Teambuilding se u nás spustil jako lavina. Akce utužování kolektivu jsou samozřejmostí v každém týmu, kde spolu lidé pracují na uskutečnění stanoveného cíle. S odložením kravaty a civilního oblečení se kolegové uvolní a navzájem lépe poznají. Dnes se skupiny mladých manažerů pouštějí do adrenalinových sportů a jiných mimopracovních aktivit. Jenže – stojí o to zaměstnanci vůbec?

Kafe.cz zjistilo názory zaměstnanců:

Honza:

„Právě teambuilding a podobné ptákoviny jsou věci, které mi firmu velmi znechucují. Chodím snad do práce, hrát si můžu doma. Jakmile jsem s kolegy mimo firmu, pořád se cítím nepohodlně, prostě jako bych ve volném čase musel být v práci. Jelikož jsou ale teambuildingy povinné, má pak člověk dojem, že je na táboře, na který nechtěl. Občas se i zdá, že hezky se tvářit a být společenský, je důležitější než kvalitně odvedená práce.“

Teambuilding

Cíl teambuildingu je jednoduchý – prolomit bariéry a rivalitu a stmelit kolektiv. Jeho význam spočívá v rozvíjení týmové spolupráce, zvýšení motivace i pracovní produktivity, a také ve vzájemné důvěře. Existují různé druhy teambuildingových aktivit. Může jít třeba o komunikační programy s logickými týmovými úkoly, strategické týmové hry, nebo třeba o sportovní turnaje.

Kafe.cz zjistilo názory zaměstnanců:

Kryštof:

„Zažil jsem několik teambuildingů připravených různými společnostmi a rozdíl byl propastný. Od naprosto fenomenálních dramaturgií až po zcela zhovadilé třídenní tábory pro dospělé, kde skutečným smyslem bylo opravdu jen přihrání peněz spřízněné společnosti… Teambuilding není špatná technika, ale realizace programů bývají otřesné, stal se z toho druh zábavy nabízený kdekým. Opravdu dobry teambuilding je nezapomenutelnou a posilující zkušeností a taky obrovská vzácnost mezi drtivou většinou.“

Paintball

Jedna z nejoblíbenějších teambuildingových aktivit je paintball. Jde o moderní hru, která nevyžaduje jen rychlost a sílu, ale také rozvíjí taktické myšlení. Během hry spolu hráči musí komunikovat, je nutná souhra a spolupráce.

Kafe.cz zjistilo názory zaměstnanců:

Vlasta:

„Klíčové slovo: Zábavná činnost. Pro mě opravdu skotačení po lese po práci není zábavná činnost. Problém je, že všechny tyhle akce jsou zaměřeny na životní styl a předpokládají, že každý je odvázaný ze sportování. Já ne. Takže pro mě není tohle zábavná činnost.“

Bungee jumping

Ačkoliv prvenství v outdoorovém teambuildingu má jednoznačně paintball, ještě donedávna okupoval žebříčky popularity bungee jumping. Při tomto extrémním adrenalinové zážitku zažijete skok volným pádem připevněni na gumovém laně.

Kafe.cz zjistilo názory zaměstnanců:

Alena:

„Od první třídy jsem své okolí jasně převyšovala výsledky. Výjimkou byl tělocvik. Jsem prostě dřevo. Vylézt na kladinu byl pro mne nepřekonatelný problém, protože absolutně nemám smysl pro rovnováhu. Pokud mě přinutíte jet na teambuildingový víkend a přejít nějakou vrávoravou kládu přes potok, v němž budou stát v gumácích kolegové, kteří mě v případě potřeby zachrání, určitě ve mně nevzbudíte pocit sounáležitosti a vědomí, že se na kolegy mohu kdykoli spolehnout. Výsledkem bude maximálně obrovské trauma a mé uzavření se do sebe.“

Není zkrátka pro každého…

Teambuilding, ať již v jakékoli formě, zkrátka není a nikdy nebude něčím, co nadchne každého. Proto, pokud jej firma pořádá, neměl by být povinný. Místo kýženého stmelení kolektivu by totiž mohlo dojít k odchodu výborných zaměstnanců, kteří prostě podobné akce nemusejí…

Antonín:

„Já byl jen jednou na takové akci a dodnes mne děsí ve snech. Nedovedete si představit, jaké to je, když na vás Big boss řve, že jste neschopný, protože mu kazíte výsledek jeho družstva. Ale já prostě volejbal hrál naposledy před 30 lety... V práci patřím mezi nejlepší pracovníky, ale po mém výkonu na akci je můj postup nulový, protože postoupit mohu pouze do sekce našeho Big bosse. Kdyby žádná akce nebyla, tak jsem tam jistě byl, místo toho tam má jen lidi, kteří byli sportovci na akci a o víkendu hrají tenis či golf!“

A jaký je váš názor na teambuilding?

Zdroj diskusí: idnes.cz