1. Úklid proti depresím

Stačí dvacet minut intenzivního úklidu denně a budete bez depresí. Alespoň to tvrdí britští vědci. Ti totiž zjistili, že lidé, kteří doma pravidelně uklízejí, mají o 20 % nižší riziko, že je potkají deprese, stres a úzkosti. Čím častěji takovou činnost provozujete, tím nebezpečí ještě klesá. Aby však úklid tento efekt měl, musí trvat minimálně dvacet minut a je třeba se při něm zadýchat. Umývání podlah je dobrou variantou, oproti třeba poklidnému utírání prachu.

2. Úklidem se hubne

Takový poctivý domácí úklid je někdy lepší než návštěva posilovny. Musíte ale zapomenout na robotické vysavače a moderní parní čističe. Lepší je vzít rejžák, hadr, mýdlo a kyblík s vodou, zakleknout a zem pořádně do posledního koutku vyleštit. To samé platí i o mytí oken. Žádná stěrka, vrhněte se na to vlastníma rukama. Tímto způsobem totiž spálíte mnohem více kalorií, a navíc si vytvarujete postavu. Třeba zmíněné drhnutí země skvěle procvičí břišní a prsní svaly. Několikahodinovým poctivým úklidem se pak dá spálit i tisíc kalorií.

3. Úklid může zachránit život

Domácí práce jsou skvělou prevencí proti některým druhům rakoviny, takže mohou paradoxně zachránit život. Je však třeba uklízet pětkrát týdně 30 až 45 minut. Při třičtvrtěhodině uklízení denně mají ženy mnohem větší šanci, že se vyhnou rakovině prsu, půlhodina intenzivního úklidu stačí na to, aby se výrazně snížilo riziko rakoviny tlustého střeva.

4. Úklid přináší pocit štěstí

Ani tak ne samotný proces, jako výsledek. Vědci totiž tvrdí, že lidé, kteří mají doma čisto a uklizeno, jsou mnohem šťastnější, a tedy i zdravější. 90 % lidí prý potvrdilo, že pocit štěstí a pohody je ovlivněný čistotou domova. Stačí »vygrunovat«, a konečně budete spokojená a cítit se jako v sedmém nebi.

5. Uklízení ve dvou znamená víc sexu

Ne, to není nesmysl! Přinuťte partnera k úklidu a konečně si užijete dostatek sexu, hlásají vědci. Přišli totiž na to, že muži, kteří jsou zapojeni do péče o domácnost, bývají v posteli nejaktivnější. Naopak ti, co doma nedělají vůbec nic, mívají nejchudší sexuální život. Řešením je prý zapojit partnera do úklidu – a máte vyhráno.

3 důvody, proč podle vědců uklízení naopak škodí

Lidé, kteří přehnaně uklízejí, mají větší šanci, že se u nich objeví astma. S tím přišli španělští vědci. Soudí, že to mají na svědomí úklidové prostředky, které obsahují různé dráždivé látky.

Ti, kdo jsou po ránu přehnaně aktivní a ihned stelou postele, mají větší náchylnost k alergiím. Britští vědci totiž dokázali, že v ihned ustlaných postelích je mnohem více roztočů než v těch, které jejich majitelé nestelou vůbec anebo později.

Uklízení prý zkracuje život. Tedy jen v případě, že to s ním budete přehánět. Ti, kdo se nezastaví, neustále myjí nádobí, vysávají a myjí podlahy, žijí minimálně o 95 dní méně než ti, co se nepředřou.

Mohlo by vás také zajímat: Zásady správného praní oblečení. Znáte je?