Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Stravou proti stresu! Co vám pomůže?

Zdroj: Profimedia.cz, archív výrobců

Prožíváte v práci velmi stresující období? Máte inventuru nebo zařizujete firemní akci? Sledujte, co jíte, může to ovlivnit váš výkon i náladu.

Čemu se raději vyhnout

V náročných obdobích platí jednoduchá pravda. Čím zdravěji se budete stravovat, tím lépe. Ačkoli mnoho lidí ve vypjatých situacích inklinuje spíše k nezdravému přejídání, zkuste se ovládnout a soustřeďte se na dostatek vitamínů a eliminaci smaženého.

Vyhněte se tučnému a smaženému

Vepřo-knedlo-zelo k nedělnímu obědu dokáže odbourat i ty gastronomicky otrlejší. Pokud se takhle najíte v práci o pauze, vězte, že toho v odpoledních hodinách příliš mnoho neuděláte, protože můžete být podráždění či ospalí. Před smaženým pokrmem dejte přednost lehčímu vařenému a nevynechávejte salát. Dávka vitamínů by měla být samozřejmostí i ve dnech relativního klidu.

Zdroj: Profimedia.cz, archív výrobců

Chytrý »vlašák«

Mozkovou aktivitu podpoříte konzumací ořechů. Protiargumentem je jejich kalorická hodnota, ale když budete uzobávat v odpoledních hodinách z mističky na pracovním stole, mělo by to projít bez výkyvu na váze. Vlašský ořech už svým tvarem připomíná mozek. Obsahuje hořčík, který je důležitý při koordinaci svalů, nervů a zabraňuje vzniku křečových žil. Nenasycené mastné kyseliny podporují zmiňovanou mozkovou aktivitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Pohodový hořčík

Třetí blahodárnou složkou pro psychickou pohodu je již zmíněné magnesium čili hořčík. Pouhých pár ořechů denně posiluje činnost srdce a krevního oběhu, vysoké procento hořčíku je také v banánech. Navíc je magnesium vhodné na potlačení každoroční jarní či podzimní únavy. Jeho nedostatek se projevuje i nočními křečemi v nohou nebo u dam křečemi z nepohodlné obuvi (např. z bot na vysokém podpatku apod.). K dostání je ve všech lékárnách.

Zdroj: Profimedia.cz, archív výrobců

Nezbytné bylinky

Třezalku zajisté znají ženy, kterým se již začíná projevovat klimakterium. Je uklidňující, a tak si ji jistě oblíbí i ženy mladší, které stres v práci zažívají dnes a denně. Třezalka tečkovaná (někdy se jí také říká arnika nervů) se prodává v podobě kapslí, oleje nebo čaje a je vhodná pro nervové problémy všeho druhu.

Všehoj ženšenový

Ženšen asi není třeba představovat. Už jen jeho tvar připomínající lidské tělo napovídá, že posiluje imunitní systém a odolnost organismu. Také zlepšuje koncentraci, posiluje centrální nervový systém, životní sílu a vitalitu. Ženšen je bylinou pocházející z Číny a je dnes již uznáván východní i západní medicínou.

Tipy Kafe.cz

Zdroj: Profimedia.cz, archív výrobců

Gold specifics Energy modulátor

Speciální směs, která podporuje energii organismu, zvyšuje vitalitu, odolnost a adaptabilitu organismu na stres. Chrání organismus před účinky škodlivých civilizačních vlivů. Obsahuje americký ženšen, sibiřský ženšen, kyselinu alfa lipoovou, koenzym Q10, vitaminy B3 a B12.

Cena: 1445 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archív výrobců

ENERGY STAR (Starlife)

Pro podporu odolnosti organismu proti fyzickému a psychickému stresu. Podporuje imunitu, je zdrojem rychlé energie, pomáhá proti bolesti hlavy, přináší celkovou duševní pohodu, doplňuje energii při sportu, reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Obsahuje čištěnou vodu, med, včelí mateří kašičku, Panax Ginseng (všehoj ženšenový, kořen), Schizandra chinensis (klanopraška čínská), alkohol (méně než 0,5 %).

Cena: 257 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, archív výrobců

Třezalka tečkovaná čaj (Apotheke)

Čaj podporuje procesy metabolismu v trávícím systému, působí zklidňujícím účinkem při depresivních stavech a úzkosti.

Cena: 21 Kč

Co z jídla či pití pomáhá při stresovém období vám?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jedináček – to je ptáček!

Ačkoliv v současnosti probíhá v České republice »babyboom«, bude pravděpodobně 21. století stoletím jedináčků. Bude lidstvo rozmazlené, nebo je to…

Akční letáky