Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Starý nábytek jako nový? Jednoduše

Zdroj: profimedia.cz

Máte doma starší kousky nábytku, ke kterým máte citový vztah nebo se vám prostě jenom líbí, ale je na nich už znát jejich stáří? Poradíme, jak je omladit.

1. Impregnace

Nejznámějším způsobem zatraktivnění staršího nábytku je impregnace. Olejové impregnace rychle zasychají a dobře se nanášejí. Jde o rychlou práci, a tak možná proto jsou tolik oblíbené. Ale pozor, chcete-li nábytek namořit, zvládněte to ještě před impregnací. Impregnaci byste měla věnovat zvýšenou pozornost, pokud máte kožený nábytek.

Leather Master Leather Master Zdroj: profimedia.cz  

Tip Kafe.cz

Leather Master

Na impregnaci koženého nábytku je určena řada přípravků Leather Master. Najdete v ní prostředky na jemné čištění kožených povrchů, stejně jako ochranné přípravky proti vodě, mastnotě či běžnému znečištění, které udrží kůži pěknou a měkkou. Takový je například Leather Protection Cream.

Cena: 600 Kč za 150 ml (finnpro.cz)

2. Lněná fermež

Na opravdu staré kusy nábytku je nejvhodnější tzv. lněná fermež. Technika to sice není obtížná, horší je to však se schnutím, které trvá poměrně dlouho. Navíc je nutné proceduru opakovat. Fermež je odolnější proti vnějším vlivům než jiné podobné přípravky, ale doba schnutí je až tři dny. Prodává se i laděná do různých odstínů.

 

Teakový olej Teakový olej Zdroj: profimedia.cz  

Tip Kafe.cz

Teakový olej

Pokud potřebujete impregnovat novější nábytek, můžete zkusit také teakový olej, který zasychá rychleji než lněná fermež a na povrchu vytvoří trvanlivou vrstvu. Ideální pro dřevěný zahradní nábytek.

Cena: 270 Kč (vltava2000.cz)

3. Voskování

Voskování je dobré jako průběžná péče o nábytek. Jde o jednu z nejstarších technik do doby, než ji vytlačily různé urychlovače. Nejčastější příměsí do vosku na nábytek je vosk včelí a karnaubový. Za tepla se míchají s terpentýnem, čímž se zlepšuje jejich nanášení.

 

Vosk na nábytek Vosk na nábytek Zdroj: profimedia.cz  

Tip Kafe.cz

Vosk na nábytek

Vosk na nábytek slouží ke zvýraznění vzhledu a k dostání je v několika odstínech, například medové, světle či tmavě hnědé. Stačí zvolit ten, který se nejlépe hodím k vašemu nábytku.

Cena: 225 Kč (ortapraha.cz)

Tipy Kafe.cz: Jak správně voskovat?

  • Při voskování nanášejte vosku jen malé množství a pracujte pomalu a precizně. Roztírejte rovnoměrně. Předešlou vrstvu nechte vždy dostatečně zaschnout.
  • Nanášejte asi pět vrstev vosku, mezi tím dělejte pauzy. Vosk pečlivě vtírejte do nábytku jemnou ocelovou vlnou. Pokud chcete, aby se krásně leskl, vyleštěte ho jemným hadříkem.
  • Pokud budete voskovat poprvé, nemějte obavu, při dodržení těchto rad dosáhnete jistě uspokojivého výsledku.
  • Voskování je vhodné pro dřevo, působí velmi přirozeně a dřevo navíc může dýchat. Vosky jsou převážně přírodního původu a jsou vhodné pro údržbu jak masivu, tak i třeba hudebních nástrojů.

     

Jak ošetřovat jednotlivé druhy nábytku?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky