Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sklo do koše nepatří! Víte, jak jej třídit?

Třídění odpadu
Třídění odpadu
Zdroj: shutterstock.com

Komerční sdělení - Třídění odpadů je v České republice již poměrně zažitým fenoménem a za ostatními evropskými zeměmi nijak výrazně nepokulháváme, ba naopak.

Více se dozvíte v článku V čem jsme v ČR nejlepší?

Odpad třídí 72 % obyvatel České republiky, přesto se ale stále najdou lidé, jenž mají doma jednu jedinou nádobu na domovní odpad, která snese všechno. Tento přežitek minulého režimu se zcela jistě vyplatí odstranit, jelikož jen tak ulehčíme přírodě a v podstatě sobě samotným. 

Typickým příkladem může být i třídění skla. Vždyť přece není nic jednoduššího než ho dát na patřičné místo, přičemž může být i nevymyté a s víčkem. Ne, popelnici před vaším domem na mysli nemáme!

Zelené a bílé kontejnery

O faktu, že sklo do koše na směs nepatří, nemá smysl nijak výrazně diskutovat. Pokud se jedná o klasické vratné lahve od limonád nebo piva, můžete je pohodlně vrátit přímo do prodejen. 

Ostatní sklo už patří do kontejnerů, a to bílých a zelených. Pokud máte doma čiré sklo, vložte jej do bílé nádoby. Jestliže se dá do zeleného kontejneru, také se nic nestane. Potíž by přišla v případě opačného postupu. Tmavé sklo by totiž při recyklaci zabarvilo celou směs a už by nemohlo vzniknout ono čiré. Jinak do zeleného kontejneru vždy patří tabulové sklo, většinou jej lze vkládat bočním tenkým otvorem. Stejně tak sem patří různé skleničky, vázy a ostatní skleněné věci.

Kam vyhodit autosklo?

Víte, kam vyhodit autosklo? Do zeleného a bílého kontejneru nikoliv! Obsahuje totiž speciální látky. Proto byste jej měli zanést do sběrného dvora. Stejně tak do zeleného a bílého kontejneru nepatří následující věci:

  • zlacená a kovem zdobená skla,
  • laboratorní a varné sklo,
  • porcelán,
  • keramika,
  • drátované sklo.

Zde najdete tipy na další Zajímavosti o zeleném kontejneru na sklo.

Otestujte si své znalosti o recyklaci

Rády byste si ověřili, kolik toho vlastně o recyklaci skla víte? Máte jedinečnou možnost. Vyzkoušejte si jednoduše následující kvíz o třídění skla. Za zjištění svých skvělých znalostí anebo naopak nedostatků vůbec nic nedáte a třeba se i pobavíte.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky