Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vánoce v kuchyni: Jak správně vybrat nože

Zdroj: Profimedia.cz

Každou chvíli se při krájení zeleniny říznete a ještě se vám nepovedlo ukrojit rovný kus masa? Možná, že už vaše staré nože dosloužily. Co takhle si koupit nové, s nimiž krájení zvládne i dítě? Poradíme vám, podle čeho vybírat.

Běžným nárokům zcela vyhovujícím a cenově dostupným materiálem pro čepele je kvalitní nerez ocel, která bez problému snáší vodu. Můžete se rozhodnout také pro nůž z uhlíkové oceli, jehož řez je ještě kvalitnější, avšak tento materiál je náročný na údržbu a nesnese dlouhodobější vystavení vlhku. Nezapomeňte na to, že součástí vašeho nákupu by měl být kromě nožů také stojan nebo nástěnný držák, do nějž je možno ukládat nože odděleně; pokud byste skladovali všechny nože pohromadě, ostří by se o sebe třela a čepele by se rychleji ztupily.

Myjte raději v ruce

Nemá příliš smysl vybírat nůž podle toho, zda ho lze mýt v myčce; jestliže chcete, aby vydržel co nejdéle, myjte nože raději v ruce, i pokud výrobce uvádí, že je mytí v myčce možné. Nůž se sice nepoškodí ihned, ale jeho životnost se díky působení agresivních mycích prostředků zkrátí.

Tip Kafe.cz

Keramický nůž Kyocera

Mezi nejprodávanější nože na našem trhu patří keramické nože Kyocera. K výrobě se používá oxidu zirkoničitého, oxidu hlinitého a dalších pokrokových keramických látek a výsledkem jsou elegantní a velmi odolné produkty. Nikdy nezrezaví a čepel vydrží ostrá po mnoho let.

Cena: Sada dvou nožů vyjde na 2 404 Kč (keramicke-noze.cz)

Nůž musí padnout do ruky

V neposlední řadě se při výběru zaměřte na to, jak dobře vám nůž padne do ruky. Na trhu je široká řada všemožných typů nožů s nejrůznějšími rukojeťmi a není problém vybrat tu, která vám nejlépe »sedne« - usnadníte si manipulaci s nožem a minimalizujete tak riziko poranění. Pokud jste levák, volte některý z výrobků, určených přímo levákům.

Tip Kafe.cz

Veselý nůž na koláč

Pomáhat v kuchyni bude pro vaše děti radost, pokud si do ní pořídíte barevný nůž ve tvaru krokodýla. Nemusíte se bát, že vás pokouše. Určitě ale bude dobrým pomocníkem při krájení koláčů a buchet. K dostání v několika barvách.

Cena: 255 Kč (figurka.cz)

Nože od podomních prodejců? Nebrat!

Nože rozhodně nekupujte na tržnicích nebo od podomních prodejců, kteří často nabízejí padělky renomovaných značek za velmi příznivé ceny, ovšem s pochybnou kvalitou. Existují sice univerzální nože, přesto si práci s různými druhy potravin výrazně usnadníte, pokud si pořídíte alespoň tři až čtyři základní typy; nůž, který by byl zcela vhodný na všechno, zkrátka nenajdete.

 

Tip Kafe.cz

Nůž na pizzu

Usměvavého pomocníka do kuchyně najdete v noži na pizzu z kolekce Friends. Oblíbí si ho celá rodina a jistě vám pak ráda pomůže s krájením pizzy.

Cena: 595 Kč (figurka.cz) 

Jaký nůž na….

  • Maso – nejčastěji se v kuchyni pracuje se dvěma druhy nožů na maso – vykosťovacím a dranžírovacím. První typ má úzkou a dlouhou čepel a snadno s ním jde oddělit maso od kosti, druhý typ s masivní širokou čepelí pak slouží na očištění a snadné porcování a poradí si i s rozmrzajícím masem, které se obyčejným nožem krájí těžce. Pokud si často dopřáváte steaky, můžete si k těmto dvěma nožům pořídit ještě jeden speciální s pilkovým ostřím. S kostmi si zase hravě poradí sekáček na maso.
  • Zeleninu – na čištění a krájení můžeme použít buď univerzální nůž, a nebo ještě lépe nůž určený přímo pro zpracování těchto potravin. Má krátkou, často zahnutou čepel a většinou mívá i pilkové ostří. Díky praktické velikosti čepele se s nožem snadno manipuluje, dobře padne do ruky a měkké ovoce a zeleninu s ním nakrájíte, oloupete nebo vykrojíte snadněji než s velkým nožem.
  • Sýry – nože na sýry poznáte mezi těmi ostatními snadno podle neobvyklého tvaru – jejich čepel je vroubkovaná, zahnutá směrem nahoru a má několik velkých otvorů, díky kterým se sýr při krájení na nůž nelepí. Na konci je většinou zostřená a rozdvojená, takže tvoří jednoduchou vidličku, s níž lze ukrojené plátky pohodlně přenést na talíř.
  • Ostatní potraviny – existuje celá škála nožů, lišících se způsobem používání nebo typem potravin, pro které jsou určeny. V domácnosti oceníte také speciální nůž na dorty, chléb, ryby, roztírací nůž a mnoho dalších. Jestliže chcete být perfektně připraveni na práci s nejrůznějšími potravinami, můžete si pořídit profesionální sadu nožů. Pokud však mají být kvalitní, počítejte s několikatisícovou investicí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky