Špatný spánek v těhotenství? Máme řešení!

Čekáte miminko a máte problém s usínáním? Nebo naopak byste spala pořád a kdykoliv? Neděste se, není na tom nic divného.

Dobrý spánek

Mnohé z žen se v době těhotenství spánek zhorší. Dobře spát je ale potřebné pro vás i děťátko. Je to známkou toho, že se tělo s těhotenstvím vypořádává dobře a bez problémů. Měly byste denně spát alespoň 8 hodin a také si třeba hodinku zdřímnout během dne.

Špatný spánek

Obtížné usínání nebo časté buzení zažívá v těhotenství dle světových studií zhruba 30 % nastávajících maminek. Dotázané ženy přiznávaly častější problémy se spánkem spíše v druhé polovině těhotenství. Tato skutečnost může být dána pohyby miminka v břiše a s tím spojeným nepohodlím těhotné a většími proporcemi těla. Také tlak na močový měchýř s následným vstáváním na toaletu, je obtěžující. Špatný spánek způsobují někdy neklidné sny.

První měsíce

V prvních měsících těhotenství můžete zažívat spíše opačný problém – chce se vám spát pořád. Je to dáno změnami v organismu souvisejícími s graviditou. Změny jsou hormonálního rázu a tedy zcela normální pro váš stav. Nadměrná potřeba spánku pomalu vymizí s koncem třetího měsíce těhotenství. Pokud ale můžete, potřebě spánku se nebraňte a vyspěte se, kolik váš organismus potřebuje. Obtížné jsou v tomto období spíše ranní nevolnosti, nechutenství a zvracení. Ovšem určitá skupina žen mívá neklidné spaní, jež je dáno psychickými obavami ze zvládnutí role maminky. Obzvláště prvorodičky bývají někdy v tomto směru úzkostlivé. Většinou jsou tyto obavy zbytečné.

Zklidnění

V průběhu čtvrtého měsíce gravidity se všech nepříjemných průvodních projevů zbavíte. Vaše tělo se pomaličku zaobluje. Dochází ke zvětšení prsou a posléze k prvním pohybům děťátka v břiše. A vy můžete ještě spát v jaké poloze chcete. Je to období radosti a plánů rodiny. To pomáhá i k vašemu klidnému spánku.

A bříško roste a roste...

Že se spánek zhorší je jasné. A pochopitelné. Během šestého měsíce už je vaše bříško objemné a stále se zvětšuje a zakulacuje. Začnete mít problémy s pohodlím ve spánku a bříško vadí. Už nemůžete spát tak, jak jste zvyklá, ani se převalovat. Pohyby miminka v břiše vás probouzí. Proto ke konci gravidity každá nastávající maminka trpí nespavostí. Únavu můžete zmenšit co nejčastějším odpočinkem během dne. Pomoci si lze bylinkovým čajem třeba z třezalky, kozlíku lékařského nebo meduňky. Existují ovšem i čajové směsi, které vám každá magistra v lékárně doporučí.

Vnější pomoc

Podpořit svoji pohodu můžete i aromalampou s levandulovým olejem nebo olejem z meduňky. Pomoci si lze i vhodnou kosmetikou. Takové natírání bříška dobrou emulzí s vitamíny nebo pleťovým mlékem organismus zklidní, pokožka je vláčná a máte ze sebe příjemný pocit.

Levandulový olej, Bodycomfort

Esenciální olej vonící po drobných fialových kvítcích levandule má zklidňující účinek a hodí se proto především k večerní péči nebo pro chvíle odpočinku. Levandule se kromě svého krásného aroma vyznačuje pročišťujícími, relaxačními a antiseptickými vlastnostmi, působí proti depresi, nespavosti, uklidňuje a napomáhá k odstranění bolesti hlavy z nervového napětí.

Cena: 71 Kč

Emulze a mléka

Dobré je tělové mléko s koenzymem Q10, s výtažkem zeleného čaje a provitamínem B6 nebo levandulovým výtažkem. Takováto mléka a emulze vyrábí například Astrid, Camay, Nivea, Palmolive, Dermacol, Avon nebo Ryor. Existují také přímo kosmetické řady pro nastávající maminky. V nabídce je mají kromě uvedených firem i mnohé další.

Relaxační koupel a esence, Avent

Hydratační čistící pěna, která zanechá vaše tělo hedvábně jemné a příjemně vonící. Lehká citrusová vůně se špetkou levandulového oleje promění vaši koupelnu v oázu relaxace. Mořské extrakty jsou kombinovány s vitamínem E, provitamínem B5 a levandulovým olejem.

Cena: 475 Kč

Unavené nohy a otoky

Obtěžují-li vás unavené nohy a jejich otoky, i usínání a spánek je horší. Proti unaveným, těžkým nohám a otokům lze také bojovat. Pomáhá na ně gel či koupel s kaštanovým výtažkem nebo koupel nohou s mořskou solí. Jestliže máte k tomu i křeče nohou a jejich svalů, na které gel ani koupele nepomáhají, sdělte to svému lékaři. Obecně pomáhá hořčík a vitamíny řady B.

Kaštanová koupel pro unavené končetiny, Weleda

Zpevňuje cévní stěnu, prevence křečových žil. K uvolnění těžkých, unavených nohou a ke zmírnění žilních potíží. Zlepšuje krevní oběh celého těla a po koupeli se dostavuje pocit lehkosti všech končetin. Lázeň je vhodná také pro těhotné ženy.

Cena: 359 Kč

Celková pohoda

Pro všechny maminky je důležitá během gravidity psychická pohoda, která ovlivňuje jak bezproblémový průběh těhotenství, tak i dobrý a klidný spánek. Nestresujte se a vykonávejte pokud možno jen příjemné činnosti. Starejte se o sebe a dopřejte svému tělu vše dobré o co si žádá, rozmazlujte se.

Těhotenský pěstící olej, Weleda

Účinně předchází vzniku těhotenských pajizévek (strií). Chrání pokožku před vysoušením. Dobře se vstřebává, pokožka je po použití jemná a hebká. Při pravidelných masážích tímto přípravkem předejdete vzniku pajizévek na břiše, stehnech, hýždích a prsou. Má hojivé účinky i na již vzniklé pajizévky (do cca 18 měsíců po jejich vzniku). Éterické oleje propůjčují přípravku jemnou, přívětivou vůni.

Cena: 359 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na týden 13. 10. - 19. 10.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy? Čtěte náš…