Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Srovnání: Platy Češek a cizinek

Zdroj: Profimedia.cz

Dámy, máte pocit, že neberete tolik, kolik zasloužíte? Čtěte.

Máte rodinu, manžela, děti. Když dáte každý měsíc dohromady vaše dva platy a zaplatíte hypotéku nebo leasing, nájem a veškeré poplatky, spojené s vedením domácnosti, pak si můžete s rodinou vyjít maximálně do kina a to ještě budete přepočítávat každou korunu za popcorn. Takový problém řeší mnoho rodin u nás.

Rozkoukejte se

Zdroj: Profimedia.cz Zdravotní sestra Lenka, která pracovala přes deset let v soukromé ordinaci ambulantního lékaře v malém městě, si předtím nikdy nestěžovala. Musela do zaměstnání jezdit autem a několikrát v týdnu přejíždět i během dne, protože lékař měl dvě ordinace, každou na jiném místě, vzdálených od sebe 12 km. Na benzín jí ale příspěvek nedával. Lenka se začala o plat zajímat až ve chvíli, kdy si uvědomila, že již několik let nebyli na pořádné dovolené, že si nemohou nikam vyjít, aniž by přepočítávali každou korunu. Sešla se proto s několika kamarádkami, které jí otevřely oči.

Cizina frčí

Lenčina kamarádka Martina je také zdravotní sestra a odjela za prací do zahraničí. Našla si práci v nemocnici v německém Düsseldorfu a její plat se na rozdíl od Lenky (13.000 Kč měsíčně) blíží po ročním zapracování v přepočtu ke 40.000 Kč, přestože má kratší praxi než Lenka. Je to tak. Stačí vycestovat kousek za hranice a vaše životní úroveň se může mnohonásobně zvýšit. Má to ale i své nevýhody.

Já tam nechci!

Přestože rok 2006 byl Evropskou unií vyhlášen »Evropským rokem mobility pracovníků« a necelá jedna třetina Čechů uvažuje o odchodu za prací ven, Lenka by za hranice pracovat nešla. Patří do skupiny starších lidí, kteří neumí cizí jazyk natolik, aby se dokázala okamžitě včlenit do kolektivu a vykonávat takovou práci, na kterou má u nás řadu školení a kurzů. Nechce se jí se přizpůsobovat novým podmínkám a hlavně nehodlá opustit rodinu. Rozhodla se však opustit soukromý sektor a najít si zaměstnání v nemocnici, kde její kolegyně se stejnou praxí vydělávají dokonce o 6 až 7.000 Kč více než ona. Je tedy pouze na vás, jestli se ozvete a přimějete vašeho zaměstnavatele ke zvýšení platu nebo si najdete jiné, lépe placené místo i u nás.

Čísla mluví jasnou řečí

Zdroj: Profimedia.cz Informatici

Německo, Dánsko, Švýcarsko 31.000 €
Portugalsko, Itálie, Španělsko 20.000 €
Česká republika 7.500 €

Ale nezůstávejme jen u zdravotnictví. Jste-li vystudovaným informatikem, čeká na vás nejlepší ohodnocení v Německu, Dánsku a Švýcarsku. Vaše roční absolventská mzda se tady v průměru pohybuje kolem 31.000 €. Nejméně si v tomto oboru vyděláte v Portugalsku, Itálii a Španělsku, kde váš plat nemusí dosáhnout 20.000 € za rok. V České republice je roční průměrný plat absolventa informatiky necelých 7.500 €.

Právníci

Německo, Dánsko, Švýcarsko 43.000 €
Portugalsko, Itálie, Španělsko 20.000 €
Česká republika 7.200 €

Práce právníků je nejlépe ceněna v Dánsku, Švýcarsku a Německu. Vydělat si jako absolvent můžete až 43.000 € za rok. I u této profese se však výše výdělku v různých zemích značně liší. Roční průměrný absolventský plat činí necelých 29.000 €. Nejméně si vyděláte stejně jako informatici v Portugalsku, Itálii a Španělsku, kde za rok nevyděláte více než 20.000 €. V České republice byste si v průměru vydělali 7.200 € ročně.

Ekonomové

Švýcarsko, USA, Německo 40.000 €
většina ostaních zemí 28.000 €
Portugalsko, Itálie, V. Británie 20.000 €
Česká republika 7.500 €

Inženýr ekonomie je u nás velmi rozšířená profese, nicméně v zahraničí ceněna méně. Chcete-li si vydělat nejvíce, jeďte do Švýcarska, Spojených států nebo Německa. Jako absolventi si tam můžete ročně vydělat kolem 40.000 €. Ve většině zemí ale bude váš plat nižší, ročně kolem 28.000 €. Nejmenší absolventský plat budete mít v Portugalsku, Itálii a Velké Británii a v průměru nepřesáhne 20.000 €. I tak ale český průměr, který je kolem 6.000 € ročně, překročíte několikanásobně.

Psychologové

Německo 32.000 €
Portugalsko, Itálie 15.000 €
Česká republika 6.200 €

Vysokoškolsky vzdělaní psychologové si mohou nejvíce vydělat v Německu, Spojených státech a Belgii. Průměrný roční plat absolventa je kolem 23.000 €. Nejvyšší mzda na vás čeká v Německu a nedosahuje ani 32.000 € za rok. Nejméně si vyděláte, tak jako u ostatních profesí, v Portugalsku a Itálii. Zde čekejte roční plat kolem 15.000 €. V Česku si čerstvý absolvent psychologie vydělá 6.200 € ročně.

Obchodníci

Švýcarsko, USA, Německo 39.000 €
průměr ostaních zemí 25.500 €
Česká republika 5.900 €

A jak jsou na tom obchodníci? Průměrně. Nejvíce si v tomto oboru vyděláte ve Švýcarsku, Spojených státech a Německu, kde dostanete mezi 36 – 39.000 € za rok, přičemž průměr činí kolem 25.500 €. Nejmenší finanční odměna na vás čeká v Portugalsku, Itálii a Španělsku. V České republice v tomto oboru činí průměrný roční plat absolventa 5.900 €.

Informace na webu

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky