Návrat chytré kostky

Populární hračka z Maďarska, která poprvé spatřila světlo světa v roce 1974, hlásí návrat! Prošla rukama miliónů dnes již odrostlejších děti celého světa. A teď si s ní hrají nejen malí i velcí, ale dokonce i chobotnice!

Experiment s kostkou

Britští námořní experti dali Rubikovu kostku na hraní 25 chobotnicím. Hračka jim měla pomoci odbourat stres, kterým tato mořská zvířata trpí v zajetí. Vědci chtějí zároveň zkoumat, zda mají chobotnice ze svého celkového počtu osmi chapadel vyčleněno jedno, jímž zvedají objekty. Chobotnice jsou v mnohém unikátní. Polovinu nervů mají totiž ve svých zakončeních, takže by se dalo říci, že částečně myslí chapadly.

Stresované chobotnice

„Chobotnice jsou mimořádně citlivé na stres, ale pokud se zabaví jídlem nebo hračkami, mohli bychom jim pomoci napětí odbourat,“ říká jedna z výzkumnic Claire Dorset. A právě k tomuto účelu se nejlépe hodila Rubikova kostka!

Kafe.cz radí:

Jaký hlavolam vybrat k Vánocům?

Zkouška šikovnosti

Vědci chtějí navíc zkoumat, jak jsou zvířata šikovná. Velký testík zručnosti chobotnic probíhá následovně: do velkých nádrží s vodou, na nichž bude obrázek chobotnice s přesně označenými a očíslovanými pravými a levými chapadly, se vhodí kostičky lega, Rubikova kostka a balonek. Pozorovatelé chobotnic pak mají za úkol zapisovat, kterou končetinou chobotnice předmět uchopí.

Zkoumat může každý

Pokusu se může zúčastnit každý, kdo zavítá do jedné z dvaceti tří poboček Sea Life Center, která jsou nejen ve Velké Británii, ale také v dalších evropských zemích. A pokud vás zajímá spíše zručnost a šikovnost vlastních dětí, máte v Rubikově kostce tip na vánoční dárek!