Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Soukromé e-maily v práci. Co vám hrozí?

Zdroj: Profimedia.cz

Psaní soukromých mailů v pracovní době je pro většinu zaměstnanců samozřejmostí. A to ve státním i v soukromém sektoru. Může vám ale zaměstnavatel poštu kontrolovat? A hrozí vám za psaní osobních mailů výpověď?

Mnoho zaměstnanců považuje vyřizování soukromé pošty v pracovní době za samozřejmost. Mají-li navíc nízký plat, berou přístup na internet za alespoň částečnou kompenzaci malého výdělku. Jenomže – v poslední době se objevila řada případů, kdy zaměstnavatel činnost zaměstnanců monitoroval. Nejen, že sledoval, jaké stránky navštívili, ale navíc četl i soukromé i maily. A padaly výpovědi. Například pražský Dopravní podnik takto propustil na čtyřicet lidí. Má na to ale zaměstnavatel vůbec právo?

Rozpor v našem právu

V našem současném právním řádu panuje velký rozpor – na jedné straně má zaměstnavatel právo (a dokonce i povinnost) kontrolovat činnost svých zaměstnanců v pracovní době, na druhé straně má ale zaměstnanec právo na ochranu soukromí včetně listovního tajemství, které se vztahuje i na elektronickou poštu.

Zdroj: Profimedia.cz

Obsah mailů by šéf číst neměl

Bohužel uspokojivé řešení tohoto rozkolu nepřináší ani zákoník práce. Upozorňuje sice, že zaměstnanci pro svoji potřebu nesmějí používat pracovní prostředky bez souhlasu zaměstnavatele, což se týká i počítačů, na druhé straně pokud vám šéf začne pročítat emaily, zasahuje vám do soukromí a právo je na vaší straně. Zaměstnavatel tedy může kontrolovat počty emailů, adresáty a předměty, ale aby neporušil zákon, neměl by pročítat jejich obsah. To může od ledna 2007 udělat pouze ve výjimečných a odůvodněných případech.

Většinou se to toleruje

Ve většině firem se proto celá problematika řeší kompromisem – používání mailu pro soukromé účely se v rozumné míře toleruje, pokud zaměstnanec bez problémů plní všechny své pracovní povinnosti. V případě, že zaměstnavatel trvá na omezeních, měl by na ně zaměstnance předem upozornit.

Zdroj: Profimedia.cz

Jednoznačné řešení neexistuje

Zaměstnavatel také může upravit používání e-mailové adresy v pracovní smlouvě, anebo v interním firemním řádu. I tady je ovšem problém – takovéto nařízení je totiž porušením Listiny základních práv a svobod, podle níž nikdo nesmí porušit listovní tajemství, a to ani u elektronické pošty a zároveň se nesmí vzdát svých práv. Pokud tedy dojde k rozporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, nechává se u nás rozhodnutí většinou na soudu. Žádný zákon totiž nestojí v otázce elektronické pošty jednoznačně na straně zaměstnance, ani zaměstnavatele. Ten vás s největší pravděpodobností za soukromé e-maily hned nepropustí, ale může vás písemně upozornit na porušování pracovní kázně. Hodlá-li vaše e-maily v pracovní době monitorovat, měl by vám to v každém případě dát na vědomí. To nic nemění na tom, že číst jejich obsah by v žádném případě neměl.

Kafe.cz zjistilo názory čtenářů:

Robert, zaměstnavatel:

Postihovat psaní mailů mi přijde jako blbost!
„Postihovat soukromé psaní e-mailů v pracovní je blbost – pokud nepřesáhne rozumnou míru. A to říkám jako zaměstnavatel. Zaměstnanci se musejí cítit v práci příjemně a k tomu patří i to, že si napíší pár e-mailů. Na druhou stranu kontrola může být jednoduchá: podívám na adresy příjemce a subjekty, a to mi může stačit. E-maily samotné číst nemusím. Když zaměstnanci plní zadané plány, tak si mohou přeci trochu užít.“

Jarmila, zaměstnankyně:

Zaměstnavatel je poloviční otrokář!
„Problém je spíš v tom, že řada zaměstnavatelů se chová ne jako zaměstnavatel, ale jako poloviční otrokář – bezdůvodná práce v kanceláři přesně určená od-do (a není výjimkou, kdy je od 8.00-17.00 s hodinou na oběd), a to i tam, kdy by byla možná práce doma nebo alespoň pružná pracovní doba. Kdy si má člověk dojít na úřad, k lékaři nebo něco zařídit, aby se to vyhnulo pracovní době? Doktoři jsou zákonem po 17 hod. bráni jako pohotovost, úřad v 17 hod. zavře. Brát si každou volovinu půl dne volna taky každého otráví, takže se dostáváme k tomu, že zaměstnanec si prostě některé běžné věci vyřizuje mailem (pokud má přístup k netu, tak free-mailem), že si privátně zatelefonuje a další, protože zaměstnavatel se bohužel chová jako novodobý otrokář.“

Jaké máte zkušenosti se psaním soukromých mailů v práci?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Valentýn: Zamilovaná snídaně

V sobotu je svátek zamilovaných, svatý Valentýn. Začněte ho slavit už od rána! Stůl prostřený s láskou je totéž jako rande v růžové zahradě…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU