Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Takhle (prý) budeme jednou bydlet (video)

Zdroj: Inhabitat

Architektura budoucnosti je fascinující, ale některé projekty jsou prostě více než úžasné. Kafe.cz pro vás připravilo prohlídku jednoho unikátního domu. Neříkejte, že byste v něčem takovém nechtěla s rodinou bydlet...

Vše zařídí příroda

Tento návrh má „na svědomí“ proekologicky zaměřený architekt Mitchell Joachim. A tak se není čemu divit, že i samotná výstavba je ryze ekologická. Dům se totiž „staví“ sám. Jeho základní kostrou jsou kmeny a větve, které člověk jen drobně usměrňuje tak, aby mu v budoucnu dům vyhovoval.

Z větví vzniknou zdi

 Bydlení budoucnosti

Jednotlivé větve se proplétají a splétají tak, aby z nich byly plnocenné zdi, do nichž se postupem času proroste zasazená vinná réva. Tím prý budou stěny nejen kompletní, ale také získají dostatečné izolační vlastnosti. A jsme u největší slabiny celého projektu – doba „stavby“ domu – tedy než nám vyroste – je zhruba pětadvacet let.

Další vychytávky domu

 Bydlení budoucnosti

  • Na střeše bude nádrž na vodu, která pak bude proudit do domu. Už použitá voda následně projde přírodní čističkou se speciálními rybami a rostlinami. Až pak se vrátí zpátky do přírody.
  • Okna mají být vyrobena ze sóji, která se prý při růstu domu nepoškodí. Roztahováním se bude ztenčovat, až se stane průhlednou.
  • Vnitřní stěny mají být ze speciální slaměné hmoty, která bude nepromokavá a zajistí zateplení.
  • Elektřinu si dům bude vyrábět sám pomocí solárních panelů.
  • A to nejlepší na konec – pokud se tvůrcům jejich záměr podaří prosadit, což v redakci bohužel upřímně pochybujeme, nezruinuje vám „stavba“ domu finanční rozpočet. Vše má být totiž mnohem levnější než výstavba klasického domu.

Tip Kafe.cz

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř domu

Kafe.cz zjistilo

Bydlení budoucnosti


Jeden z nejkurióznějších domů se nachází v polské vesničce Szymbark. Sídlo, které vzniklo na podnět polského filantropa a obchodníka Daniela Czapiewskiho, je zajímavé tím, že je postavené naruby – tedy hlavou dolů. A to kompletně – včetně interiéru. Není tedy divu, že si řada návštěvníků této kuriozity stěžovala na točení hlavy a závratě. Podle lékařů potřebuje lidské tělo minimálně třicet minut, aby si na pocit, že je vše hlavou dolů, vůbec zvyklo.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 22.3. - 28.3.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy?

Akční letáky