Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Stavebnice LEGO: Děti ji zbožňují!

Zdroj: Profimedia.cz, www.lego.com

Kdo by si rád nezavzpomínal na to, jak si v dětství hrával s nějakou stavebnicí. Oblíbenou činností bylo stavění hradů či garáží z kostek. Stavebnice byly a budou mezi dětmi vždycky oblíbené.

Ostatně nejenom děti si s nimi rády hrají. I nejeden tatínek občas podlehne stavební vášni. Snad jen maminky shlíží na své drahé polovičky, které s nadšením skládají jednotlivé dílky k sobě, se shovívavým úsměvem.

Kdo je »stavebnicovým králem«?

Jedna stavebnice je ovšem mezi jinými králem. A je to Lego a jeho kostičky, z nichž si můžete postavit téměř jakýkoliv svět. Podívejme se na něj blíž. Psal se rok 1932, když Ole Kirk Christiansen založil firmu Lego. Jeho syn Godtfred pro něj začal pracovat, když mu bylo 12 let. Ve svých 17 letech Godtfred už navrhuje první modely a roku 1949 spatří světlo světa předchůdce dnes světoznámé Lego kostky.

Kostičky, kam se podíváš

Vyrábí se s čtyřmi a osmi špunty, ve čtyřech barvách. Od roku 1953 se na vnitřní straně kostiček objevuje typický nápis LEGO. V roce 1955 se první zemí, kam se Lego vyváží, stává Švédsko a barevné kostičky pomalu dobývají svět. V 80. letech jsou už v 70% západoevropských domácností. Do východní Evropy nakouklo Lego oficiálně poprvé v roce 1973, kdy si ho mohli koupit obyvatelé Maďarska, a u nás pak soupeřilo především se stavebnicí CHEVA.

Další a další

Z dalších výrobků Lega jmenujme například DUPLO, které si během let 1967 až 2002 oblíbili malí caparti, následně pak bylo nahrazeno značkou EXPLORE. V roce 1968 je otevřen první Legoland, zábavný svět plný kostiček Lega. V roce 1977 se objevilo LEGO TECHNICS a další rok vrhla firma Lego na trh oblíbené postavičky s pohyblivými končetinami. Výrobky firmy Lego se postupně staly oblíbené po celém světě. O jejich významu svědčí i to, že v roce 1999 vyhlásil magazín Fortune kostičku Lega výrobkem století.

Produkt naší doby

Lego je typickým produktem naší doby, univerzální stavebnice nabízející tisíce možných kombinací, tak jako současný svět. S nostalgií na něj vzpomínají i dospělí, i když se pravda proti jejich dětství daleko více komercionalizovalo. Je nyní plné Harryho Potera nebo Spidermana. To bývá občas terčem kritiky.

Cena je u nás poněkud vyšší

Někdy bývá kritizována také jeho cena, která by mohla být nižší. Avšak pokud cestujete, tak můžete LEGO levněji než u nás nakoupit v Anglii. Případně se stačí poptat známých a zkusit od nich sehnat nějaké starší kousky. Po omytí budete mít kostičky, které budou od nových téměř k nerozeznání a můžete si opět stavit svůj vysněný svět.

Tipy Kafe.cz

Lego Hasičská stanice

V každém městě by měla být hasičská základna. Skvělá základna pro vycvičené hasiče z LEGO CITY. Vše jako ve skutečnosti. V případě zásahu mají hasiči velký nákladní vůz s ramenem a dosáhnou do vysokých pater. Mimo jiné obsahuje dvě garáže, tým hasičů a hasičské stroje. Žebřík je vysoký 39cm.

Cena: 1445 Kč

Lego Obléhání královského hradu

Oblíbený středověký hrad, který podporuje fantazii, učí děti rozeznávat dobro a zlo i vymýšlet si vlastní příběhy.

Cena: 2389 Kč

Lego DUPLO Veselá zoo

Jedno z nejoblíbenějších hracích témat přichází v kouzelném provedení. Obsahuje veselý tobogán na kterém si hrají dvě opičky a zebra s krokodýlem.

Cena: 538 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky