Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tipy na víkend: Motýli, Peříčko, Řekni to po svém a Noc s Andersenem

Přijměte pozvání na události, které se budou konat v nejbližších dnech.

Pestrobarevní tropičtí motýli budou opět poletovat skleníkem Fata Morgana

Viděli jste na vlastní oči jednoho z nejrychlejších motýlů na světě nebo toho, který by se nejraději vrhl na jakoukoli skleničku s alkoholem? Nejen tyto krasavce budete moci obdivovat na výstavě motýlů v trojské botanické zahradě. Ta začne 5. dubna a potrvá do 8. května. Tentokrát nese název Lehkost motýlích křídel, patronem výstavy je charitativní organizace Debra, jejímiž klienty jsou lidé trpící nemocí motýlích křídel.

„Ostruháci rodu Charaxes nejenže patří k nejrychleji létajícím motýlům, ale mají i vybrané stravování. Rádi si smlsnou na levhartím trusu. Návštěvníci v tropickém skleníku Fata Morgana uvidí i sovího motýla Caligomemnon. Jeho nápadné skvrny na spodní části zadních křídel slouží k zastrašování nepřátel. Když motýl křídla rychle zavře, odstraší predátora, který by si jinak na chutném soustu rád smlsnul. Ještě že se k nám do skleníku nemůže se skleničkou alkoholu, Caligomemnon by neodolal,“
láká na zajímavé exempláře Eva Smržová, kurátorka výstavy.

Motýl martináč s největší plochou křídel na světě nesmí chybět

Ještě v podobě kukel přicestuje do trojské botanické zahrady zhruba 4 500 motýlů. Mezi nimi nesmí chybět martináč Attacus atlas. „Plocha křídel tohoto motýla může dosáhnout až 400 cm2. Zajímavý je jejich čich. Samci martináčů mají mnohem hustější tykadla než samice a díky nim je mohou vyčichat až na několik kilometrů,“ přibližuje tohoto velikána Smržová.

Motýli s motýlky – DEBRA je patronem výstavy

DEBRA podporuje lidi se vzácným puchýřnatým onemocněním Epidermolysisbullosacongenita (EB), v Česku nazývaným nemoc motýlích křídel. „Jsme rádi, že nás zahrada s nabídkou patronátu oslovila. Za naši organizaci se můžete těšit na výstavu fotografií o pacientech s nemocí motýlích křídel a "jejich lidech" tak, jak je zachytil fotograf Jiří Langpaul,“ říká ředitelka DEBRY Lucie Marková.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Seznamte se s novodobou archou

Seznamte se s novodobou archou

Dubnové číslo National Geographic vychází s pěti obálkami, na nichž jsou zachycena různá zvířata. Nejsou to tvorové ledajací, jde výhradně o ohrožené…

Akční letáky