Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Táta mi odhání muže. Za rozchod i zaplatí

Zdroj:

Natálii je třiadvacet, přesto se k ní otec stále chová jako k patnáctileté puberťačce. Všechny její partnery kritizuje a od dcery odhání. Jednomu dokonce nabídl peníze za to, že ji opustí.

Tátovi se nikdy nelíbil žádný z mých nápadníků. Na každém našel nějakou chybu, odháněl je ode mě jako obtížný hmyz. A byl v tom opravdu dobrý.Ještě bych ho pochopila, kdyby mi bylo patnáct.

Tatínkové se vesměs bojí, aby jim jejich roztomilé pubertální holčičky nezprznil nějaký mizera a nezlomil jim srdce. Jenže mně je třiadvacet a letos budu promovat. Jsem už velká holka, což tátovi zřejmě nedošlo, takže mě hlídá jako puberťačku a lustruje všechny mé ctitele. Každého už předem nesnáší!

Tohle peklo vypuklo v době, kdy se mi v patnácti začala zapalovat lýtka. Pořád se kolem mě motalo klubko kluků a otec na ně řval, ať koukají mazat, nebo na ně vezme brokovnici. Dokonce to dvakrát udělal. Jít na diskotéku? Nepřipadalo v úvahu! A pokud už jsem rodiče ukecala a uronila pár slziček, přijel pro mě před půlnocí autem a huš domů!

Myslela jsem, že tátu ty záchvaty časem přejdou. Ale kdepak! Na rande jsem chodila tajně, kryla mě máma a kamarádky. Na rodinnou oslavu osmnáctin jsem si nemohla pozvat svého kluka, protože táta nesměl vědět, že někdo takový vůbec existuje!

Když se to přece jen dozvěděl, začala lustrace: je obhroublý, má dlouhé vlasy, navíc je metalista. A ještě k tomu jen vyučený. Neboli - naprosto nevhodná partie pro dcerušku pana doktora! Táta je pruďas a nebere si servítky. Přiznávám, že jsem se ho bála a taky se za jeho chování styděla.

S metalistou jsem se rozešla a jeho místo zaujal student archeologie. „Ohledávač kamínků“, jak mu táta říkal, tu šikanu nevydržel a pro změnu se rozešel on se mnou. Oplakala jsem to a rok truchlila.

Bude ti zahýbat!

Pak se objevil čerstvý strojní inženýr. Prima kluk – doufala jsem, že tentokrát se zalíbí i tátovi. Chyba lávky! Pro změnu mu vadilo, že tančí ve folklorním souboru a tu a tam jede na zahraniční zájezd.

„Je to komediant, bude ti zahýbat a ani v zaměstnání nejspíš neobstojí, když má boty z toulavého telete!“ Můj inženýr nakonec opravdu odtančil za jinou. Vadilo mu to neustále utajování a schovávání.

Tehdy jsem se poprvé vzbouřila. Ale moje vzpoura stála na hliněných nohách a argumenty typu Kdo tě bude na studiích živit? Kde budeš bydlet a další ze mě zase udělaly pokornou a poslušnou dceru.

Teď chodím s Matějem. Má vlastní byt, dobře placené zaměstnání a nabídl mi, že se o mě ten necelý rok, který mi chybí do promoce, finančně postará. Představila jsem ho rodičům a Matěj oficiálně požádal o mou ruku. Táta se tvářil nečekaně vstřícně. Překvapilo mě to.

Že by konečně partner, který mu nevadí? Ale kdeže - měl v rukávu schované eso, přinejmenším si myslel, že ho má. Slíbil Matějovi velmi slušnou částku za to, že mě opustí! Matěj mi to samozřejmě řekl a já nevěřila vlastním uším. Uhodila jsem na tátu, jestli je to všechno pravda, a on ani nezatloukal.

„Jistěže nabídl! Vždyť ten chlap je o deset let starší než ty a má cukrovku. Za pár let mu budeš dělat ošetřovatelku!“ Poprvé v životě jsem na něj křičela. Obvinila jsem ho, že se mnou kupčí jako s nějakým zbožím. Jako bych byla věc, kterou může vydražit v aukci! Matěje miluju a vůbec mi nevadí, že má cukrovku. Ale táty jsem si přestala vážit a už s ním nedokážu mluvit.

Bydlím teď u Matěje. Budeme se brát, ovšem otce na svatbu nepozvu. Máma kvůli tomu pláče – prý mu mám odpustit. Chtěl pro mě přece jen to nejlepší. Ale to, co je pro mě dobré, si přece musím rozhodnout sama. A tak mě napadlo anonymně se svěřit na internetu a přečíst si názory lidí, kteří neznají mě ani mého tátu.

Natálie

Porážka otce, šance pro dceru?

PhDr. Petr Šmolka, psycholog, Poradna pro rodinu Praha 12

  • Strach rodičů opravdu mívá příliš „velké oči“, ovšem je přirozený. S věkem dětí se mění jen obsah našich úzkostí, intenzita zůstává. V dospívání se zpravidla bojíme, aby si náš potomek nezkazil život. Pod tímto vyjádřením se nejčastěji skrývá nevhodný partnerský výběr.

  • Natálčin otec už zřejmě poznal, jak chutná rodičovská bezmoc. Jinak by se nemohl uchýlit k pokusu odradit Matěje finančně. Zamilovaný mladík ve zkoušce obstál. A co Natálie? Možná poprvé v životě se otci dokázala vzepřít a jemu nezbylo než rezignovat. Nelze dokonce vyloučit, že si tím Matěj i Natálie získali jeho respekt. Ani na mučidlech by však nepřiznal, jak se zmýlil. A přitom by asi rád našel možnost přijatelného ústupu.

  • Jakkoli chápu Natálčiny pocity i její rozhodnutí, přesto by je mohla ještě zvážit. Už proto, že se jí nyní otevírá možnost dokázat otci i sobě, jak už opravdu dospěla; dokonce tak, že je schopna se nad některé věci povznést. Většina válečných seker se totiž dá zakopat. Nic si nevysvětlovat, k ničemu se nevracet, nečekat okázalé pokání – prostě začít znovu. Slaboch zpravidla nemá sílu podobný krok udělat, Natálie by ji teď už mít mohla.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vtipné hlášky operátorů

Vtipné hlášky operátorů

I na zákaznických linkách může být pěkně veselo. Vybrali jsme pro vás ty nejvtipnější rozhovory a hlášky operátorů, u kterých se určitě pobavíte.

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU