Zvolit správnou částku a čas, kdy ji svému potomkovi začnete pravidelně vyplácet, není vůbec jednoduché. Záleží na celé řadě faktorů. Jedním z nich je finanční situace rodiny. Zatímco některé děti disponují již v útlém věku relativně vysokými obnosy, jiné mají stěží na svačinu. Ve školním věku není třeba dítě rozmazlovat. Stačí jen pár korun na zmrzlinu nebo na džus.

Kapesné ve světě

Podle agentury Synovate, které provedla průzkum mezi 1 596 rodiči dětí v rozmezí pěti až sedmnácti let ve Spojených státech amerických, v Kanadě, na Kypru, v Číně, Jihoafrické republice a na Slovensku, jsou Američané rodiči, kteří své děti odměňují za domácí práce. Na Kypru se zase snaží o určité vzdělání v oblasti cenných papírů a na Slovensku jsou hitem účty v bance. V Číně netlačí na pilu a děti do světa peněz nezasvěcují dřív, než dosáhnou třinácti let.

Ekonomické myšlení? Co nejdřív!

Většina rodičů souhlasí s tím, že by si děti za rozhodování o svém kapesném měly být zodpovědné. Kolem osmdesáti procent rodičů se snaží učit děti vytvářet si finanční rezervu. Kolem sedmdesáti procent zase své děti vede k tomu porovnávat ceny a čtvrtina vysvětluje, jak používat kreditní kartu a účet. Běžné začíná být i spolufinancování studia, 43 procent dětí se ve světě podílí na svém vzdělání.

Jak jsme na tom my

Ačkoliv se zdá, že u nás stále přetrvává zvyk dát svému potomkovi pevné kapesné v hotovosti, také Češi stále více zřizují svým dětem konta. Již pět bank u nás disponuje nabídkou bezplatného vedení dětského účtu. Tak se vaše dítě může stát majitelem konta hned, jak s ním odejdete z porodnice…

Kafe.cz zjistilo: Co na to děti?

Lenka (13):

„Na základce jsem dostávala dvacetikorunu týdně, a to bylo opravdu hodně málo. Zatímco některé spolužačky měly u sebe tisícovku, já si musela vystačit s dvackou. Je pravda, že naši všechno ostatní platili, ale stejně… Občas si potřebuju koupit kosmetiku, nebo něco na sebe. Když jsem přešla na osmileté gymnázium, zvýšilo se mi kapesné na padesát korun týdně. Ještě, že občas mi dají něco babičky…“

Linda (14):

„Naši mají dost peněz, takže mě neomezují. Dostávám pět tisíc měsíčně a když potřebuju víc, řeknu si a není problém. Třeba v prosinci jsem utratila 15 tisíc! Hodně rozházím za trička a značkové věci, taky dám celkem dost za boty. Sice je někdy ani nenosím, ale v tu chvíli si je prostě musím koupit!“

Honza (16):

„Naši mi dávají měsíčně pětistovku a z té si platím, co potřebuju. Občas si koupím nějaké cédéčko, někdy cigarety… V létě jsem byl poprvé na brigádě, a tak jsem si z vydělaných peněz koupil značkové džíny – první v mém životě! Přemýšlím, že si najdu nějakou brigádu i během roku.“

Stela (15):

„Já dostávám kapesné podle toho, jak doma pomáhám. Mamka běhá kolem tříměsíční sestry a sama to nezvládá. Takže dostávám peníze za umývání nádobí, žehlení, vynášení smetí, utírání prachu. Měsíčně si přijdu i na pár set korun.“

Jaké dáváte dětem kapesné? A odměňujete je, když vám pomohou v domácnosti?