Televize: Jak s ní ušetřit?

Zdroj: Profimedia.cz

Víte, jakou má vaše televize spotřebu? Vyplatí se ji vypínat, nebo nechat v pohotovostním režimu? A je úspornější LCD televize, nebo plazma?

Je televize něčím, bez čeho se doma za žádnou cenu neobejdete? Díváte se na ni i několik hodin denně a při večerním programu usínáte? Pak si přečtěte naše tipy, jak s televizí ušetřit.

1. Spočítejte si spotřebu

Pokud je televize vašim denním společníkem, rozhodně byste měli znát její příkon. Ten se uvádí ve wattech a nejdete ho na energetickém štítku, případně návodu. Vynásobte příkon počtem hodin, po které máte televizi zapnutou a výsledek vydělte tisíci. Získáte tak spotřebu v kilowatthodinách (khW). Tu vynásobte cenou, jakou platíte za kilowatthodinu a uvidíte, na kolik vás denní provoz vyjde. U LCD televize s příkonem 180 kWh a ceně kWh 4,50 Kč nás měsíční spotřeba (30 dní) při pěti hodinách provozu denně vyjde na 122 Kč (180 x 5 x 4, 50 x 30).

Zdroj: Profimedia.cz

2. Vyměňte starou za novou

Starší spotřebiče mají vždy vyšší spotřebu než nové. Pokud máte hodně starou televizi, zvažte, zda by se vám nevyplatilo koupit novou. Náklady se vám brzy vrátí – spotřeba totiž bude o hodně nižší. Ale pozor – při výběru nové televize vždy věnujte pozornost jejímu příkonu a spočítejte si, zda se vám zvolený model, byť za nižší cenu, neprodraží.

3. Omezte pohotovostní režim

Televize, ale i DVD přehrávače, věže apod. mají tzv. pohotovostní režim – stand by. Znamená to, že je můžete snadno zapnout pomocí dálkového ovládání. Pokud spotřebiče takto necháváte zapnuté, počítejte, že za energie zaplatíte o několik stokorun ročně navíc, a to u každého z nich. Jiná situace je u nových televizí, s nimiž je spotřeba až pětkrát nižší. Podle stáří televize se pohybuje mezi 1 a 20 W.

Zdroj: Profimedia.cz

4. Raději LCD než plazma

Pokud váháte, zda koupit LCD televizor či plazmu, z hlediska spotřeby zvolte LCD. Mají totiž konstantní spotřebu, zatímco u plazem hrají roli světlé a tmavé scény a spotřeba kolísá. Podle toho, kolik hodin denně se na ni díváte, můžete ušetřit i několik set ročně.

5. Nastavte si automatické vypnutí

Stává se vám, že u televize usínáte a ta pak hraje vesele dál až do rána? Pak si rozhodně nastavte automatické vypínání. Každou hodinu, kterou běží navíc, si totiž samozřejmě zaplatíte.

Zdroj: Profimedia.cz

6. Dbejte na správné umístění

Televize, stejně jako audio a video přehrávače, je důležité správně umístit. Především by měly mít dostatek prostoru, aby se nepřehřívaly a měly zajištěno optimální chlazení. Tím, že spotřebiče umísíte do nábytkových sestav s plnou stěnou, zvyšujete jejich spotřebu a navíc snižujete jejich životnost.

Další články

čtenářů

si právě čte tento článek

Akční letáky


Nejnavštěvovanější