Koupel prostě milujete, ale pořádnou vanu do vaší minikoupelny nenacpete, ani kdybyste se rozkrájela. Nebo se naopak jenom sprchujete a koupání vám připadá jako ztráta času. I obyčejná sprcha se při dobrém vkusu promění v nevšední zážitek. Nezavrhujte proto sprchové boxy a kouty, protože i v nich se dá skvěle relaxovat. Nad čím byste se tedy měla určitě zamyslet dřív, než si pořídíte vanu nebo praktický sprchový kout?

Příliš uspěchaná lázeň

Na dlouhé chvíle v horké vodě plné pěnových bublinek vás neužije, a navíc na ně prostě není čas. Ale rychlá ranní sprcha ve vaně nadělá často víc škody než užitku. Uklízet potopu, která po vás zůstane na podlaze, zabere moře času. Pro vás je jasnou volbou sprchový kout.

Málo místa v koupelně?

Představa, jak se každé ráno na pár metrech čtverečních tísní celá rodina, odradí od plánů na nákup větší vany. Ale nezoufejte, řešením může být rohová vana, která vyplní jinak nevyužité prostory. Klidně si tak budete moct dopřát koupel a nijak se neomezovat. Pokud ale upřednostňujete sprchování, praktický kout je výhrou. Nezabere moc místa, lze jej umístit do rohu nebo třeba vedle umyvadla.

Tipy Kafe.cz

  • Vířivá vana - Nespokojíte se s obyčejnou vanou? Zkuste vířivku. V hydromasážní vaně s tryskami si odpočinete, zregenerujete tělo i mysl a z koupelny budete odcházet svěží.
  • Hydromasážní sprcha – Ani klasické sprchování nemusí být nuda. Panel s několika tryskami a sprchová hlavice s nastavitelnou silou proudu vám prokáže skoro stejnou službu jako lázeň ve vířivce.
  • Parní sprchové boxy – Vlhká alternativa domácí sauny pro zámožnější. Parní lázeň se vrací do módy a proč si tedy rovnou nepořídit svoji vlastní? V boxu, ve kterém se dá normálně osprchovat, se při nastavení na páru, vytváří teplo s vysokým procentem vlhkosti (až 100 %). Kombinace tepla a vlhka působí blahodárně na lidský organismus. Poměrně vysoká cena ale trochu znehodnocuje výhody celého zařízení.

Jak ušetřit co nejvíce

Jestliže vám jde o peníze a o to pořídit pěkné vybavení koupelny co nejlevněji, pak definitivně zapomeňte na vanu. Nejen, že při sprchování spotřebujete méně vody, ale koupě i instalace jednoduchého koutu, vyjde podstatně levněji. Osamoceně stojící bílá vana se možná objevuje na historických fotografiích, ale jen těžko to bude něco, o čem sníte. U všech van se počítá s obezděním a následným obložením. A právě tahle investice není nejlevnější.

Praktičnost nade vše

Pokud koupete malé děti, ale vy spíš upřednostňujete sprchu, nabízí se nový trend – hlubokých van. Nehrozí tak, že po sprchování zůstane v koupelně velká louže na podlaze a navíc se kdykoliv můžete vykoupat. Nejen starší typy sprchových koutů, ale také vany s kdysi moderními závěsy, vypadají neesteticky, a tak se tomuto přežitku zkuste vyhnout. Mnohem luxusněji se tento problém dá vyřešit díky průhledné stěně, kterou někteří výrobci nabízejí přímo k namontování na vanu.

Tipy Kafe.cz

Další vychytávky do sprchových koutů

Fantazii se meze rozhodně nekladou, proč se tedy jen sprchovat? Můžete si přece klidně sednout, zatelefonovat, nebo třeba poslechnout rozhlasové zpravodajství…

  • Sedačka – Příležitost posedět si ve sprše, nechat dopadat jemné kapky na tělo a jen si vychutnávat chvilky klidu…
  • Rádio ve sprše – Zdánlivá zbytečnost, ale v hydromasážní sprše strávíte víc času než si myslíte. Oblíbená hudba podtrhne relaxační chvilky pod vodním proudem.
  • Telefon – Známí a klienti vás uhánějí na každém kroku? Mobil vám zvoní od rána do večera? Pak telefon ve sprše není nic pro vás. Může se ale hodit, pokud čekáte důležitý hovor a přitom se potřebujete nutně osprchovat