Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Televize: Nejlepší pořady, které zmizely z obrazovky

Večerníčky, oblíbený Videostop, Magion, anebo Studio Kamarád. To jsou jen některé z populárních pořadů, které kdysi vysílala naše televize. Pamatujete na ně? Zavzpomínejte s námi na nejoblíbenější pořady televizní obrazovky!

Je úterý, deset hodin večer a vy si pustíte televizi, kde si znuděně vybíráte z nabídky amerických filmů, německých seriálů, australských dokumentárních pořadů nebo závodů F1 z Japonska. Kdyby jste o tom vyprávěli rodičům a prarodičům před rokem 1953, jistě by si ťukali na čelo. V tu dobu televize vysílala pouze tři dny v týdnu a v létě dokonce jen dva. A co ta naše Československá televize na prvním programu a od roku 1970 i na druhém vysílala? Zavzpomínejte si s námi...

Kreslený chlapeček v papírové čepici
Mezi nejstarší, nejpopulárnější a nejznámější pořady československé televize, patří krátké desetiminutové pohádky určené pro nejmenší na dobrou noc. Animovaná znělka, která Večerníček provází, je tou nejstarší vysílanou, a to od léta 1965. Již o osm let později se děti mohli podívat na barevný Večerníček a dokonce zvládli i dvě pohádky za jediný večer, které byly vysílány na prvním i na druhém programu.

Jaké Večerníčky se nesmazatelně zapsaly do naší minulosti?
A je to... – příběhy dvou postaviček Pata a Mata, kteří neoplývají velkou zručností a šikovností.
Bob a Bobek – kreslení králíci žijící v klobouku kouzelníka Pokustona a jejich úsměvné příhody.
Broučci – jeden z prvních loutkových večerníčků, který byl zpracován podle knižní předlohy Jana Karafiáta.
Dášeňka – kombinace skutečného života foxteriérky s animovanými psími pohádkami.
Maxipes Fík – příhody holčičky Áji a jejího přerostlého, mluvícího a inteligentního čtyřnohého přítele Maxipsa Fíka.
Rákosníček – zelená postavička s kulatým obličejem a trčícími vlásky vymýšlí a zažívá neuvěřitelné příhody jen se šťastným koncem.
Spejbl a Hurvínek – někdy více jindy méně úspěšná výchova taťky Spejbla a jeho syna Hurvínka, a zážitky psa Žeryka, Máničky a paní Kateřiny.
Jája a Pája – dva malí uličníci Jája a Pája, o které se stará námořník Děda Lebeda a všem škodící Krkovička.
Káťa a Škubánek – animovaná vyprávění malé holčičky Káti a jejího bílého pejska s hnědými flíčky Škubánka.
Kosí bratři – příběhy dvou černých kosáků, jednoho s červenou kšiltovkou a toho druhého s modrou rádiovkou.
Krkonošské pohádky – věčný boj hodné Anči, Kuby a Hajného proti zlému Trautenberkovi, kterého usměrňoval i soused Krakonoš.
Krteček – úsměvné příhody malého černého Krtečka a jeho přátel.
Pohádky o mašinkách – kombinace chamtivosti Nejvyššího pana železničáře, poťouchlosti zlého černokněžníka Zababy a kladné lidské postavy pana Blahoše z výtopny.
O zvířátkách pana Krbce – hodný starý Kastelán zažívá krkolomné příhody se strašidlem vévody Ruprechta na hradě Kulíkov.

Dětské televizní pořady
Magion – nejoblíbenější pořad pro děti a mládež. Jednalo se o pravidelné pásmo animovaných pohádek, seriálů a besed se zajímavými lidmi. Šlo o čtvrteční program pro děti vysílaný v letech 1984–1996. Na moderátorském postu se vystřídali Jan Rosák, Petr Jančařík, Rostislav Kuba nebo Jiří Chalupa. Pořad dostal název podle první umělé československé družice.
Vega – mladší sestra slavnějšího bratra, která se vysílala každou středu a později každé úterý v letech 1987–1995. Hrané seriály, rozhovory a reportáže, které uvádělo nezapomenutelné duo Standa Hložek a Slávek Vrzal.
Studio Kamarád – letitý páteřní program československé televize, který se na obrazovkách úspěšně drží do dnešních dnů. Každé nedělní ráno přesně v 8 hodin usedali dětští diváci před obrazovky a těšili se na Jů a Hele, Mufa, Hary Šoumena, Tryskomyš, Šamšulu, pohádky a diskuze s dospěláky...
Pionýrská vlašťovka nebo Televizní klub mladých – populární publicistické pořady z 60. let minulého století. Jednalo se o propagandistický pořad Československé televize v dobách normalizace pro děti a dorostence. Pionýrská vlašťovka se vysílala v sobotu a vždy se střídala česká a slovenská verze.

Soutěžní pořady, seriály a estrády
Televariéte – první estráda své doby, která zůstala zapomenuta v televizním archivu. Místy nudné scénky a trapné situace zachraňoval výkon nezapomenutelného dua provázejícího pořadem v podání Jiřiny Jiráskové a Vladimíra Dvořáka.
Možná přijde i kouzelník – legendární a nezapomenutelná show pro celou rodinu v podobě rozmanitých scének, tanečních kreací a pestré škály hostů, která měla za následek opravdový a nenucený záchvat smíchu. Hlavními aktéry byli tři nejlepší komici tehdejší doby – Jiří Lábus, Oldřich Kaiser a Jiří Korn.
Videostop – populární filmová soutěž s excelentním moderátorem Janem Rosákem a Karlem Čáslavským v roli porotce. Tři známé tváře z řad herců, režisérů a dalších známých osobností soutěžily společně se třemi hosty ze studia nad ukázkami z československé kinematografie.
Křeček v noční košili – šestidílný československý sci-fi seriál o mladém Kájovi Berkovi a jeho kamarádovi, kteří si zapomenou pyžamo a díky zapůjčenému dokáží cestovat v čase.
Byl jednou jeden život – sice se jedná o francouzské dílo, ale v naší zemi si zajistil neuvěřitelnou popularitu a sledovanost. Při vzpomínce na černé tvory, kteří kutají v zubech dětem, jež si je nechtějí čistit, běhá mráz po zádech ještě dnes.
Rodina Smolíkova – maďarské animované příběhy jedné běžné rodinky, s nadsázkou se dá říci, že se jedná o předchůdce moderních Simpsonů. Hlavou rodiny je Pepa Smolík, za manželku má Gábi, starší a přidrzlou dceru Týnu a geniálního lenocha Ládínka.

Kvalita, nebo kvantita?
Samozřejmě existují desítky dalších programů, seriálů a zábavných pořadů, které se do našeho výčtu nevešly. Prostě televizní archiv naší jediné televize za socialistické éry je více než bohatý, bohužel někdy jde více o kvantitu než kvalitu vyrobených pořadů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky