Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tajemství klinické smrti: Co viděli lidé, kteří ji zažili

Tajemství klinické smrti napoví, jak probíhá smrt a co nás po ní čeká
Tajemství klinické smrti napoví, jak probíhá smrt a co nás po ní čeká
Zdroj: Shutterstock.com, Youtube.com

Co je po smrti? Tato otázka zaměstnává občas snad každého. Na světě ale existují lidé, kteří vědí a navíc jsou ochotni se o svůj zážitek podělit s ostatními. Co se tedy přesně děje v momentě, kdy je člověk ve stavu připomínajícím smrt?

Klinická smrt je charakteristická zástavou dechu a srdeční činnosti, což může trvat několik minut. Je to typ smrti, kdy centrální nervový systém je stále funkční, ale činnosti srdce a dechu jsou zastaveny. Pokud tedy člověk není považován za mrtvého, je oživován, ale vlivem nedostatku kyslíku může docházet k odumírání částí těla, které jsou citlivé na jeho dostatek.

Pokud se tedy podaří dotyčného znovu oživit a rozběhnout všechny životní funkce, stává se, že si rozpomene na to, co prožíval v momentě své klinické smrti. Někteří lidé se vrací i s příběhem, který změní jejich pohled na svět a ovlivní jejich pokračující život.

Mezi první studie zabývající se klinickou smrtí patří studie švýcarského horolezce Heima, který po pádu v Alpách zažil právě klinickou smrt. Po této události začal sbírat příběhy od lidí, kteří tento zážitek také prožili ( každý z jiného důvodu - zasažení bleskem či elektrickým proudem, střelba, tonutí ). Heimova práce odhalila, že 95% zážitků spojených s klinickou smrtí se navzájem podobalo. Lidé popisovali, že nejdříve pociťovali rychlý tok myšlenek, pak nastalo náhlé uvědomění si situace a také tušení, že smrt přichází. Po té se objevil prožitek nahlédnutí do existujícího života a po něm přicházející pocity uvolnění, vyrovnanosti a poklidu.

V mnoha případech také docházelo k setkání s tajemnými postavami nebo mrtvými bytostmi. Lidé také často vzpomínali, že si uvědomovali pocity míru, klidu a vyrovnanosti. Podle zjištění Heima jsou situace, při nichž dochází ke konfrontaci se smrtí, otřesné spíše pro přítomné pozorovatele než pro oběť.

Podle statistik prožije klinickou smrt každý pátý resuscitovaný.

V USA prožije klinickou smrt denně přes 700 lidí.

Lidé se často shodují v tom, že cítili, jak opouštějí své tělo, které po chvíli spatřují pod sebou. Vidí také, jak se lékaři nebo někdo jiný pokouší oživovat.

Tělo lidé po dobu klinické smrti vnímají jako nehmotné a také se nemohou ničeho dotknout. 

Po té většina z nich prochází tunelem nebo krajinou. Před sebou vidí jasné světlo. V tento moment také bylo téměř všem hezky po těle a cítili velkou úlevu.

Mnoha lidem proběhl celý jejich život před očima.

Někteří prožili setkání se svými blízkými.

Někteří pak dostanou zničehonic informaci, nebo jde jen o pouhý pocit, aby se vrátili zpět do svého těla.

Lidé, kteří prožijí klinickou smrt, to většinou velmi poznamená. Jsou zkrátka jiní, všímavější, ohleduplní, užívají si každého okamžiku na zemi, nezabývající se malichernostmi.

 Ne všichni, kteří prožili klinickou smrt, si po probuzení něco pamatují. Stává se, že si pacienti nepamatují vůbec nic.

Tohle je zajímavé video:


 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky