Co je smoothie a odkud se vzalo?

Smoothie je mixovaný nápoj, jehož základem je ovoce nebo zelenina. Pokud je na vás nápoj příliš hustý, ředí se převážně vodou či odšťavněnou šťávou. Zpravidla se tento nápoj pije brčkem. Veškeré ingredience lze kombinovat dle chuti, neexistuje žádný univerzální recept. Mixované nápoje se poprvé začaly objevovat ve třicátých letech minulého století v USA, a to v obchodech se zdravou výživou. Název smoothie vznikl ze slovíčka „smooth“, což znamená jemný. Postupem času se mixované nápoje staly velice oblíbenou záležitostí a názvem smoothie se začalo označovat cokoli, co bylo připraveno v mixéru. Později, v 70. letech, vznikl první řetězec se specializací právě na smoothies názvem „Smoothie king“, ten má nyní několik set poboček po celém světě.

Jak ho připravím?

Příprava smoothie je jednoduchá a každý ji hravě zvládne. Dokonalého výsledku dosáhnete s kvalitním mixérem a vhodnými ingrediencemi. Vyplatí se použít výkonný stolní mixér, měl by mít alespoň 1 500 W a více než 30 tisíc otáček za minutu. S takovým zpracujete i tvrdou kořenovou zeleninu a vytvoříte lehce stravitelné smoothie, z něhož tělo využije až 80 % zdravých látek, např. G21 PerfectSmoothie Vitality. Pokud má mixér otáček méně, neporadí si se surovinami tak, aby si z nich tělo mohlo vzít dostatek vitamínů a enzymů. S trochou snahy si vystačíte i s ručním tyčovým mixérem, příprava však bude obtížná a nemusí se vám povést rozmixovat všechny suroviny. Existují i přístroje s názvem smoothie maker, jejichž nádoba bývá většinou konstruována tak, že z ní můžete nápoj rovnou konzumovat. Z vybraných surovin odstraňte slupku a pecky, vložte do mixéru a rozmixujte dohladka na pyré. Můžete ihned servírovat.

Co do smoothie patří?

Výhodou domácích nápojů je, že na rozdíl od džusů zakoupených v obchodě přesně víte, co obsahují. Na výrobu smoothie se hodí jakékoli ovoce, které vám chutná. Oblíbenou ingrediencí jsou banány, pomeranče, jablka, mango, jahody a spousta dalších. Každé roční období přináší jiné sezonní ovoce, použít ale můžeme i mražené a vychutnat si tak třeba meruňkové smoothie i v zimě. Zeleninu vybírejte v závislosti na výkonnosti vašeho mixéru, ty méně výkonné mohou mít s tvrdými druhy problém. Nejsnáze se mixuje zelenina listová, např. špenát či rukola. Další výtečnou ingrediencí jsou bylinky a různá semínka. Zkuste třeba chia semínka, mají vysoký obsah vitaminů a minerálů a jsou dokonce označována jako superpotravina. Zajímavé kombinace vytvoříte i s oříšky a sušeným ovocem.

Jaké účinky má?

Pomocí smoothie dostanete do těla celou řadu živin a vitamínů. Nastartujete s ním svůj den a získáte spoustu energie. Většinou se konkrétní obsah smoothie sestavuje podle toho, jakých účinků chcete docílit. Správně sestavené mixy ingrediencí jsou vhodné především při regulaci váhy a detoxikaci organismu, kdy s nimi můžete nahradit běžné svačiny. Smoothíčka určená na hubnutí vylučují cukry a často obsahují zdravé tuky, jako jsou lněná semínka nebo mandle. Pro zrychlení metabolismu do nich lze přidat kávu nebo zelený čaj. Můžete se setkat i s pojmem zelené smoothie, to je sestaveno z tmavých zelených ingrediencí, jako je brokolice nebo špenát. Smoothie nápoje se podílí i na kvalitě pleti, konkrétně ty s obsahem avokáda a himalájské soli.

Tipy pro vás:

Patříte-li mezi fajnšmekry nebo rádi vymýšlíte zajímavé a nevšední kombinace, pak je smoothie to pravé ořechové. Existuje nespočet možností, z čeho nápoj poskládat. Pravidelné sportovce bude jistě bavit proteinová varianta, protein s příchutí dodá nápoji šmrnc. Zastánce zdravého životního stylu může oslovit smoothie s přidáním matchatea, zeleným čajem s vysokým podílem antioxidantů. Do ranního smoothie pak zkuste přidat ovesné vločky, které příjemně zasytí. Mlsalové mohou přimíchat med, kakao, čokoládu nebo třeba arašídové máslo a zahnat tak chuť na sladké. Ti, co si smoothíčko ředí vodou či mlékem, mohou zkusit kokosové mléko s blahodárnými účinky na naše zdraví. Po procházce v chladných dnech se pak můžete zahřát teplým smoothiem se skořicí, pro dospělé je zajímavá ostřejší varianta s kapkou bílého rumu, vodky či ginu. A míchaný drink je na světě!