Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svícen: Vytvořte si vlastní design

Zdroj: Profimedia.cz, tvorivyamos.cz, zukal.cz

Co když v obchodě nemůžete objevit takový svícen, který by vám vyhovoval a líbil se vám? Vyrobte si vlastní.

Potřebujete zabavit odrostlejší děti nebo sama sebe když zrovna prší? Nebo jen bezcílně bloumáte po obchodech s bytovými doplňky a málokdy si něco vyberete, protože nic není přesně podle vašeho gusta? Pomoc je jednoduchá – vyrobte si doplněk sama. S ručně malovaným skleněným svícnem budete zaručeně originální! Navíc je to skvělý – malý a levný – dáreček, kterým se můžete přesně trefit do vkusu oslavence.

Co je potřeba:

  • Sklenice (ze silnějšího skla, čiré, s plochým dnem a jednoduchým designem, bez vzorů. Pro první pokusy doporučujeme použít ty menší a nižší, větší kousky vyzkoušejte až později).
  • Štětce (spíše slabší, klasické i ploché. Jednoduše ty, které naleznete ve výtvarných potřebách svých ratolestí).
  • Kontury na sklo (prodávají se v papírnictvích a výtvarných potřebách v různých barvách, pro začátek zvolte raději světlejší odstíny).
  • Barvy na sklo (kupte si alespoň dvě či tři).
  • Svíčka (pro nízké sklenice postačí jednoduchá čajová).

Kontury i barvy na sklo postačí nevypalovací – hotový svícen necháme jen zaschnout, nebudeme ho vypalovat v troubě. Pokud byste vyráběla obdobným způsobem vypalovanou vázu nebo jiný doplněk, musíte už zakoupit barvy a kontury vypalovací.

Tip Kafe.cz

Svítící barvy na sklo

Aby byl váš svícen ještě zajímavější, můžete si pořídit i některou z barev, která ve tmě svítí. Jakmile zhasnete svíčku, bude obrázek na skle zářit dál. K dostání v odstínech modrá, žlutá a růžová.

Cena: 21 Kč/ks

Jak na to:

Začněte konturou

Konturou (mačkejte slabým tlakem přímo z tuby) nakreslete libovolný vzor po celé sklenici, nebo jen po její části. Může jít o šrafování, kolečka, jednoduché tvary (srdce, slzy, slunce, šipky), ale i o krátký nápis – třeba oblíbený citát oslavence. Sklenici držte vždy tak, abyste prsty nezasahovala do nanesených kontur, po dokončení nechejte 30 minut zaschnout.

Pokračujte s barvami

Otevřete barvy na sklo a neředěné je nanášejte přímo na sklenici podle vzoru – vyplňte předkreslené obrazce, vymalujte pozadí nápisu, střídavě vykreslete šrafování.

Vše nechejte zachnout

Všechny nanesené barvy nechejte nejméně dvě hodiny zasychat. Můžete se například pustit do výroby svícnu dalšího. Pokud chcete dosáhnout plastičtějšího vzhledu, po úplném zaschnutí ještě jednou přetáhněte provedené kontury a opět nechejte zaschnout.

Výsledek stojí za to

A takhle vypadá výsledná vyrobená sada. Dala pěkně zabrat, ale vypadá skvěle a majitel na ni může být náležitě pyšný. Podle zvolených barev na sklo bude svíčka promítat na okolní nábytek obrazce ze svícnu.

Tip Kafe.cz

Sada barev na sklo

Pro začátečníky se výborně hodí celá sada barev na sklo. Obsahuje všechno, co budete při malbě potřebovat. V balení najdete pět různých barviček s konfetami, jednu černou konturovací barvu, čtyři šablony se vzory a dvě fólie.

Cena: 74 Kč

Podobné inspirace naleznete na portálu www.tvorivyamos.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky