Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Úsporné spotřebiče budoucnosti: Jaké to jsou?

Zdroj: Electrolux, archiv

Jaké jsou nejmodernější trendy v oblasti bydlení? Na celé čáře vyhrávají »chytré« domácí spotřebiče. Zastanou práci lépe než jejich starší konkurenti, navíc uspoří spoustu peněz a některé z nich dokonce i pobaví.

Mluvící pračka

Jmenuje se Washy Talky a je první mluvící pračkou světa. Mluví příjemným ženským hlasem a obsáhne více než devadesát frází. Podává především informace o aktuálním průběhu praní, jako například „Startuji“ nebo „Počkejte chvíli,“ ale dovede se vyjádřit i hudbou. Využívá k tomu zvuky piana či trumpety.

Mluví anglicky a hindsky...

Ocení ji zejména mladí lidé, kteří opustili domácí hnízdo. Pračka jim vlídným hlasem sdělí třeba: „Nalij do mě prací prášek. A teď zavři oči a dej si na chvilku pohov.“ Díky umělé inteligenci dovede přístroj nejen mluvit, ale třeba i zvolit nejvhodnější prací program. Ke smůle mladých Čechů mluví zatím jen anglicky a hindsky. Byla totiž navržena speciálně pro indický trh, kde je po ní největší poptávka.

Přírodní vítr

Osvěžovače vzduchu jsou někdy více ke škodě než k užitku. Do vzduchu totiž spolu s vůní vypouštějí řadu nebezpečných chemikálií. Jejich zdravější variantou je Nature Wind, čistič vzduchu, který je poháněn solární energií. Používá k pročištění vzduchu v domácnosti několik filtrů. Stačí ho jen namontovat na okno.

Botky prachožerky

Proč nezkombinovat příjemné s užitečným? Lépe řečeno užitečné s užitečným? Každopádně nazutím páru speciálních bot zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. Zacvičíte si a ještě uklidíte! Normální sportovní obuv nadělá na podlaze ošklivé šmouhy. Botky Dust Mate (Kamarád prachu) jsou pohodlné a můžete v nich chodit, běhat, cvičit, tančit, prostě řádit. Čím více pohybu, tím více nečistot do sebe vstřebají. A lux můžete klidně darovat méně sportovně založeným sousedům.

Sprcha z páry

Skvělé řešení, pokud chcete ušetřit nemalý obnos za vodu. Na pětiminutové sprchování vám stačí pouhé dva litry vody, oproti běžným šestadvaceti litrům. Sprchové zařízení dovede z kapek vody vytvořit páru. Voda se nejprve zahřeje a poté je odeslána do ultrazvukového odpařovače. Inteligentní senzorový systém umožňuje proniknutí vody do různých úhlů podle vaší potřeby.

Pračka na ořechy

Už žádné drahé prášky! Elektronická pračka E-wash kombinuje osvědčené postupy staré tisíce let s nejmodernější technikou. Této pračce stačí zcela přírodní ořechy na praní, které se pěstují v Indii a Nepálu. K dostání jsou běžně na internetu a v některých obchodech. Odrůda ořechů Sapindus mukorossi obsahuje mýdlovou substanci saponin. V Asii používají mýdlové ořechy už stovky let. Pouhý kilogram oříšků vám navíc vydrží na celý rok. E-wash dokáže pojmout stejné množství prádla jako kterákoliv jiná pračka, nemusí být ale tak hluboká. Designéři se snažili o to, aby byla co možná nejmenší a vešla se i do stísněných prostor.

Němý vysavač

Před luxováním už není třeba vypínat rádio. Ani se nemusíte bát, že spuštěním vysavače zaručeně vzbudíte dítě, které jste zrovna pracně uspali. Lux utišený na maximum nevydává téměř žádné nepříjemné zvuky. I přesto je vybaven silným 1800 wattovým motorem.

Zaujal vás některý výrobek? Pořídili byste si jej domů?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky