Fotbalový stadion FK Slavoj Český Krumlov se v sobotu 26. a v neděli 27. září stane dějištěm vzpomínkové akce Svoboda a sport. Největším lákadlem víkendového programu je unikátní utkání v americkém fotbale v podání amerických vojáků. Stejně jako před 70 lety, v září 1945, kdy se na louce u Vltavy v Českém Krumlově hrál jeden z prvních poválečných zápasů ligy amerického fotbalu armády Spojených států a vůbec první zápas amerického fotbalu v Československu. V roce 1945 proti sobě stála 94. pěší divize a 22. sbor Armády USA, v sobotu 26. září se utká armádní celek USA s letošními obhájci titulu české ligy – mužstvem Prague Black Panthers. Součástí akce Svoboda a sport bude v neděli 27. září historicky první fotbalové střetnutí výběrů americké a české armády.

Dvoudenní akce Svoboda a sport, kterou pořádá Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, nebude jen výjimečnou sportovní událostí, ale také připomínkou osvobození města a konce 2. světové války. U fotbalového stadionu bude k vidění tank M36 Jackson, na ploše 2 500 m2 vyroste stanový tábor 94. pěší divize ve stejné podobě jako při osvobození. Během celého víkendu bude ve speciální vitríně vystaven míč, se kterým se v roce 1945 v Českém Krumlově hrálo a který je opatřen jmény všech hráčů. Po vzoru vzácného originálu se také na nový míč, s nímž bude sehráno vzpomínkové utkání, podepíší všichni hráči. Oba míče i další artefakty budou následně umístěny ve zvláštní expozici v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Akce Svoboda a sport se osobně zúčastní Jan Pils, pamětník historického utkání, a další zajímaví hosté. Vstup je po oba dny zdarma.

Záštitu nad akcí Svoboda a sport převzalo velvyslanectví Spojených států amerických, město Český Krumlov. Generální partner: Skupina ČEZ. Hlavní partneři: Excalibur Group, Bosch, Česká zbrojovka, Stavební a dopravní společnost Kohout company s.r.o. Partner: Československá obec legionářská. Mediální partneři: Česká televize, Beat Radio, Country Radio, Kiss Radio.

https://www.facebook.com/events/512477112243615/