mohou si již od raného dětství uvědomit, že úklid se sám neudělá a není to zrovna jednoduché. Pokud děti nechcete stresovat vánočním úklidem, určitě dbejte alespoň na úklidu pokojíčku. A nebo třeba nechte dítko vynášet odpadky.

Vánoční úklid. Zn.: Rychle!

RADA č. 3: Uklízejte systematicky

Pamatujte si, že existuje jedno „uklízecí“ pravidlo: postupujte seshora dolů a od oken ke dveřím. Dobré je taky začít s místností, která je používána nejméně. Většinou to bývá ložnice. A jestli v ní nemáte přímo skladiště, tak je uklizená nejrychleji a navíc tam pořádek vydrží delší dobu. Pak se vrhněte na pokojíček, obývák, potom na sociálku a nakonec ukliďte nejpoužívanější kuchyň.

Kafe.cz varuje:

  • Rozhodně si nedovolte prohlížet šuplíky, začítat se do starých časopisů, dopisů. U jednotlivých prací se nezdržujte příliš dlouho. Kontrolujte svoji důslednost i tu své rodiny a chvalte. Přerovnávání skříní, šuplíků, knihovny nebo sbírky známek si nechte až po Vánocích.

Vánoční úklid. Zn.: Rychle!

RADA č. 4: Podívejte se na svět očima návštěvy

Nejste zrovna uklízecí typ a nevíte, kde začít. Pak se na byt a nepořádek podívejte očima návštěvy a vše, co vypadá rušivě, zlikvidujte. Třeba půjde jen o hromadu oblečení na gauči, rozházené časopisy ve stole, prázdné lahvičky v koupelně…to všechno buď vyhoďte, nebo schovejte do skříní.

Tip Kafe.cz:

  • V domech nábytku prodávají skoro až „zázračné“ odkládací boxy nebo také krabice. Do takové můžete schovat spousty neroztříděných papírů, novin či pošty. Věci tak můžete probrat až po Vánocích, ale zároveň nebudou vypadat rušivě.

RADA č. 5: Mop = přítel hospodyňky

Jaký byl největší objev do domácnosti? Mop. Opravdu je to tak. Chcete-li si ušetřit mnoho času, vyměňte obyčejný hadr za kvalitní mop se ždímacím systémem a třeba i různými násadami vhodnými na různé povrchy. Tahle investice se určitě vyplatí. Nejen, že si ušetříte čas, ale také vaše záda, kolena a klouby vám budou děkovat.

Tip Kafe.cz:

  • Že se na to letos chcete vyprdnout? Ale uklizeno mít chcete? Pak zkuste úklidovou firmu. Možná vám to přijde jako mrhání penězi, ale již mnoho lidí této služby využívá. O tom svědčí také nutnost objednávat vánoční úklid dokonce měsíce dopředu.  

Vánoční úklid. Zn.: Rychle!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky