Mazanec v hlavní roli

Velikonoční beránek nebo mazanec má své místo téměř v každé domácnosti, což dokazují i prodejní čísla obchodů Albert. Před Velikonocemi se výrazně zvyšuje poptávka po surovinách na pečení. Prodej čerstvého mazance pak roste až desetinásobně.

Krásné tradice s pomlázkou a malováním vajíček provází celé Česko, stejně jako chystání velikonočních dobrot pro rodinu a koledníky. Výsledky průzkumných agentur ukazují, že se velikonoční tradice v České republice stále dodržují. Barvení vajíček a výroby kraslic se účastní až dvacet procent Čechů. K vlastnoručnímu pletení pomlázky, také nazývané kyčka, dynovačka, tatar nebo mrskačka, se hlásí více než deset procent lidí.

Češi milují mazanec domácí i kupovaný

Velikonočního beránka či mazanec si pak doma upeče každý osmý Čech. Dokazuje to i fakt, že prodej droždí, které je zásadní surovinou při přípravě mazance nebo jidášů, významně stoupá týden před Velikonočním pondělím, a to v Čechách i na Moravě a ve Slezsku. Tento trend se týká i ostatních ingrediencí, jako je tuk, mouka, vejce, rozinky nebo mandle.

Co se týče samotného domácího pečení, lze vysledovat trend, kdy lidé ve větších městech tradiční velikonoční pečivo hlavně nakupují, v těch menších si ho nejen koupí v obchodě, ale právě i sami upečou.

Pokud během velikonočního času nezbyde čas na pečení, lze čerstvý mazanec najít také v nabídce obchodů Albert po celé republice. „V hypermarketech Albert bude ručně vyráběný mazanec k dostání hned ve dvou velikostech, a to menší 400gramový a velký 800gramový pro celou rodinu,“ říká Milan Mrázek, manažer nákupu obchodního řetězce Albert. „V loňském roce přitom po těžší variantě čerstvého mazance sáhlo při nákupu více než pět tisíc zákazníků.“

Velikonoční otevírací doba
Nejen pro čerstvý mazanec nebo suroviny na ten domácí mohou přijít zákazníci do obchodů Albert i během samotných velikonočních svátků. Od pátku 25. dubna do neděle 27. dubna budou supermarkety a hypermarkety otevřeny dle běžné otevírací doby. Na Velikonoční pondělí pak budou moci zákazníci nakupovat od 8 do 18 hodin. Výjimku tvoří obchody Albert, které jsou součástí nákupních center, kde je otevírací doba přizpůsobena otevírací době daného centra. Více informací naleznete na stránkách www.albert.cz.Kabátovy velikonoční tipy

Mazanec oblíbené pražské Pekárny Kabát je právě o velikonočních svátcích ideální příležitostí ušetřit čas a kvalitní pečivo si koupit. Tajemství úspěchu tkví v lepších než dobrých ingrediencích a v pekárenské zkušenosti a tradici, které pekárna opatruje tolik let.

Kabátův velikonoční mazanec mimo jiné obsahuje skutečné máslo. Jako tradičně – žádná chemie, aroma a náhražky. Těsto na oblíbené velikonoční pečivo obsahuje i sušené mléko a pravá, několikrát denně klepaná a šlehaná vejce, kterými je finální mazanec i mašlován. Na rozdíl od levných variant mašlovaných vaječnými melanžemi a chemickými lesky. Kabátův velikonoční mazanec si proto udržuje přírodní barvu a vzhled.

Ruční třídění rozinek bylo velmi náročné a vyžadovalo zapojení mnoha pekařů z výroby. Proto v Pekárně Kabát zvolili alternativu, která zastoupila mravenčí lidskou práci, ovšem na stejné nebo dokonce vyšší kvalitativní úrovni - nejmodernější stroj na třídění rozinek. A kromě rozinek je v Kabátově velikonočním mazanci obsažena kandovaná citronová a pomerančová kůra. A i tím jednoduše pečivo vyniká.

Kypré těsto z čerstvých surovin bohaté na rozinky a kandovanou kůru citrusových plodů je poctivě sypané mandlemi. Práce s těstem (vykulování) je v Pekárně Kabát výlučně ruční prací. A konečně, aby se zákazníkům tento pracně vyrobený mazanec během cesty domů neponičil, je prodáván v originální krabičce, vyrobené přímo na míru.

Kabátův velikonoční mazanec
Hmotnost: 900 g
Cena: 119 Kč

Tipy pro ty, kteří se chtějí pustit do domácí pečení

Receptů na tradiční velikonoční mazanec je mnoho. Zkoušeli jste i vy nějaký recept od známých, kde vám chutnalo, a s výsledkem nebyli spokojeni? Máme pro vás několik tipů, které možná v receptech nenajdete, ale díky nim bude výsledek exkluzivnější!

Kandovaná citrónová nebo pomerančová kůra a rozinky
Na pečení se vyzbrojte dopředu. Zhruba hodinu, než začněte, si kandovanou ovocnou kůru namočte v teplé vodě. Kousky pak budou měkké a voňavé. A rozinky - to už znáte z vánočního pečení cukroví - namočte do rumu. Mazanec pak bude celý svátečně vonět.

