Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slavte Vánoce i s přáteli!

Slavte Vánoce i s přáteli!
Slavte Vánoce i s přáteli!
Zdroj: Profimedia.cz

Vánoce jsou v našich krajích svátkem čistě rodinným. Přesto zkuste ještě před svátky oslavit „malé Vánoce“ také s lidmi, s nimiž nejste nijak příbuzní, ale přesto bez nich nemůžete být.

Štěstí je nakažlivé, zjistil nedávno profesor Nicholas Christakis z Harvardské univerzity. Čím víc kolem sebe máme šťastných přátel, tím větší je pravděpodobnost, že šťastní budeme i my sami. Ověřme si platnost jeho výzkumu sami na sobě a uspořádejme ještě před Štědrým dnem malý (nebo velký) předvánoční večírek pro přátele. Kromě toho, že se na něm můžete navzájem „nakazit“ radostí a předvánoční atmosférou, bude mít ještě jeden příznivý efekt – ujistíte se, že vaše kamarádky také ještě nemají napečeno, uklizeno, ani nakoupené a zabalené dárky. Dostaví se euforický pocit úlevy, který vám pomůže zbavit se pocitu, že tento rok vánoční přípravy zaručeně nestihnete.

Doma NE!

Pro pořádání vánočních večírků existuje jen jedno železné pravidlo, které za žádnou cenu neporušujte: nesmějí se konat u vás doma. Nechcete se přece v předvánočním fofru odsoudit k dvojitému uklízení a stresovat se přípravou slavnostního pohoštění. Ne! Místo toho se raději vydejte někam, kde tohle všechno udělají za vás.

Svařák Svařák Zdroj: Profimedia.cz

Svařák u stánku

Váš vánoční večírek může mít mnoho podob: tou úplně nejskromnější, kterou zvládnete naplánovat a uskutečnit do druhého dne, je setkání na náměstí u stánku s vánočním punčem. S přáteli můžete s nadhledem pozorovat okolní frmol, v okolních stáncích možná i nakoupit nějaké ozdoby nebo malé dárky, ale především: trávit čas s lidmi, které máte ráda.

Večírek v restauraci

Na druhém konci stupnice vánočních večírků je půldenní mejdan v restauraci. Ten je samozřejmě organizačně o něco náročnější, už proto, že musíte najít a zarezervovat restauraci, ve které budou tolerovat všechny vaše děti, psy a jiné tvory, které si na večírek chcete přivést.
A pak už jenom: „Narodil se Kristus pán, veselme se!“

Tip KAFE.cz:

Mějte na paměti, že může dojít na rozdávání dárků – i když jste se třeba předem dohodli, že se s přáteli obdarovávat nebudete, vždycky se může stát, že nějaká agilní kamarádka se vytasí s dárečky pro všechny. Je proto dobré mít v záloze také nějakou drobnost: třeba jen přáníčka nebo vlastnoručně upečené perníčky, ovázané stužkou.

Vánoce Vánoce Zdroj: Profimedia.cz

A co Vánoce v kruhu rodinném?

Vánoční návštěvy z řad svých příbuzných si obvykle nevybíráme. Jsou nám přiděleny osudem. Existují návštěvy, na které se těšíme a radostně je vítáme. A pak existují také... ty druhé. A protože o Vánocích se často musíme vypořádat s rodinnými návštěvami toho „druhého druhu“, přinášíme vám 5 tipů, jak o svátcích přežít příšerné příbuzné.

  1. Ještě než přijedou: zhluboka se nadechněte a promyslete si, jak se chcete chovat. Nenechte se vláčet momentální situací, mějte svůj plán a toho se držte.
  2. Vyhněte se konfliktním tématům. Však vy víte, která to jsou. Se strýčkem Pepou nezavádějte řeč o politice a sestřenice Aleny se neptejte, jestli už konečně něco udělala s tou svou zpustlou zahradou. 
  3. Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. Ano, může vám pomoci přenést se přes určité situace s nadhledem. Ale také může způsobit, že řeknete věci, kterých budete litovat celý následující rok. 
  4. Hrajte svou roli v rodinné tradici. Vánoce jsou svátkem rodinných rituálů a kdo je chce za každou cenu porušovat, ten si vyslouží nálepku kazisvěta. Takže pokud to jen trochu jde, dělejte, co se od vás očekává. 
  5. Hledejte na všem tu lepší stránku. Dobrá, dobrá! Víme, že je opravdu hodně těžké najít světlou stránku na návštěvě strýčka Pepy a sestřenice Aleny. Ale ve světle jejich přítomnosti si alespoň můžete uvědomit, jak je váš vlastní život (bez nich) pěkný a příjemný.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky