Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sněhové frézy: od 2 990 do 280 000 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, husquarna.cz, hondastroje.cz, mtd.cz

Nánosy sněhu přinášejí problémy a starosti. Pokud si s nimi nevíte rady, vyplatí se vám fréza. Na trhu jich najdete velké množství, a to již od 2 990 Kč. Přinášíme vám jejich přehled.

Udržovat chodníky a cesty v průchodném stavu dá někdy pořádně zabrat. Pomoci vám v tom mohou frézy. Bezesporu nejdůležitějším kritériem při jejich nákupu je výkonnost. V tom se pak odrážejí i jiné důležité parametry, jako je cena, výkon motoru či šíře záběru. A většinou i hmotnost a hlučnost. Na základě výkonnosti se frézy dělí do tří tříd. Malé frézy postačí těm, kteří chtějí před svým domem odstranit menší množství sněhu a nebudou se hnát do úklidu velkých ploch. Střední třída je určena pro odstraňování silné vrstvy sněhu, který může být i mokrý, anebo přimrzlý. Nejvyšší kategorie se hodí pro profesionální využití, například v lyžařských střediscích.

S pojezdem to jde samo

Je jasné, že dražší modely se budou snažit ulehčit práci pojezdem. Ale ani u levnějších se ale nenadřete na sto procent – část síly, kterou byste museli vynaložit na posun dopředu, zastane šnek prokousávající se sněhem. Za zvážení také stojí, zda pořídit frézu s kolovým či pásovým podvozkem. U dražších strojů jsou pásy samozřejmostí včetně ostruh. Husquarna nebo Stiga pak vyrábějí frézy jen s koly, pneumatiky ale mají hluboký vzorek, mnohdy jsou volitelně dostupné také sněhové řetězy.

Jeden nebo dva stupně?

Jednostupňové frézy jsou určeny spíše do městských oblastí, tedy do méně náročných podmínek. Sníh je zpracováván rotujícím šnekem a ihned odhazován komínem. Většinou bývají lehčí a lépe ovladatelné. Dvoustupňové frézy sníh nejdříve vženou do prostoru ventilátoru a teprve poté je výhozovým komínem odporoučí vybraným směrem. Vzdálenost, do které lze sníh odklidit, se tak zvyšuje. Hodí se proto především pro větší plochy.

Nejlevnější fréza? Za 2 999 Kč!

Patříte k nejméně náročným zájemcům a chtěli byste něco za rozumnou cenu? Pak vyzkoušejte stroj Snow Stick za 2 999 Kč. Jde o jednostupňovou frézu s elektrickým motorem, který je umístěn na teleskopické tyči. Vzhledem tak připomíná spíše vysavač. Od této sedmikilové minifrézy neočekávejte ale žádné zázraky – i když budete moci nastavit směr odhozu, šířka záběru bude pouhých 30 cm. Na úklid menších ploch, třeba chodníků, to ale bohatě stačí.

Stiga od 13 900 Kč

Jak jednostupňové, tak dvoustupňové frézy nabízí firma Stiga. První kategorie je zastoupena modely Snow Rex a Snow Breeze ES. Obě jsou vybaveny čtyřtaktním motorem Briggs & Stratton. Příznivá je i cena – za první zaplatíte 13 900 Kč a za druhou 19 900 Kč.

MTD od 16 990 Kč

MTD do svých dvoustupňových strojů vkládá čtyřtaktové motory Tecumseh. U levnějších se dočkáte pouze jedné rychlosti, dražší typy zvládají 6 rychlostí vpřed a 2 vzad. Vyfrézovat zvládnete pruh o šířce od 56 cm do 71 cm. Peněženky budou při koupi odlehčeny o 16 990 až 39 990 Kč.

Tip Kafe.cz

Jednostupňová fréza za 12 490 Kč

Levnější variantou je jednostupňová sněhová fréza MTD 140 bez pojezdu. Čtyřtaktový motor se pomůže zakousnout do 53 cm pásu sněhu. Tento typ je vhodný pro rychlé odklízení sněhu z cest, nájezdů, chodníků a dvorků.

Cena: 12 490 Kč

Yard–man od 24 990 Kč

Na trhu jsou k dostání také frézy značky Yard–man. Nejlevnější koupíte za 24 990, pokud chcete investovat více, pak za 50 990 až 63 990 Kč si můžete pořídit kolový nebo pásový stroj se záběrem 71 cm až 84 cm. Pojezd, světlomet i vyhřívané rukojeti jsou samozřejmostí, vše se ale podepisuje na větší hmotnosti: 99 až 130 kg. Stejně jako u dražších strojů jiných značek, i s těmito budete nastavovat směr a úhel výhozu joystickem přímo na ovládacím panelu.

Husquarna od 30 000 Kč

Dvoustupňové frézy jsou vždy dražší a zahrnují většinou stroje, jejichž cena se průměrně pohybuje od cca 30 tisíc do 70 tisíc korun. Tyto stroje jsou vybaveny pojezdem vpřed i vzad (6 rychlostí vpřed a 2 vzad). Tři typy dvoustupňových fréz nabízí i Husquarna. Vždy si můžete zvolit typ motoru.


Honda od 34 990 Kč

Širokou nabídku sněhových fréz nabízí i Honda. Pojezd zajišťuje mechanická dvoustupňová převodovka se zpátečkou, popřípadě převodovka hydrostatická. I v této kategorii se pohybujeme v cenových relacích od 34 990 do 95 188 Kč. Se záběrem od 52,2 cm do 60,5 cm a výškou záběru od 32, 3 cm do 50 cm jsou více než dostatečné.

Frézy pro bohaté: za víc jak 200 000 Kč

Také v kategorii sněhových fréz najdete modely, jejichž cena je výrazně vyšší – od 88 000 do 280 000 Kč. Cenu ale vyvažuje výkon motoru a záběr (šířka 71 cm až 92 cm, výška 51 cm až 58 cm). Modely nad 200 000 Kč překvapí i stranovým naklápěním šneku. Samozřejmostí jsou pásové podvozky, nastavení výšky sběru (elektro-hydraulické, bezstupňové, manuální), palivoměr i světlomet. Hmotnost přesahuje 100, mnohdy i 200 kg.

Hybrid za 279 650 Kč

Do střední třídy spadají i tzv. hybridní sněhové frézy. Jde o spojení čtyřtaktního motoru Honda s výkonným alternátorem, napájejícím servomotory pojezdu. Ovládání stroje se proto omezilo na pouhá tlačítka na ovládacím panelu. K tomu je tato nadčasová technika zabalena do velmi moderního designu. Výhodou je i nízká spotřeba paliva.

Cena: 279 650 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vtipné polštáře: Od opičky po ňadra

Není polštář jako polštář. Lidská fantazie nezná mezí, a tak představujeme vám ty nejzvláštnější polštáře, které zaujmou vás i vaše děti. Přinášíme…

Akční letáky