Máslo
Zpracování ztuhlého másla není nikdy dostatečné, nemluvě o té námaze. Pokud jej ale lehce rozpustíte v mikrovlnné troubě, máslo už nemá správnou teplotu. Proto připravte lázeň pro kandovanou ovocnou kůru, rozinky a rovnou si i vytáhněte máslo z ledničky. Jeho pokojová teplota přispěje k lépe připravenému těstu.

Mléko
Je to podobné jako s ostatními surovinami, v tomto případě s máslem. Vyndejte jej předem z chladničky a při přípravě receptu do něj vmíchejte vejce. Společně to v těstě funguje!

Mouka
Přijde vám, že je prosívání mouky zbytečné? Nedělá se proto, že bychom z ní měli odstranit zbylá zrnka obilovin. Důvod prosívání mouky je jiný: prosíváním oddělíte i ty nejdrobnější části od sebe, zbavíte se hrudek a připravíte lepší těsto. A výsledek za tu práci rozhodně stojí.

Vanilka
Používáte vanilkovou esenci k dochucení a vyvonění svého pečiva? Nebude věřit, jak markantní rozdíl udělá použití pravého vanilkového lusku (nehledě na odrůdu vanilky). Podélně jej rozřízněte, nožem vyškrabte dřeň vanilky a tu přidejte do těsta. Lahodný výsledek zaručen!
www.pekarnakabat.cz www.fb.com/pekarnakabatczVelikonoční vajíčka - netradičně tradiční zdobení

Nevíte si rady, jak letos vyzdobit svůj domov a velikonoční vajíčka? Nebaví vás vytahovat rok co rok tu samou výzdobu, ale nechcete zbytečně utrácet za novou? Inspirujte se Ájou Agnerovou, autorkou knihy Vychytávky a stejnojmenného pořadu internetové televize Stream.cz. Luxusní velikonoční výzdobu zvládnete díky jejím tipům během pár minut. Stačí zapojit vlastní ruce, fantazii a využít třeba starší dekorativní ubrousky, které máte už dlouho doma ve skříni. Dejte věcem okolo sebe novou tvář a překvapte rodinu a přátele neotřelou velikonoční výzdobou za pár korun. Vyzkoušejte jednoduché zdobení velikonočních vajíček.

Na domácí zdobení budete potřebovat vajíčka, dekorovaný ubrousek s libovolným motivem, smirkový papír, Découpage lepidlo, štětec, bílou barvu, houbičku a konturovací barvu. Na vajíčko si nejdříve tužkou načrtněte dekor, který následně zvýrazněte konturovací barvou (v případě, že budete používat zapékací konturovací barvu, nezapomeňte ji nechat dostatečně odpočinout a podle návodu zapéct).

Po zatvrdnutí barvy aplikujte pomocí houbičky bílou barvu na celé vajíčko. Po zaschnutí vezměte smirkový papír a lehce obruste vrstvu z nakresleného dekoru. Tím vznikne vintage dekor. Pro podtržení celkového vzhledu použijte ubrouskovou metodu. Z ubrousku si vystřihněte obrázek, sejměte z něho bílé vrstvy a aplikujte je na vajíčko pomocí lepidla a štětce. Stačí pár minut a dokonalé vajíčko je na světě.

Pro velký úspěch svého pořadu se Ája Agnerová rozhodla vydat své nejlepší nápady knižně a představila knihu plnou nápadů, ve které vás překvapí fantastickými triky a tipy, jak vytvořit něco originálního a navíc se u toho dobře pobavit. Všechny vychytávky se dají vyrobit ze starších a nepotřebných věcí, které vám doma jen zabírají místo. Přiložte ruku k dílu a dejte svému domovu novou tvář, potěšíte sebe, své blízké i svou peněženku. Knihu Vychytávky koupíte za doporučenou cenu 369 korun exkluzivně na Alza.cz.

DIVÁCKÝ TIP: Všechny díly pořadu Vychytávky lze přehrát kdykoli a kdekoli také prostřednictvím aplikace Stream.cz na mobilech, tabletech nebo Smart TV. Premiérové díly jsou ke zhlédnutí na internetové televizi Stream.cz každý pátek.

Sladká nadílka pro malé i velké

Pro všechny milovníky Velikonoc připravilo Ferrero pro letošní rok speciální limitovanou edici čokoládových vajíček Kinder Surprise a velikonoční kabátek si vysloužila také Nutella.

S Velikonocemi se i dnes pojí spousta tradic, od pečení beránka a mazanců přes malování vajíček až po pletení pomlázky. Právě výroba pomlázky a koledování na Velikonoční pondělí patří dosud k nejoblíbenějším zvykům. Za sešlehání, o kterém se říká, že má prý omlazující účinky, obdarují dívky a dámy dotyčné koledníky kraslicemi, stužkami a sladkostmi.

Letos bude na malé i velké koledníky čekat také velikonoční čokoládové vajíčko Kinder Suprise, které lze díky svému speciálnímu obalu využít jako závěsnou dekoraci. K dostání bude ve svátečním balení s motivem ovečky nebo zajíce. Velikonoční obal si kromě klasického vajíčka vyslouží i Kinder Surprise Maxi. Pozadu nezůstává ani oblíbená lískooříškovo-kakaová pomazánka Nutella, jejíž obal také ozdobí motiv zajíčka.

Pro zajímavost – zajíc nepatří mezi tradiční české velikonoční symboly, dostal se k nám z Německa až počátkem 20. století. Od té doby je však s Velikonocemi pevně spjat i v Česku, neboť je to často právě on, kdo dětem nosí sladkou výslužku.