Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tip na dárek: Rubikova kostka

Zdroj: Profimedia.cz

Rubikova kostka slaví velký návrat. Podle prodejců má být právě tato hračka pro chytré hlavy předvánočním hitem roku 2008. A hrají si s ní nejen děti, ale dokonce i chobotnice!

Návrat chytré kostky

Populární hračka z Maďarska, která poprvé spatřila světlo světa v roce 1974, hlásí návrat! Prošla rukama miliónů dnes již odrostlejších děti celého světa. A teď si s ní hrají nejen malí i velcí, ale dokonce i chobotnice!

Experiment s kostkou

Britští námořní experti dali Rubikovu kostku na hraní 25 chobotnicím. Hračka jim měla pomoci odbourat stres, kterým tato mořská zvířata trpí v zajetí. Vědci chtějí zároveň zkoumat, zda mají chobotnice ze svého celkového počtu osmi chapadel vyčleněno jedno, jímž zvedají objekty. Chobotnice jsou v mnohém unikátní. Polovinu nervů mají totiž ve svých zakončeních, takže by se dalo říci, že částečně myslí chapadly.

Zdroj: Profimedia.cz

Stresované chobotnice

„Chobotnice jsou mimořádně citlivé na stres, ale pokud se zabaví jídlem nebo hračkami, mohli bychom jim pomoci napětí odbourat,“ říká jedna z výzkumnic Claire Dorset. A právě k tomuto účelu se nejlépe hodila Rubikova kostka!

Kafe.cz radí:

Jaký hlavolam vybrat k Vánocům?

Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Rubikova kostka

Rubikova kostka je současnosti vůbec nejznámějším hlavolamem. Má 43 252 003 274 489 856 000 možných barevných kombinací a nejmodernější počítačový systém by potřeboval 1,4 mil.let, aby je všechny vypočítal! Vyzkoušejte svoji šikovnost a pořiďte si originál z Maďarska.

Cena: 310 Kč (www.hlavolamy.net)

Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Ježek v kleci

Klasikou, kterou na Vánoce nikoho nezklamete, je Ježek v kleci. Vždyť kdo by neznal Rychlé šípy a jeden ze symbolů tajemných Stínadel! Ježek dokáže pořádně potrápit mozkové závity – z klece jej totiž dostanete ven skutečně jen jedinou správnou cestou.

Cena: 289 Kč (darkove-predmety.com)

Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Pichláč

Spoustu zajímavých hlavolamů můžete vybírat v dřevěném provedení. Mezi středně těžké varianty patří i Pichláč, který se skládá z 25 dílů. Vyzkoušejte a uvidíte, že vás zaujme.

Cena: 409 Kč (hracky.kupteonline.cz)

Zdroj: Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Napětí

Na tento hlavolam ze skupiny šňůrových budete potřebovat pořádnou dávku trpělivosti. I když vypadá jednoduše, patří mezi ty obtížnější. Kroužek, který je uvězněn na smyčce mezi kosodélníky, je třeba šikovnými tahy vyjmout ze spleti šňůr. Pokud neradi zavazujete tkaničky, pak tento kousek není pro vás.

Cena: 79 Kč (hracky.kupteonline.cz)

Zkouška šikovnosti

Vědci chtějí navíc zkoumat, jak jsou zvířata šikovná. Velký testík zručnosti chobotnic probíhá následovně: do velkých nádrží s vodou, na nichž bude obrázek chobotnice s přesně označenými a očíslovanými pravými a levými chapadly, se vhodí kostičky lega, Rubikova kostka a balonek. Pozorovatelé chobotnic pak mají za úkol zapisovat, kterou končetinou chobotnice předmět uchopí.

Zkoumat může každý

Pokusu se může zúčastnit každý, kdo zavítá do jedné z dvaceti tří poboček Sea Life Center, která jsou nejen ve Velké Británii, ale také v dalších evropských zemích. A pokud vás zajímá spíše zručnost a šikovnost vlastních dětí, máte v Rubikově kostce tip na vánoční dárek!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU