Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Stěhování jednoduše a rychle

Stěhování do nového bytu vyžaduje dobrou organizaci
Stěhování do nového bytu vyžaduje dobrou organizaci
Zdroj: Profimedia.cz

Pro někoho je to výzva pro otestování organizačních schopností, jiní tvrdí, že je lepší dvakrát vyhořet. S dobrou přípravou ovšem přemístění domácnosti zvládne každý.

Více v dnešním téma Vlasty...

I když je balení v podstatě jednoduché, s přípravami je třeba začít trochu s předstihem. Nejen proto, že se budete muset poohlédnout po vhodných obalech, které ochrání vaše věci během přepravy, ale i proto, že se možná budete chtít rozloučit s věcmi, které už léta přesouváte z místa na místo. Rozhlédněte se po bytě, zjistěte, co máte ve sklepě. Čím víc toho dáte pryč, tím méně práce budete mít při balení. Nikoli všechny nepotřebné věci patří do koše. V předstihu je můžete nabídnout přes inzertní noviny, internetové aukce, nebo je dát blízkým či do charity. Výhodný prodej vylepší váš rozpočet. Spotřebujte i nadměrné zásoby potravin a obsah mrazáku, aby se nezkazil.

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Lucie Benešová: Rodinná smečka. Co řeší manželka Tomáše Matonohy a máma tří dětí. 
  • 64 nových botiček na jaro. Volné špičky. 
  • Muž a žena. Můžou být přátelé nebo vždycky skončí v posteli? 
  • ... a mnoho dalších témat
  • Předplatné Vlasty

Vlasta č. 13

Osvědčené „banánovky“

Ke stěhování se dobře hodí krabice od banánů – unesou hodně, mají stejnou velikost a dají se vhodně skladovat. Zkuste tedy rozhodit sítě v supermarketech nebo obchodech s ovocem a zeleninou ve svém okolí. Nespoléhejte se na kartónové krabice od potravin, televize nebo pračky. Jsou příliš tenké, měkké a dno jim povolí už v předsíni. Můžete-li si vypůjčit plastové přepravky na zeleninu, využijte i je. Ve stavebninách nebo hobby prodejnách seženete velké odpadové pytle ze silné fólie, které unesou i velmi těžký obsah. Jsou odolné vůči propíchnutí a netrhají se. Poslouží hlavně při balení šatstva. Na stejném místě koupíte i pevné lepicí pásky, špagát a bublinkovou fólii.

Není nad systém

Jak najít v té záplavě krabic otvírák na konzervy a jak zjistit, ve kterém pytli se skrývá oblíbené tričko? Bez důkladného systému při balení budete jen tápat. Vyrobte si štítky s čísly, připravte si barevné etikety a každou krabici předem označte. Barevné označení vám řekne, ze které místnosti obsah krabice pochází, číselné označení vám zase pomůže rozluštit její obsah. Jestli si založíte poznámkový bloček se seznamem zabalených věcí, nebo si budete fotit každou vrstvu při balení krabic, je jen na vás. Zvláštní značení byste si měli připravit pro krabice, které jsou obzvlášť těžké, nebo naopak skrývají křehký obsah. Budete tak vědět, které patří na zem a které naopak navrch. Zamezíte tak poškození věcí uvnitř.

Stěhování

Co potřebujete nejméně?

Při balení je dobré začít od věcí, které potřebujete nejméně. Sezónní oblečení, povlečení, ručníky nebo dětské hračky mohou skončit v krabicích a pytlích jako první. Procházejte postupně byt a zjistíte, že můžete zapakovat i knihy, části kuchyňského vybavení, menší elektrospotřebiče a čisticí prostředky, které používáte na úklid. Zatímco plné krabice a pytle budou přibývat na předem určeném místě, vy budete cítit, že se ve všem začínáte stále více orientovat.

Krabice rychlé pomoci

Některé věci byste měli mít hned po příchodu do nového bytu k dispozici. Na ty si připravte samostatné škatule, které se budou výrazně odlišovat od ostatních. Do jedné zabalte všechny doklady, smlouvy a dokumentace. Budete je potřebovat při jednáních na katastru, přehlašování trvalého pobytu, změně pojistky nebo pohovoru do nového zaměstnání. Nespoléhejte se na to, že máte všechno pod kontrolou. Ve stresu nebudete mít čas na experimenty. Do druhé krabice uložte klíčové věci, bez kterých si vybalování neumíte představit. Rychlovarná konvice, káva, sladkosti za odměnu pro děti, nabíječka mobilu, toaletní papír, léky, zubní kartáčky a nějaké nádobí jsou k nezaplacení. Hlavně proto, abyste si v klidu vydechli a užili si atmosféru nové domácnosti, která zatím nemá svou tvář.

Jak naložit s nábytkem

Pokud máte schované návody na montáž nábytku, můžete jej klidně rozebrat. V novém bytě ho zase bez problémů složíte dohromady. Hodně záleží na jeho kvalitě. Nejlacinější dřevotřísky mohou ve spojích při opakovaném sestavování ztratit pevnost, jiné díly mohou být náchylné na poškození. Rozebrané díly balte do fólie, očíslujte je a stejné označení použijte i na pytlík se spojovacím materiálem. Ale možná usoudíte, že bude lepší, když prodáte nábytek i s bytem. Zbavíte se tak možného rizika jeho poškození a nové bydlení si zařídíte zbrusu nově. Vlastníte-li starší nábytek, počítejte s jeho vysokou hmotností. Sami si s ním možná neporadíte, a tak budete potřebovat pomoc. Odmontujte dvířka, vytáhněte zásuvky a police, víc udělat nemůžete.

Odborníci na stěhování

Při hledání vhodného vozidla na stěhování nebudete mít o kontakty nouzi. Inzertní noviny i internet jsou plné nabídek. Vždy ale mějte na paměti, že nehledáte autodopravce, ale firmu, která má zkušenosti se stěhováním. Její zaměstnanci vám pomohou při nakládání krabic i nábytku do auta, stejně tak s jejich vyložením a vynáškou do nového bytu. Navíc mají vybavení na to, aby váš majetek při přepravě nepoškodili. Máte-li pocit, že by vás ruch kolem stěhování obtěžoval a navíc nemáte hluboko do kapsy, využijte služeb specializovaných stěhovacích firem. Zabezpečí nejen důkladné zabalení všeho, co máte ve svém současném bytě, ale vše na klíč vybalí na místě, kam se stěhujete.

Stěhování

Nezapomeňte

  • Požádejte příslušný elektrárenský podnik o ukončení dodávky elektřiny. Na nové adrese musíte smlouvu o dodávce elektřiny znovu uzavřít.
  • Pokud kromě e-mailové a mobilní komunikace požíváte občas ještě i dopisní papír, bylo by dobré zastavit se na poště a požádat o přeposílání zásilek z původní na novou adresu.

Samoskladování v Praze

Potřebujete-li uskladnit zrovna nepotřebné nebo sezónní věci (pneumatiky, nábytek, sportovní vybavení, motorku, kočárek, archiv atd.) a nemáte dost úložného prostoru, můžete využít hlídané sklady City Self Storage. Najdete je v Praze v Holešovicích, Dejvicích a na Pankráci. Váš soukromý sklad vám firma ušije na míru; od vašich požadavků se pak bude odvíjet velikost, umístění a cena kóje. Nejlevnější skládek o velikosti 1 m2 stojí od 500 Kč a lze si ho najmout třeba jenom na jeden týden. Více informací najdete na www.cityselfstorage.cz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky