Ročně se u nás prodá více než milion řezaných stromků, jejichž uschlá torza vidíme celý leden pohozená u popelnic. Nechce se vám přispívat k tomuto smutnému obrázku? Jednou z alternativ je umělý stromeček, který však ekologickými kvalitami zrovna neoplývá. Jeho výroba zatěžuje životní prostředí, a až se ho budete chtít zbavit, vznikne těžko odbouratelný odpad. Umělá hmota nám navíc nemůže poskytnou vůni, která dělá Vánoce Vánocemi. Třetí možnost se stává čím dál oblíbenější i u nás – živý stromeček ve květináči, který vám může sloužit mnoho let a poté se vrátí zpátky do přírody.

Pobyt v bytě zkraťte na minimum

Živý stromeček v květináči má spoustu výhod – neuschne, neopadává, ani neničí životní prostředí. Je to však »živý tvor«, a podle toho se k němu musíte chovat. Samotný pobyt v přetopeném bytě je pro něj velmi nepříjemný, a proto by měl být co nejkratší. Předtím, než si ho nastěhujete do pokoje, musíte nechat stromek několik dní aklimatizovat například na verandě, v zimní zahradě apod., kde je sice vyšší teplota než venku, ale díky tomu nebude šok pro stromek tak silný.

Maximální doba v bytě? Týden!

Po několika dnech přemístěte stromek na jeho vánoční místo, které by mělo být světlé a co nejdál od zdroje tepla. Na tomto stanovišti by neměl setrvávat déle než týden. Pak totiž hrozí, že se »probudí« k vegetaci, vyrazí nové výhonky a následné přemístění ven nepřežije. Také pomůže, pokud ho každou noc odstěhujete do chladnější místnosti. Živý stromeček je také třeba pravidelně rosit a vydatně zalévat. Jehličnan spotřebuje přibližně 2 litry vody jednou za dva dny.

Zpátky do přírody

Když stromečku skončí vánoční »služba«, bude mu nejlépe zase venku. Nemůžete ho ale jen tak »šoupnout« na mráz. Přechod musí opět probíhat postupně, aby stromek neprodělal šok, který ho může poškodit. Týden až dva ho ponechejte v chladné části domu a až potom postavte květináč na zahradu. Stromek můžete nechat v nádobě a napřesrok ho znovu použít, nebo ho vysadit do lesa či na zahradu.

Kafe.cz zjistilo:

Zájem o stromky v květináči stoupá po celé republice. Například v Brně se jich před loňskými svátky prodalo přes 800. Z toho 112 se v březnu za dohledu ekologických aktivistů vrátilo zpět do přírody.

Co na to ženy?

Barbora:
„U nás doma máme vánoční stromeček v květináči už několikátý rok. Je bezva a nedám na něj dopustit, i když má i své nevýhody. Původně jsme měli smrček, ale ten je uzpůsobený k tomu, aby v zimě zimoval, a tak mu Vánoce moc nedělaly dobře. Teď máme vánoční myrtu. Myrta je hustý keřík, který se snadno stříhá do tvaru stromečku, má drobné podlouhlé lístečky, takže není nápadné, že to není jehličnan a krásně voní. Navíc je to velmi nenáročná pokojová kytička, která nepotřebuje žádnou zvláštní péči, aby se jí dařilo. A nepotřebuje zimovat. Jestli mohu radit: když vánoční stromeček v květináči, tak myrtu.“
Lucie:

,,My kupujeme každý druhý rok malinkatou jedličku v květináči. Na jaře se hromadně vysazují do lesa, ale toho jme se zúčastnili jen jednou a když jsme zjistili, že jedličky vydrží, tak je sázíme u nás na chatě. Přes rok máme stromek na balkoně a dovnitř ho dáváme jen na několik dnů okolo Vánoc. Je potřeba ho zvykat postupně, nedat ho z venku přímo do vyhřátého pokoje, ale na pár dnů ho dát třeba do chodby, kde není takové teplo a zpátky zase stejně. Když jsou opravdu velké mrazy, tak květináč zasadíme do krabice s polystyrenem, nebo jinak chráníme kořeny před mrazem. Jinak je údržba bezproblémová. Dvě jedličky nám už rostou na chatě a máme z nich velikou radost.“