Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Valentina Vasiljevová je důkazem toho, že žena dokáže porodit 69 živých dětí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Pinterest
Ilustrační foto

Kolik dětí je moc, kolik málo a kolik akorát? Poslední roky se číslo ustálilo na dvou přírůstcích, ale co byste řekli na neuvěřitelných 69 dětí během 27 porodů?

Žijeme v době, kdy i v Čechách se musí lidé rozmýšlet, zvládnou-li více než dvě děti vychovat a samozřejmě také uživit. O téměř tři století zpátky lidé házeli taková dilema za hlavu a beze strachu ze závazků rozšiřovali rodinu. Děti byly zkrátka požehnání a antikoncepce v plenkách.

Žádné trousení!

I když se ve spojitosti s neuvěřitelným počtem dětí mluví spíše o muži jako o hlavě rodu, za 27 porody stojí Valentina Vasiljevová. Jen těžko by mohla v rozmezí čtyřiceti let (1725 - 1765) porodit 69 dětí (dvě žily jen krátce), a tak mnohokrát nosila pod srdcem více než jedno dítě. Dnes by zřejmě kroutila hlavou nad obavami moderních maminek a pokrokových metod, které mají zrod nového života co nejvíce usnadnit. Jako zázrakem Valentina dokázala tolikrát otěhotnět a hlavně všechna svá těhotenství a porody přežít. Lékařská péče měla v té době mizernou úroveň a pro vesničany byla téměř nedostupná.

Valentina ale dokázala nemožné! Šestnáctkrát porodila dvojčata, sedmkrát trojčata a čtyřikrát se radovala ze čtyřčat. Počítáte-li správně, vychází to, že Valentina nikdy neporodila jen jedno dítě. Můžeme se jen dohadovat, co za tím stojí, ale s největší pravděpodobností za to mohla genetická anomálie, která ruského rolníka a jeho ženu předurčovala k vícečetným těhotenstvím.

To potvrzuje i Fjodorova aktivita s druhou ženou, se kterou se dočkal také vždy jen vícerčat.

Nejplodnější žena světa

Ilustrační foto

Sláva muži, rekord pro ženu

Zatímco se Valentina starala o smečku dětí, Fjodor se těšil nejen dobrému zdraví, ale užíval si i stoupající slávu. Jeho plodnost se stala legendou, psali o něm až v daleké Anglii a byl pozván na dostaveníčko k carovi. V té době byly ženy vnímány jen coby "pouhé matky" a nehledělo se na to, že musely dítě také odnosit, porodit a postarat se o něj. Strůjcem všeho byl muž, a ten byl oslavován. O Valentině se dodnes téměř nemluví. Zadostiučiněním jí může být fakt, že je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejplodnější žena světa.

Fjodor se svými ženami je považován za nekorunovaného krále plodnosti. Ani zdaleka se ale nemůže rovnat jistému sultánovi z Maroka. Sultán Moulay Ismail vládl v Maroku v letech 1672 – 1727. Kromě čtyř zákonných manželek měl ve svém harému asi 500 konkubín. Podle Guinessovy knihy rekordů mu daly 888 dětí, nejvíc v historii, kolik se dá u jednoho muže potvrdit (u muslimských vládců se o potomcích vedly přesné zápisy). Francouzský diplomat Dominique Busnot dokonce uvádí, že jich bylo 1171. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky